Absolutní většina kryptoměn zaznamenala oproti svým nejvyšším hodnotám (all-time-high), které dosáhly v převážné většině případů na přelomu let 2017 a 2018, značný pokles. Aktuální ztráty nevypadají vůbec dobře. Pokud si vezmeme první pětku (z pohledu tržní kapitalizace), tak „nejméně“ oproti ATH ztratil Bitcoin (81.7 %) následovaný Litecoinem (88.6 %) a EOSem (87.9 %). Více než 90 % ztratilo Ethereum (91.6 %) a XRP (91.2 %).

Přesto velká skupina analytiků je stále přesvědčena, že tento rok se propad zastaví a cena začne stoupat. V odborných i laických kruzích však stále přetrvává myšlenka, že kryptoměny mohou posunout (pokud ne nahradit) zastaralý bankovní a finanční systém. Napomoct by tomu mohly i dva zajímavé projekty: Factom 0x.

Vitalik Buterin: Projekty jako TRON a EOS jsou centralizované hromady odpadu!

Factom (FCT)

Vznik: 1. září 2015
Aktuální cena: $5.92
All-time-high: $79.45

Factom si za svůj cíl stanovil stát se předním poskytovatelem řešení pro data spravovaná na blockchainu. Za své největší výzvy pokládá vyřešení problémů synchronizace a ochrany distribuovaných záznamů. I z toho důvodu má Factom blockchain otevřený zdrojový kód a v květnu minulého roku úspěšně dokončil vývojovou fázi úplné decentralizace.

V posledním kvartálu 2018 uzavřel Factom důležité partnerství s přední čínskou B2B společností Yooya, která se orientuje na služby spojené se sdílením videa. Spolupráce spočívá ve využívání Factom Harmony platformy, díky které docílí Yooya nezaměnitelnost a verifikaci všech video souborů.

V souvislosti s daným progresem, aktuální nízkou cenou FCT ($5.92) a tržní kapitalizací na úrovni přibližně $53 milionů předpovídají analytici této kryptoměně úspěšný rok, který by se měl samozřejmě odrazit i na ceně FCT.

Sedm blockchainových trendů, které se vyplatí sledovat v roce 2019

0x

Vznik: 11. srpen 2017
Aktuální cena: $0.22
All-time-high: $2.11

0x je protokol s otevřeným zdrojovým kódem, který je navržen tak, aby nabízel  řešení pro decentralizované burzy. Základním kamenem jsou přitom smart kontrakty, které jsou součástí Ethereum blockchainu. Na základě výše uvedeného, protokol aktuálně podporuje pouze svůj nativní token (ZRX) a ERC-20 tokeny založené na již zmíněném blockchainu Etherea.

Pokud vezmeme v úvahu fakt, že mnozí kryptoanalytici považují decentralizované burzy za významnou a především bezpečnou alternativu vůči klasickým centralizovaným burzám, je vysoký předpoklad, že cena 0x bude reflektovat tuhle poptávku.

O zájmu, týkajícího se tohoto protokolu, svědčí i fakt, že jedna z nejpopulárnějších burz Coinbase zařadila ZRX koncem minulého roku na svou obchodní platformu. ZRX se tak stal jen devátým digitálním aktivem dostupným na této americké kryptoburze.

Decentralizované burzy představují řešení bezpečnostních problémů. Jsou na to připraveny?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: zycrypto.com