Spoluzakladatel společnosti IOTA Dominik Schiener uvedl, že značnou část z $11 milionů v kryptoměně IOTA, které byly ukradeny z peněženek uživatelů v roce 2018, se podařilo získat zpět.

Pachatele se podařilo zastavit za pomoci kryptoburz

Podle Schienerova vyjádření, které poskytl tiskové agentuře Reuters, se jim ve spolupráci s kryptoměnovými burzami podařilo získat většinu z ukradených prostředků. Burzy totiž dokázaly zablokovat převážnou část účtů hackera, čímž mu znemožnily jakkoli nakládat s ukradenými coiny. Scheiner však dodal, že aktuálně je celý obnos zadržen finančními orgány, kterým slouží jako důkaz proti pachateli této krádeže.

„Z toho, co víme, jen malá částka z přibližně 10 milionů EUR nebyla nalezena. Burzy zablokovaly účty hackera. Ten se snažil peníze převést, ale neuspěl.“

Schiener v rozhovoru pro Reuters uvedl, že členové IOTA Foundation si dlouho mysleli, že za krádeží stojí organizovaná skupina. Vycházeli z předešlých útoků na burzy či směnárny, za nimiž v drtivé většině stálo několik pachatelů. V rámci vyšetřování se však ukázalo, že v tomto případě je útočníkem jen jedna osobaEuropol zadržel a obvinil 36letého muže, který měl jednat na vlastní pěst. Podle zveřejněných informací zadržený pochází z Oxfordu, má řádné zaměstnání a dobré vzdělání.

IOTA: Hackeři ukradli miliony pomocí škodlivých generátorů seed frází

Útok a vyšetřování vedoucí k zatčení

Vyšetřování krádeže začalo na začátku roku 2018. Investoři a uživatelé IOTA upozornili státní policii v Hesensku (Německo), že jim byly ukradeny finanční prostředky z jejich kryptopeněženek. Vyšetřování přivedlo policii k webové stránce, pomocí níž se pachatel dokázal zmocnit účtů obětí. Šlo o stránku IOTASeed.io, která vyzývala majitele k vytvoření seedu (seznamu znaků/slov, který uchovává všechny potřebné informace pro obnovení kryptoměnové peněženky).

Podvodní stránka tyto seedy (v případě IOTA jde o 81 číselných znaků) samozřejmě  zaznamenávala, což v konečném důsledku umožnilo pachateli stojícímu za daným webem odcizit finanční prostředky z jednotlivých účtů.

V polovině roku 2018 už měly německé úřady vytipovaného pachatele. Vzhledem k tomu, že dotyčný byl občanem Velké Británie, případ byl předán společné akční pracovní skupině pro boj proti kyberkriminalitě (Joint Cybercrime Action Taskforce). Ve spolupráci s oddělením Europolu pro počítačovou kriminalitu přišlo ke koordinaci obou členských států EU a k následnému zadržení pachatele.

Počet útoků vzrůstá

Kriminalitě související s kryptoměnami připisují monitorovací společnosti za rok 2018 útoky vedoucí k celkové ztrátě ve výši téměř $1.7 miliardy. Podle zprávy vypracované švýcarskou společností Chainalysis tak jde ve srovnání s rokem 2017  o trojnásobně vyšší číslo. Dodržování základních pravidel bezpečnosti by tedy mělo být naprostou samozřejmostí.

7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout

I když případ odcizení IOTA coinů skončil dobře a burzy již několikrát prokázaly zájem spolupracovat na identifikováni pachatelů, uživatelé by měli být vždy maximálně opatrní. Na jednu z nejbezpečnějších forem ukládání kryptoměn odkazuje i marketingové oddělení IOTA, které připravilo dvě pěkně zpracované videa, které najdete v tweetu níže.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cointelegraph.com