Září kryptoměnovému trhu velmi nepřálo. Po pesimistickém srpnu, kdy téměř všechny kryptoměny zažily pokles, přišlo září a s ním pokračování negativního trendu. Během tohoto měsíce mnohé kryptoměny zaznamenaly své nejnižší letošní ceny, přičemž nejvíce citelné bylo 12. září. Celková tržní kapitalizace v tento den klesla na $186 miliard, což bylo jen 33 % z historicky největší hodnoty.

Tržní kapitalizace kryptoměn postupně klesala celý rok, avšak na začátku září došlo  za méně než 24 hodin k rekordnímu poklesu na kapitalizaci až o $40 miliard. Na konci měsíce se trh začal postupně uzdravovat, ale to nic nemění na faktu, že dosud bylo září pro kryptoměny jedním z nejhorším měsíců tohoto roku.

Vývoj kryptoměnové tržní kapitalizace. Září bylo pro kryptoměny těžkým měsícem.

Bitcoin začal září s cenou přibližně $7,000 a zakončil ho s 5.7% poklesem na $6,600. Přesto však dominantní postavení BTC na kryptoměnovém trhu vzrostlo na úroveň 58 % a naopak podíl Etherea a altcoinů klesl na rekordně nízkou hodnotu. Avšak jak se altcoiny začaly zotavovat, tak se otočil i trend klesání dominance altcoinů.

Vítězové za měsíc září

Platební síť Ripple a její nativní token XRP je jeden z mála, který se na konci září ocitl na lepší pozici než před začátkem tohoto měsíce. XRP zaznamenal až 70% nárůst na ceně a to z $0.34 na $0.58. Zájem investorů o toto aktivum pochází z blížícího se spuštění dlouho očekávaných produktů společnosti Ripple založených na svém nativním tokenu.

Mohlo by vás zajímat: Platební síť Ripple

Konkurenční platební síť Stellar Lumens (XLM) v září také zažila růst a to z $0.225 na $0.258. Díky tomuto 15% růstu se Stellar ocitl mezi zářijovými vítězi. Je třeba poznamenat, že XLM byl během tohoto období relativně stabilní a nepodléhal tak silným výkyvům jako jeho konkurence.

Mohlo by vás zajímat: Platební síť Stellar Lumens

Mezi další vítězi patří Dogecoin se 14% ziskem a cenou $0,0059 a také Tezos, který si za 30 dní polepšil o 8 % s cenou $1.46 v době psaní článku.

Ztroskotanci za měsíc září

Září se asi nejvíce negativně podepsalo na králi altcoinů, Ethereu (ETH). To v průběhu měsíce kleslo z $300 na $230. Snížení hodnoty o 20 % způsobilo, že se ETH ocitlo na stejné úrovni jako bylo v předchozím roce. Nejhorším dnem pro tento altcoin bylo jednoznačně 12. září, kdy cena klesla až na $170 a se svou tržní kapitalizací se po dlouhé době ocitlo na 3. místě (ETH na krátkou chvíli předjelo zmíněný XRP).

EOS, platforma pro dApps, v září klesl o 12 % z $6.60 na $5.80. Během měsíce jeho cena prudce kolísala. Po pádu ceny se však rychle zotavil.

Cardano (ADA) zažívá opravdu těžký rok. Každý měsíc dochází k poklesu její ceny. Do září ADA vstoupila s cenou $0.105, ovšem zakončila ho s přibližně 18% poklesem na úrovni $0.085.

Závěr

září se kryptoměnový trh ocitl v letošních nejnižších hodnotách. Nicméně celková ztráta na tržní kapitalizaci nebyla tak markantní, jako byla v srpnu. Na konci měsíce se téměř všem altcoinům podařilo částečně zotavit. Pokud bychom to měli shrnout, v září si polepšily projekty Ripple, Stellar Lumens, Tezos a Dogecoin. Naopak Ethereum, EOS a Cardano během tohoto měsíce výrazně ztratily na hodnotě.