Bitcoin je často nazýván „digitálním zlatem“. Mnozí o něm mluví jako o komoditě, která má velký potenciál zhodnocení. Získává tedy pověst, kterou si zlato budovalo stovky let. I přesto zatím pozorujeme jen velmi malou korelaci mezi zlatem a Bitcoinem. V tomto článku se proto podíváme na rozdíly mezi těmito formami investic a odhalíme, proč Bitcoin (zatím?) nemá významný vliv na cenu zlata.

Druh investice

Zlato a Bitcoin jsou velmi odlišné typy investice. Lidé investují do zlata, protože je považováno za relativně odolné vůči inflaci. Toto je možné pochopit na jednoduchém příkladu:

Představte si, že máte v roce 1970 39 amerických dolarů. Za tyto peníze si můžete koupit například nový luxusní oblek, nebo jednu unci zlata. Pokud jste se rozhodli koupit zlato, počkali jste do roku 2018 a zlato prodali, z peněz, které jste dostali za tuto zlatou unci, si můžete koupit luxusní oblek. Pokud jste se však rozhodli ponechat si 39 dolarů (například na bankovním účtu, nebo doma pod polštářem), dnes z toho můžete koupit možná tak oběd sobě a svým dvěma kamarádům v KFC. Zlato ochránilo hodnotu Vašich peněz před inflací.

Růst hodnoty zlata je poměrně stabilní zejména v porovnaní s Bitcoinem. Lidé stále investují do Bitcoinu na základě vidiny rychlého růstu, nakolik je jeho cena viditelněji poháněna tržní poptávkou. Tato vlastnost je silnější než u zlata právě díky tomu, že Bitcoin technologie vynechává z rovnice prostředníky, kteří mají často možnost cenu manipulovat. Bitcoin se proto dá považovat za dynamičtější formu investice než tradiční zlato i přesto, že je často k němu přirovnáván. Zlato představovalo vždy „bezpečnou cestu“ díky lety ověřené  nízké fluktuaci. Tato zásadní odlišnost rozděluje trh na dva tábory na základě averze vůči riziku, které populace má.

Doporučujeme: Bude v budoucnu sloužit blockchain jako nástroj pro sledování zlata?

Velkost trhu

Dalším důvodem, proč jsou tyto dvě investiční možnosti odlišné, je to, že i napříč „hypu“ nebo mánii, kterou Bitcoin okolo sebe vytvořil, stále existuje jen malá část populace, která do Bitcoinu investuje, nebo v něm již peníze zainvestované má.

V porovnání se zlatem tvoří Bitcoin jen malou část investičního portfolia, a proto jakékoli změny nemají velkou váhu na vývoj ceny zlata. Na to, aby Bitcoin (nebo jakákoli jiná kryptoměna) měl vliv na vývoj tradičních investičních komodit, musí jeho trh nabrat na objemu.

Jaká je možná budoucnost?

Je pravda, že trh se zlatem je mnohem větší, silnější a stabilnější než Bitcoinový trh. Bitcoin je však (a toto platí pro kryptoměny všeobecně) na rychlém vzestupu. Jak jeho trh roste, ceny kryptoměn mají daleko větší potenciál rychlého růstu než zlato, které je známé stabilnějším a pomalým růstem. Je však nutno podotknout, že z investičního hlediska je jeden z největších problémů Bitcoinu právě nízká cenová stabilita. Větší jistotu může přinést regulace a vstup velkých hráčů na trh.

Mohlo by Vás zajímat:

Proč je kryptoměnový trh tak volatilní?

Vývoj a vztah zlata a Bitcoinu bude v nejbližších měsících a letech určitě zajímavé sledovat. Bitcoin je stále v počáteční fázi, co se týče adopce. Jakmile bude trh Bitcoinu konkurovat velikostí trhu zlatu, uvidíme, jaký je opravdu jejich vztah, a zda investoři vnímají Bitcoin jako potenciální náhradu za investici do zlata.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk