Kryptoinvestoři, kteří řeší dilema kam uschovat svá digitální aktiva, mají na výběr mezi správcovskými a nesprávcovskými krytoměnovými službami. Nováčci v této oblasti zůstanou nejednou zmateni, když slyší o rozštěpení blockchainové sítě, jak to bylo v případě Bitcoinu a Bitcoinu Cash (BCH). Investoři musejí řešit, jak naložit se svými prostředky. Někteří se možná doslechli, že řešení závisí na tom, jak preferují uchovávání jejich kryptoměn – ve správcovské nebo nesprávcovské peněžence. Termíny pocházejí z anglického výrazu custodial a non-custodial.

Třetí strana, nebo suverénní kontrola nad privátními klíči?

Kryptoměnový ekosystém může být pro nováčky dost matoucí. Jednou z nejdůležitějších lekcí, kterou by měl dostat každý začínající investor, je způsob, jak nejlépe držet svá aktiva v bezpečí. Ještě v začátcích kryptoměnové sféry bylo na trhu jen několik poskytovatelů nabízejících burzovní služby a peněženky. Momentálně však trh zaplavily stovky společností, které nabízejí uchovávání kryptoměn. Nováčci v oblasti digitálních měn nemusejí hned ze začátku chápat rozdíl mezi službami nabízenými správcovskými a nesprávcovskými společnostmi. Avšak takový nedávný fork BCH je dobrým příkladem toho, proč by lidé měli pochopit rozdíl mezi těmito dvěma systémy.

Správcovská peněženka (Custodial wallet)

Jde o služby třetí strany, podobně jako u burz či zprostředkovatelských firem, které mají kontrolu nad vašimi prostředky.

Mezi správcovské kryptoměnové služby patří většina burz, zprostředkovatelské firmy a platformy, které nabízejí nákup, prodej a uschovávání digitálních aktiv.

Při podnikání se správcovskou společností se jednoduše jedná o třetí stranu, která vám nabízí ochranu vašich aktiv v rámci jejich systému. Důležité je však uvědomit si, že tyto společnosti vám nenabízejí 100procentní kontrolu nad vašimi kryptoměnami. Dobrým příkladem správcovské společnosti, která je i zprostředkovatelskou firmou, je burza Coinbase. Ta nabízí kromě služeb výměny a obchodování i službu kryptoměnové peněženky. Jde o jednu z nejpopulárnějších kryptopeněženek. Je třeba si však uvědomit, že Coinbase má nad vašimi aktivy plnou kontrolu, protože nevlastníte privátní klíče od peněženek.

Dobrým příkladem pro vysvětlení rozdílu mezi těmito dvěma službami je rozštěpení Bitcoinové sítě a vznik Bitcoinu Cash (BCH). Coinbase a mnohé jiné služby třetích stran během forku pozastavily svým zákazníkům vklady a výběry BCH na jejich peněženkách. Nesprávcovské peněženky byly plně aktivní před, během i po hard forku, protože tento druh peněženek není kontrolován žádnou třetí stranou. Coinbase tak omezil investory, kteří na určitou dobu ztratili přístup ke svým BCH prostředkům.

Pokud nevlastníte privátní klíče, nevlastníte ani příslušející kryptoměny.

Jak kryptoměny používají kryptografii

Jde o jeden z nejdůležitějších sloganů v rámci kryptokomunity. Platí pro každou kryptoměnu, kterou držíte na burze nebo ve správcovské peněžence. Tyto společnosti mají nad vašimi kryptoměnami kontrolu.

Pokud byste se chtěli na Coinbase zaregistrovat a využívat služeb této přední burzy, využijte tento doporučující link. Po registraci a nákupu kryptoměn za $100 (cca 2 200 Kč) dostanete Vy i redakce KryptoPortal ZDARMA bitcoin v hodnotě $10 (cca 220 Kč). Získáte tak malý bonus a zároveň podpoříte KryptoPortal.

Příklady správcovských společností: Coinbase, Kraken, Coinex, Bitstamp, Poloniex, Bittrex, Bitfinex, Binance a mnoho dalších platforem nabízejících zprostředkovatelské a výměnné služby včetně úschovy.

Nesprávcovská peněženka (Non-custodial wallet)

Nesprávcovské peněženky vám dávají 100procentní kontrolu nad vašimi prostředky, a to prostřednictvím privátních klíčů, které držíte pouze vy.

Jde o platformy, aplikace či hardware, které svým uživatelům umožňují vlastnit jejich privátní klíče. Aplikace peněženky vám poskytne složku nebo si zapíšete na papír mnemotechnickou frázi, která může obsahovat 12 – 24 pseudonáhodných slov. Takovým způsobem máte svá digitální aktiva ve stoprocentní kontrole. Pokud vlastníte privátní klíč, vlastníte i bitcoin, či ledajakou jinou z 2,000 existujících kryptoměn. Důležité je, abyste si tuto obnovovací frázi zapsali na papír, nikoliv na nějakou webovou stránku. Fráze slouží na obnovu peněženky při selhání zařízení nebo při instalaci na jiná zařízení.

V případě BCH hard forku, pokud jste na peněžence drželi BCH před forkem, získali jste i nově vzniklý Bitcoin SV (BSV).

Mezi nesprávcovské společnosti patří: BRD, Blockchain, BTC.com, Electron Cash, Copay, Jaxx, Coinomi, Edge, Enjin, hardwarové peněženky Trezor a Ledger a mnohé další. Většinou jde o mobilní nebo desktopové peněženky. Mezi nejbezpečnější se řadí hardwarové offline peněženky.

ShapeShift představil non-custodial platformu s podporou hardwarových peněženek

Udělat si průzkum může zjednodušit rozhodnutí

Kryptoměnový ekosystém nabízí velké množství aplikací a platforem, které poskytují služby na úschovu vašich kryptoměn. Při jejich výběru je nutno být opatrný. Neuškodí udělat si i malý průzkum. Důležité je pochopit hlavní rozdíl mezi správcovskými společnostmi, které vystupují jako třetí strany s plnou kontrolou, a nesprávcovskými společnostmi, které umožňují vlastní kontrolu nad prostředky. Uživatel pocítí zásadní rozdíl při hackerských útocích na burzu, rozdělení blockchainu (fork) a jiných událostech, které mohou nastat v kryptosvětě.

Nejlepším řešením je proto udělat si průzkum a na základě vlastních preferencí si vybrat tu správnou kryptoměnovou službu pro úschovu vašich digitálních aktiv. Pokud již nějakou z těchto služeb používáte, zkontrolujte si, jestli jde o nesprávcovskou službu a zvažte, zda je pro vaše kryptoměny bezpečná a důvěřujete jí.

Kryptoměny nejsou jen investiční příležitost, ale i moderní způsob uchovávání hodnoty. Pokud chcete být sami sobě bankou, musíte se naučit spravovat vše potřebné pro zachování bezpečnosti vašich prostředků.

Možná vám při výběru pomůže i jeden z našich článků:

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: news.bitcoin.com