Analytici společnosti JPMorgan Chase & Co. tvrdí, že se Bitcoin v současné době  nevyplatí těžit, a jediní, kteří dokáží v této oblasti aktuálně profitovat, jsou čínští mineři. Podle odhadů se náklady na těžbu Bitcoinu pohybovaly během posledního kvartálu 2018 v průměru na úrovni $4,060. Od konce listopadu, kdy cena BTC klesla pod hranici $4,000, se jeho těžba podle odborníků této společnosti stala nerentabilní.

V plusu je už pouze Čína

Jedinou výjimkou jsou podle analytiků čínské těžební společnosti, které mají na samotnou těžbu značně nižší náklady než zbytek světa. Ze zprávy vyplývá, že průměrní čínští mineři musejí na vytěžení jednoho Bitcoinu vynaložit přibližně $2,400. Pro srovnání na Slovensku stojí vytěžení jednoho Bitcoinu přibližně $4,746, ve Francii $7,930 a v takovém Portugalsku až $10,825. Čínští mineři dokáží dosáhnout nízké náklady především díky levnému nákupu elektrické energie přímo od výrobců, kteří vlastní generátory s nadbytečnou produkcí.

Blížíme se k rekordně dlouhé recesi kryptoměnového trhu?

Zpráva zároveň uvádí, že mineři, jejichž výdaje přesáhnou zmíněné náklady na těžbu, jsou nuceni vypínat své těžební zařízení. Ukončení jejich činnosti má však pozitivní dopad na zbytek těžební komunity, neboť snižují celkový hash rate (výpočetní výkon potřebný k těžbě). Tím pádem zbylá část minerů dokáže těžit  Bitcoin s nižšími provozními náklady.

Jak je vidět z obrázku níže, hash rate dosáhl v rámci ročního poklesu své minimum přibližně v polovině prosince 2018. Od té doby pozvolna roste, přičemž aktuálně se pohybuje na úrovních z června 2018.

Zdroj: blockchain.com

Cena může klesnout na úroveň $1,260

Začátkem tohoto týdne vydala společnost J.P. Morgan další zprávu, v níž uvádí, že cena Bitcoinu by v případě přetrvávajícího bear marektu mohla podle jejich odhadů klesnout až pod úroveň $2,000. Analytici uvádějí dokonce hladinu $1,260 za jeden BTC.  V souvislosti s tím nezapomněli připomenout jejich známé stanovisko, v němž tvrdí, že Bitcoin nemá žádnou skutečnou hodnotu.

Čína je odhodlaná stát se lídrem v oblasti blockchainu, umělé inteligence a IoT

Bitcoin jako slabý uchovatel hodnoty

Kromě poukazování na pokles ceny John Normand, vedoucí strategie pro smíšené fondy společnosti J.P. Morgan, považuje samotný Bitcoin jako velmi slabý uchovatel hodnoty. A to i v případě nástupu často zmiňované recese či finanční krize. Jediný  potenciál BTC vidí pouze v případě, že by se zhoršila všeobecná víra investorů ve zlato a americký dolar.

I v těžkých ekonomických obdobích existují na trhu podstatně více likvidní a méně komplikované nástroje k obchodování, investování a zajištění majetku. Pokud budoucnost s sebou skutečně přinese dystopii, investoři a korporace by se měly důkladně připravit, a nejen bezhlavě nakupovat kryptoměny.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinist.com