Společnost JP Morgan Chase & Co. navrhla platební síť typu peer-to-peer v patentové přihlášce podané na americkém úřadě pro patenty a ochranné známky (USPTO – US Patent and Trademark Office) 3. května 2018. Síť by měla používat distribuovanou ledger technologii (DLT), pro vnitřní, ale i mezibankovní vyrovnání.

Tento krok se může jevit jako dost překvapující vzhledem k tomu, že generální ředitel JP Morgan Jamie Dimon  se o Bitcoinu před několika měsíci vyjádřil, že je to obyčejný „podvod“, a že vyhodí každého zaměstnance, který by s Bitcoinem obchodoval za to, že je „hloupý.“

Vylepšení zastaralého platebního systému

V návrhu, který byl původně podán již v říjnu minulého roku, se popisují nevýhody současného bankovního zúčtovacího systému, který se aktuálně používá pro zpracování zahraničních plateb:

„Mezi bankami a zúčtovacími středisky, které se podílejí na zpracování transakce, musí být přeposlán určitý počet zpráv také mezi zúčtovacími zprostředkovateli nacházejícími se v platebním toku. Tento proces může být drahý a zúčtování plateb v reálném čase je prakticky nemožné. Některé transakce mohou být rizikové, protože se v procesu zpracování musí počítat i s možnými problémy v sítích korespondenčních bank.“

Jako možné východisko navrhuje patentová přihláška společnosti JP Morgan používat distribuovaný ledger blockchain, nebo blockchainu podobnou technologii pro zpracování plateb v reálném čase, aniž by bylo nutné spoléhat se na důvěryhodnou třetí stranu, která by držela skutečnou „pravou kopii“ záznamu o auditu. Všechny zmíněné faktory jsou technologickým jádrem blockchainu a zdá se, že to postupně dochází i velkým finančním institucím.

Patent dále navrhuje různé podoby takového systému, který by zahrnoval banku původce plateb, banku příjemce platby, platební síť typu peer-to-peer, ve které by se účastnily obě banky a samozřejmě distribuováný ledger na uchovávání dat.

Použití blockchainu by sloužilo k potvrzení, že platba v síti proběhla úspěšně. To by bylo možné provést „v jednom konsolidovaném zúčtování ve více účetních jednotkách a pobočkách finančních institucí, namísto množství samostatných instancí téže operace.“

Potenciál blockchainu

Distribuované účetní knihy (DLT) mají potenciál reorganizovat systémy plateb, zúčtování a vypořádání pro banky v rámci EU i přes hranice. V březnu tohoto roku pomohl SWIFT – poskytovatel finanční komunikace 34 globálním bankám při testování DLT konceptu, který pomohl s vyrovnáním účtů typu Nostro.

Nostro účet

Jedná se o typ účtu, který má banka vedený v jiné korespondenční bance. Obvykle tuzemská banka v bance v cizině a v cizí měně.

Za zmínku stojí i další velká banka Santander, která se stala první bankou, která celosvětově zavedla mezinárodní platební síť založenou na blockchainu. Využívaje technologii hrubého zúčtovacího systému v reálném čase společnosti Ripple (XRP), která tak porazila řadu konkurenčních bank, včetně institucí v Jižní Koreji a Japonsku.

Zdroj: fortune.com