ICO (Initial Coin Offering) modely sbírání kapitálu jsou tu již několik let, ale za poslední rok se začaly množit rychleji než bakterie v Petriho misce. Pokud světové regulační orgány úplně nezakáží ICO, v následující dekádě jich mohou být miliony.

Existují vážné důvody, proč se regulátoři obávají ICO. Statistiky ukazují, že až 59 % všech projektů vzniklých pomocí ICO ztroskotalo, nebo to byly podvody. Tisíce článků, postů na blozích a vyjádření od kryptodržitelů zdůrazňují, že kryptosvět je velmi mladý průmysl a stále je to jen experiment. Takže investování v této sféře je velmi riskantní.

Idea rychlého zhodnocení svých investic však oslovila mnoho lidí. Problém je v tom, že existuje mnoho takových projektů, které mohou zmást i ostřílené investory. Je nějaká cesta, jak zjistit, který projekt má, a který naopak nemá, potenciál?  Ve skutečnosti existuje více než jen jedna metoda, která může být nápomocná.

Jde o podvod?

To je zřejmě první otázka, kterou si investoři kladou. Je velká pravděpodobnost, že ICO, o kterých jste již slyšeli, jsou řízena nepoctivými lidmi. Jejich hlavním záměrem je vytvořit co nejatraktivnější stránky a přilákat lidi, ale nad vytvořením reálného produktu ani nepřemýšlejí.

Jak tedy rozeznat, zda je daný ICO projekt podvod? 100procentní jistota neexistuje snad nikde a vše může mít různé vysvětlení. Investoři by však měli dbát na určité výstrahy při hodnocení ICO.

  • White paper (WP): Je velmi důležitou částí každého projektu. Nemá sice právní váhu a technicky vzato není nic víc než pěkně nastylizovaný prospekt. Projektový tým v rámci WP vysvětluje své cíle, produkt a hlavně časový rámec realizace. Pokud daný projekt nemá WP, není to dobrým znakem. Špatným signálem je i „lajdácky“ zpracovaný WP, nebo WP s nerealistickými vyhlídkami na zisk a časový horizont realizace. Neustálé vyprávění o jisté věci bez reálných odpovědí na konkrétní otázky, které investory zajímají. Některé ICO projekty zajdou dokonce až tak daleko, že WP prostě okopírují od někoho jiného (například TRON).
  • Tým: Některé týmy si i z rozumných důvodů přejí zůstat anonymní. Doposud se nepřišlo na to, kdo vlastně stojí za WP Bitcoinu. Jméno tvůrce BTC Satoshi Nakamoto není reálné, ale jedná se o vymyšlený pseudonym. Podvodníci se však zaměřují na dosažení realistického obrazu celého týmu a na stránce představují podvodné osoby. Vždy je třeba si co nejvíce zjistit o lidech, kterým se chystáte dát své peníze. Jejich preference a doporučení můžete získat z jejich účtů na sociálních médiích a od zkušených kryptoinvestorů.
  • Technologie: Slovo blockchain je v této době velmi zvučným slovem v mnoha odvětvích. Stále více a více společností začíná využívat tuto průlomovou technologii. Je třeba si však uvědomit, zda v mnoha případech jde opravdu o realistické a vhodné využití blockchainu. V nejlepším případě půjde o slibný projekt a v nejhorším půjde o podvod. Podobně to je se zdrojovým kódem projektu. Pokud zatím neexistuje a není ani ve vývoji, nebo prostě nedává smysl ani někomu, kdo se vyzná, jde opět o podvod.

Jak rozeznat dobrý white paper od špatného?

Bude to fungovat?

Zatímco tato opatření jsou jen základem, nemůžete očekávat, že vás zcela ochrání. Zločinci si uvědomují toto povědomí investorů, takže vymýšlejí stále nové techniky na oklamání lidí.

4 hlavní faktory ovlivňující úspěšnost ICO

Podvody však nejsou jediným rizikem při investování do ICO. Mnohé projekty jsou skutečné a čestné, ale ztroskotají kvůli nerealistickým očekáváním, špatnému plánování a jiným problémům spojených s neprofesionalitou týmu.

Jednoduchou odpovědí na tuto základní otázku je – NE. Ledajaký profesionální investor či manažer fondu vám řeknou, že 99 % všech ICO projektů, do nichž investovali, selhalo.

92 % blockchainových projektů již selhalo!

Existuje však nějaká možnost, jak odhalit, zda daný projekt tedy bude fungovat i navzdory tolika nejistotám?  Odpověď je ANO. Jde však o to, zda věříte vlastnímu úsudku nebo úsudku jiných lidí se zkušenostmi. Podívejte se na to, zda v týmu dominuje nějaká známá, vysoce respektována osoba. Pozor, ne celebrita, která pouze dělá danému projektu promo. Musí to být někdo, kdo působí v daném odvětví již delší dobu a víte dokonce o něčem, co ten člověk reálně udělal. Pokud se takový člověk domnívá, že projekt si zaslouží jeho účast, znamená to, že šance na případný úspěch bude vyšší.

Další možnost je specifická pro kryptoprůmysl. Technologie blockchain umožnila vytvoření prokazatelně spravedlivých systémů na předpovědi. A jak se zatím ukazuje, kolektivní moudrost tisíců lidí přináší dost dobré výsledky. Existují nejméně tři prominentní a respektované projekty tohoto druhu: AugurGnosis a Wings. Každý z nich nabízí slušnou funkčnost. První dva se soustřeďují na budoucí předpovědi, zatímco třetí se týká odhadu probíhajících událostí získávání finančních prostředků v kryptoprůmyslu.

Predikční trh v podstatě pracuje podobně jako žolík: „Zeptám se publika.“ (ve hře Milionář). Rozdíl je v tom, že oni odpovídají na otázky, na které nikdo předem nezná odpověď, tak jako i to Kdo bude hrát v dalším Super Bowl?“Bude za tři měsíce v tuto dobu pršet?“,  anebo Stane se projekt X úspěšným?“. Odpovědi pocházející od tisíců dalších lidí nakonec přinesou pravděpodobný obraz pro určitý výsledek. 

Závěr

Bohužel neexistuje stoprocentní jistota toho, zda nějaké ICO bude úspěšné a projekt splní své cíle. Každá investice je hra šancí a není žádné jistoty (kromě vašeho vlastního přesvědčení). Investování je však i hra se zkušenostmi, kde nejzákladnějším pravidlem je: Nikdy neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit!“. Vždy to mějte na paměti, ať už si zvolíte jakoukoli cestu investování.

Víkendový ฿ulletin: Security tokeny jako nástupce ICO a bezpečné formy investování

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinist.com