Nedávno jsme se podívali na pololetní analýzu Bitcoinu a na to, jak se mu zatím dařilo či nedařilo v roce 2018. Kryptoměnový trh se za poslední týden trochu vzpamatoval a byli jsme svědky snad nejvýraznějšího růstu za poslední měsíce. Bitcoin potvrzuje svou dominanci a zůstává pohodlně usazen na pomyslném kryptoměnovém trůnu. Pořadí ostatních altcoinů se však za posledního půl roku výrazně změnilo.

První polovina roku 2018 byla pro všechny kryptoměny docela zajímavá. Navzdory klesajícím cenám napříč celým trhem je zřejmé, že ani současná hybnost nehraje ve prospěch altcoinů. Bitcoin na sebe strhává veškerou pozornost a svou dominanci ještě zvyšuje. Při pohledu na první čtyři místa v žebříčku kryptoměn podle tržní kapitalizace, se nezměnilo prakticky nic. Stejné čtyři měny, jen trochu jiné pořadí.

TOP 20 kryptoměn, leden 2018

Pro mnoho lidí může být obtížné udržet krok s tak rychle se měnícími cenami a tím, co tyto změny vyvolalo. Ačkoli to může být náročné, je důležité zachovat si alespoň mírný nadhled a dívat se i na jiná data, než jen na vývoj ceny za posledních 24 hodin. Podívat se zpětně i rok dozadu či porovnat si ceny kryptoměn s předešlým rokem není vůbec na škodu. Za poslední půlrok se pomalu, ale jistě vytratily nepodstatné nebo podvodné projekty a do popředí se tisknou ty perspektivní. Perspektivní alespoň z krátkodobého hlediska. Klidně se může stát, že i ty nejperspektivnější projekty zde za rok nebudou.

TOP 20 kryptoměn, červenec 2018

 

Dění v TOP 10

V posledních šesti měsících se na prvních čtyřech místech akorát změnilo pořadí těch stejných coinů. Podle tržní kapitalizace již tradičně vede Bitcoin, následuje Ethereum, XRP a Bitcoin Cash. Místo číslo 5 už dávno nepatří projektu Cardano, které trochu stagnuje, ale stále se drží v první desítce, konkrétně na osmém místě. Jeho místo převzal EOS, po kterém následuje XLM. Obě tyto měny si za šest měsíců výrazně polepšily. EOS až o 7 míst a Stellar Lumens o dvě místa, a to i navzdory výraznému medvědímu tlaku.

Litecoin se stále drží mezi první desítkou a stabilně se pohybuje kolem šestého, sedmého místa. Aktuálně je to 7. místo, ale je třeba poznamenat, že LTC je velmi stabilní měna, která si našla ve světě množství příznivců, kteří ji používají dennodenně.

IOTA si své místo v první desítce získala relativně bez problémů a od té doby se tam také úspěšně drží. To může naznačovat opravdu kvalitní projekt či silnou fanouškovskou základnu. Již dříve vystřelila její cena nad $5 a s úspěšným spuštěním nových projektů se to může opět zopakovat.

První desítku aktuálně uzavírá stablecoin Tether (USDT), který ještě stále vyvolává diskusi mezi uživateli kryptoměn, a to zda je skutečně krytý dolarem nebo ne, zůstává sporné. Je to velmi kontroverzní aktivum, které se ukázalo jako prospěšné pro celé kryptoměnové odvětví.

Jak to vypadá mimo TOP 10?

Mimo 10 nejlepších kryptoměn se také děje mnoho změn. TRON je na jedenáctém místě, ve srovnání s předešlým devátým místem. NEO se již více méně jistě pohybuje do 15-tého místa. Není třeba zapomínat, že NEO dosáhlo své ATH (All Time High) na úrovni $196. Je to solidní projekt, který se na podobné cifry ještě může vrátit.

Monero je jedinou měnou, která v uplynulých šesti měsících nezaznamenala žádnou významnou změnu, ačkoli její tržní kapitalizace překročila i konkurenční anonymní měnu Dash. Za zmínku stojí ještě i méně výrazné forky Monera.

Když už mluvíme o měně Dash, ta se z jedenáctého místa propadla o tři místa dozadu, zatímco Ethereum Classic si o tři místa polepšil navzdory své poměrně vysoké volatilitě. Dash měl na konci minulého roku ATH na neuvěřitelných $1,642, přičemž dnes se obchoduje na hodnotách kolem $250.

Z první dvacítky se vytratily relativně slušné projekty jako Qtum, LISK, Icon či Nano. Nahradily je však možná ještě lépší projekty jako VeChain, Binance Coin a OmiseGo.

Altcoiny obvykle zažívají mnohem vyšší volatilitu než Bitcoin. Pokud hodnota Bitcoinu klesne, všechny ostatní měny to může zasáhnout mnohem silněji. Kdo ví, za půl roku může být toto pořadí opět úplně jiné, ale první příčky se v dohledné době měnit nebudou.