Bitcoinu se připisuje několik statusů. Někteří ho pokládají za digitální zlato, respektive za úložiště hodnoty (store of value), či digitální peníze, které umožňují jeho uživatelům levné a rychlé přeshraniční platby. Jiní ho vnímají jako formu investice, která má sloužit jako ochrana před inflací. Přesto, že bitcoin čeká ještě dlouhá cesta, než se jeho používání rozšíří mezi masy lidí, již nyní má jeho nejmenší jednotka (satoshi) větší hodnotu než některé klasické fiat měny.

1 satoshi (sat) = 0,00000001 ฿

Uživatel Twitteru Rythmtrader, který pravidelně zveřejňuje zajímavé ekonomické vztahy mezi bitcoinem a klasickými fiat měnami, publikoval tweet, ve kterém poukazuje na fakt, že jeden satoshi má již nyní vyšší hodnotu než íránský riál (IRR), vietnamský dong (VND) a indonéská rupie (IDR).

Írán

Národní měna v Íránu riál se aktuálně obchoduje vůči americkému dolaru v kurzu 1 USD ke zhruba 42,000 IRR. V červenci 2013 přistoupila íránská vláda k devalvaci své měny, čímž ji znehodnotila o 50 %. Inflace, která se poslední roky pohybuje na úrovni 40 %, měla za následek, že menší jednotky (dináry) se přestaly používat. Už nyní si tak za jeden satoshi koupíte přibližně 3.3 IRR. Pokud uvážíme zmíněnou výši inflace, trend ve vztahu k bitcoinu je jasný. Zatímco íránská měna neustále oslabuje, deflační charakter bitcoinu naopak hodnotu této kryptoměny zvyšuje.

V souvislosti se zvyšujícími se sankcemi, které na tuto zemi uvalily USA, začali její vládní činitelé zvažovat zavedení národní kryptoměny Crypto Rial. Začátkem února tohoto roku se objevily informace, že měna by měla být kryta zlatými rezervami. Její vydávání by dostaly na starost čtyři největší banky v zemi, přičemž do oběhu by se měla dostat miliarda Crypto Rialů.

Co určuje cenu kryptoměn?

Vietnam

Podle aktuálního kurzu odpovídá jeden americký dolar 23,360 vietnamským dongům. V této jihoasijské zemi již mince dávno zanikly a její občané jsou zvyklí na ceny s „množstvím nul“. Stejně jako v případě Íránu, i vietnamská vláda devalvovala svou měnu několikrát. Na druhé straně aktuální míra inflace je na úrovni jen 4 %.

Přesto, že jeden satoshi má vyšší hodnotu než jeden dong (1 : 1.8), lidé ve Vietnamu nemohou bitcoin používat. Místní vláda totiž zakázala obchodování a provádění plateb prostřednictvím kryptoměn.

Indonésie

Indonésie je další zemí v historii, u které najdeme dlouhá období špatných hospodářských výsledků a vysoké míry inflace. Loni klesla její národní měna (indonéská rupie) vůči americkému dolaru na své 20leté minimum. Stejně jako v případě Íránu a Vietnamu, i v této zemi má jeden satoshi vyšší hodnotu než místní fiat měna (1 : 1.12).

Oproti Vietnamu však místní regulační orgány uznaly bitcoin a další kryptoměny jako komodity. Na druhé straně platby uskutečněné prostřednictvím kryptoaktiv jsou v zemi stále postavené mimo zákon.

Americký dolar ztratil v porovnání s bitcoinem 99.99 % ze své hodnoty

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: newsbtc.com