Po staletí bylo zlato považováno za jeden z nejbezpečnějších a nejziskovějších prostředků na skladování kapitálu. S příchodem a popularizací Bitcoinu se však tato kryptoměna stala známou jako „digitální zlato“. V současnosti má jak zlato, tak i kryptoměny skalní zastánce a kritiky. Které aktivum je na tom lépe ze strany ziskovosti? Zlato, nebo TOP 5 kryptoměn?

V zajímavé studii společnosti DataLight se analytici rozhodli porovnat výkonnost tradičního aktiva – zlata, s jeho digitálním protějškem a zjistit, kolik by investor potenciálně vydělal investováním $1,000 v červnu 2014 do zlata nebo do současných TOP 5 kryptoměn (podle tržní kapitalizace): bitcoin, XRP, litecoin, ether a bitcoin cash.

XRP sesadilo zlato, na trh se dostává Ethereum

Průběh investice $1,000 do jednotlivých komodit je znázorněn na videu. Z něj můžeme vidět, že zlato si první příčku drželo jen měsíc. Už v červenci 2014 totiž XRP překonalo ziskovost zlata, které se už nikdy nedostalo na první místo. Dokonce postupem času se v žebříčku propadalo stále níže.

Podle prvotního popisu Vitalika Buterina z konce roku 2013 je Ethereum s inovativním skriptovacím jazykem a smart kontrakty novou generací blockchainu. Poté, co byl Ethereum blockchain spuštěn 30. července 2015, se tato platforma stala podstatným hráčem na poli kryptoměn. Už v únoru 2016 nativní kryptoměna Ethereum sítě, ether (ETH), dosahovala 100procentní zisky. Růst ETH však nepolevil a jen 2 roky po jeho uvedení vykazoval neuvěřitelné 100,000procentní zhodnocení.

Souboj kryptoměn: Vznik Bitcoinu Cash, rivalita mezi XRP a ETH

1. srpna 2017 došlo k rozštěpení originální Bitcoinové sítě a ke vzniku Bitcoinu Cash (BCH), nejúspěšnějšího forku BTC. Původní motivací za vznikem BCH bylo vyřešení problémů se škálováním a rychlostí potvrzování transakcí v BTC síti. Namísto originální velikosti bloků v BTC síti – 1 MB, se tvůrci BCH rozhodli využívat bloky o velikosti 8 MB.

Díky Lightning Network nakoupíte Bitcoin v kryptoměnových bankomatech do pár vteřin

Jak všichni víte, neuvěřitelný růst kryptoměn vyvrcholil na přelomu let 2017/2018. Pokud jste v roce 2014 investovali do XRP $1,000, na dosavadním vrcholu kryptoměnového trhu jste měli neuvěřitelných $730,253.

Přesto, že ETH dlouhodobě kralovalo žebříčku ziskovosti, XRP se na konci září 2018 opět dostalo na první příčku. Tato divoká bitva mezi XRP a ETH pokračuje až do přítomnosti, přičemž zmíněné kryptoměny se neustále střídají mezi prvním a druhým místem.

Závěr

Přesto, že zlato lze považovat za historií osvědčeného uchovatele hodnoty, sotva ho lze nazvat úspěšnou investicí. Navzdory své prudce volatilní povaze se kryptoměny ukázaly jako nejziskovější aktiva pro šikovné investory.

Je možné, aby Bitcoin nahradil zlato? Co by to udělalo s jeho cenou?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: datalight.me