Více než 34 milionů EOS mincí v hodnotě $167 milionů bylo trvale odstraněno z oběhu. K tomuto kroku došlo z důvodu zamezení nahromadění EOS mincí ve „spořícím účtu“ eosio.savings. Spálení mincí je součástí iniciativy na radikální snížení míry EOS inflace ze současných 5 % na 1 %. 

EOS odstranil 34 milionů mincí

Dne 7. května 2019 přijali blokoví producenti (BP) rozhodnutí spálit EOS mince v hodnotě $167 milionů, které byly více než 8 měsíců uloženy na spořícím účtu platformy.

EOS blockchain má 5% roční míru inflace. 4 % inflace (tedy 75 % z celkové inflace) jsou alokována na spořící účet eosio.savings, zatímco 1 % je distribuováno jako odměna pro BP za validace bloků a udržování EOS blockchainu.

Účastníci sítě EOS schválili nové podmínky fungování sítě

Spořící účet byl vytvořen v lednu 2018. Původním účelem tohoto účtu bylo vytvoření určitého typu zálohy EOS mincí, nad kterými má moc samotná EOS komunita. V případě potřeby by komunita v demokratickém hlasování určila, na co by tyto prostředky měly být použity. Avšak tento účet byl bez aktivity více než 8 měsíců, což mělo za následek nahromadění prostředků bez jakýchkoli plánů na jejich alokaci. V současnosti je každý měsíc vytvořeno přibližně 3.6 milionu EOS mincí ($17 milionů). Toto číslo však exponenciálně roste v důsledku zvyšující se inflace.

Z toho důvodu bylo 7. května přijato rozhodnutí trvale odstranit z oběhu 34,171,037 EOS mincí (takzvané spálení mincí). Nicméně samotné spálení mincí neovlivňuje budoucí přírůstky na spořícím účtu. Scénář by se tedy znovu opakoval a v budoucnu by bylo třeba mince opět spálit.

Snížení inflace na 1 %

Z toho důvodu vznikla iniciativa na snížení míry inflace ze současných 5 % na 1 %.

Momentálně probíhá hlasování o iniciativě na odstranění 4% inflace EOS mincí, které se každý měsíc připisují účet eosio.savings. Iniciativa chce zachovat 1% inflaci EOS mincí, které jsou alokovány jako odměna pro BP. Hlasování se ukončí na konci května a výsledky budou známy krátce na to. Je nutno poznamenat, že tato iniciativa má již nyní ohromující podporu komunity.

„Tento neustále rostoucí počet mincí (na spořícím účtu) dosáhl takové míry, že se stala nebezpečnou pro stabilitu sítě,“ píše se v návrhu iniciativy.

Snížení počtu mincí v oběhu je potenciálním přínosem pro držitele EOS. Podle pravidla nabídky a poptávky každé spálení mincí zvyšuje hodnotu zbývajících EOS mincí v oběhu. V současnosti je EOS 6. nejsilnější kryptoměna podle tržní kapitalizace, která v době psaní článku dosahovala hodnotu $1.6 milionu při ceně $4.84 za 1 EOS.

Hackerský útok na Binance! Burza přišla až o 7 074 BTC

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk