Bitcoin (BTC) byl od svého počátku považován za alternativu k tradičnímu finančnímu systému a aktivům. V očích některých kryptofanoušků je BTC budoucí náhrada zlata, konkrétně jako způsob uchování hodnoty. Pokud by však Bitcoin nahradil zlato, co by se stalo s jeho cenou?

Šestimístná cena Bitcoinu

Podle HodlWhale, společnosti specializující se na investice do kryptoměn se sídlem v americkém Seattlu, ve světě, ve kterém by Bitcoin absorboval veškerou hodnotu zlata v oběhu, by se jeho cena vyšplhala na $350,000.

Toto číslo však není vygenerováno náhodně. V současnosti má všechno zlato v oběhu hodnotu přibližně $7.83 bilionů, zatímco hodnota BTC je „pouze“ $94 miliard. Podle druhé analytické a výzkumné skupiny Crypto Voices, kdyby BTC „pohltil“ zlato, jeho cena by vystřelila až na $450,000, což je téměř o třetinu víc než odhad od HodlWhale.

Svět, ve kterém by Bitcoin zcela přebral roli zlata, může vyznít až absurdně. Zejména vzhledem k tomu, že kryptoměny jako takové silně podléhají trendům na trhu (jako v případě nedávné recese). Nicméně počet lidí, kteří si myslí, že se Bitcoin stane „digitálním zlatem“, rapidně stoupá.

Mohl by BTC nahradit zlato?

Jen před pár dny Adamant Capital, na BTC orientovaný investiční fond pod vedením dlouholetého a renomovaného investora Tuura Demeestera, vydal zprávu o současném stavu kryptoměnovéhu trhu. Na základě vysvětlení, že „velryby“ už déle hromadně akumulují kryptoměny, tvrdí, že nálada trhu a nálada investorů se konečně obrací k pozitivismu. Podle Adamant Capital je vysoce pravděpodobné, že další kryptoboom naruší svět tradičních aktiv, jako jsou různé formy rezerv nebo dluhopisů.

Je třeba poznamenat, že zmíněná společnost aktivně sleduje růst Bitcoinu se vším všudy: cenu, škálování sítě, ohromující růst Lightning Network a zavádění bočních řetězců, institucionalizaci a financování kryptoměnového odvětví prostřednictvím Bakkt, futures aktiv a finančních gigantů jako Nasdaq až po demografický nárůst mileniálů, kteří se obracejí k BTC jako k technologické alternativě tradičního bankovnictví.

Navzdory tomuto všemu se naskýtá otázka: Proč by měl BTC sesadit zlato?

Jak vysvětlila známá osobnost ze světa kryptoměn Tyler Winklevoss: „Bitcoin je lepší zlato než samotné zlato“. Winklevoss v tomto názoru není sám. Tento výrok odráží myšlení mnoha dlouholetých investorů do kryptoměn. Abychom objasnili tento výrok: BTC je vysoce přenosný, zapsaný do neměnného blockchainu a v konečném důsledku je dokonce vzácnější než vzácné kovy, ale hlavně je imunní vůči cenzuře. Proč je tedy zlato stále preferovanější než BTC? Protože zlato má před BTC 3,000roční náskok.

Bitcoin, nebo zlato?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: newsbtc.com