O tom, jak velký dopad na kryptoměnový trh, kurz a vývoj Bitcoinu mají adresy s obrovskými zásobami kryptoměn (takzvané velryby) se vedou dalekosáhlé debaty. Existuje několik historických příkladů takových manipulací (Mt. GOX velryba). Otázkou je, zda jednotlivé altcoiny mohou být zasaženy stejným osudem.

Znepokojující čísla

Podle výzkumu vycházejícího ze šesti nezávislých zaznamenání (snapshot) vlastníků EOS tokenů, pouze deset adres vlastní téměř 50% všech tokenů. Tedy 500 milionů EOS tokenů (49,67% celkového počtu tokenů je uloženo na 10 adresách). Společnost stojící za EOS ICO, Block.one, vlastní téměř 100 milionů tokenů (10% všech tokenů). Tato společnost během ICO nashromáždila 4 miliardy dolarů, a pokud vezmeme v úvahu hodnotu těchto 100 milionů tokenů se současnými cenami, je to dalších 1.5 miliardy dolarů.

Co se týče ostatních devíti adres, je obtížné přesně rozlišit, která vlastní kolik tokenů. Nicméně nejmenší hodnota, kterou jedna z těchto adres vlastní, je „jen“ 20.6 milionu tokenů. Ostatních osm adres má na kontě 380 milionů EOS. Tato čísla dělají z těchto deseti držitelů EOS „obávané adresy“. Pokud by majitelé těchto adres uzavřeli jakýsi kartel, mohli by si s EOS trhem dělat co chtějí. A to je přinejmenším znepokojující.

Avšak abychom dali věci na správnou míru. Některé z těchto adres určitě patří kryptoměnovým burzám. Burzy s největšími objemy EOS obchodů jsou vzestupně Bithumb, Huobi, OKEx, Upbit a  Bitfinex. Dohromady se na těchto burzách denně zobchoduje EOS za přibližně $832 milionů. Celkový objem EOS obchodů za posledních 24 hodin tvoří  $1.5 miliardy.

Výzkum dále uvedl, že 1000 adres s největšími objemy EOS dohromady vlastní 858,120,383 tokenů, což je téměř 86% celkového počtu tokenů. Ostatní adresy mají jen minimální nebo žádný vliv na trh.

Pokud by 100 nejsilnějších adres spolupracovalo v hlasování o budoucnosti EOS blockchainu, ostatních 162,930 účtů by s tím nemohlo udělat nic. A to se k decentralizaci nepřibližuje ani náhodou.

Závěr

Ostatní altcoiny jsou na tom pravděpodobně stejně. Od skutečné decentralizace tedy máme zatím pořádně daleko.

Zdroj: ethereumworldnews.com