Společnost Grayscale Investments je jednou z nejdůležitějších firem se zaměřením na investice v kryptosféře. Tato společnost avizovala, že vytvoří nový fond, který bude zaměřen výhradně na kryptoměnové aktivum Horizen (ZEN). Fond se bude nazývat Zen Investment Trust a nejprve bude otevřen pro institucionální investory. Maloobchodníci a soukromí investoři získají přístup za rok.

Horizen

Horizen je kryptoměnový projekt zaměřený na ochranu soukromí, který vznikl v polovině roku 2017 hard forkem anonymní kryptoměny ZCash. Avšak nejedná se jen o prostý hard fork. Vývojářský tým Horizen rozvíjí původní kód ZCash za účelem vytvoření plnohodnotné na soukromí zaměřené platformy. Kromě anonymních transakcí pomocí Zero Knowledge Proofs (ZK-snarks) nabízí například i anonymní posílání zpráv. Tato platforma prošla 22. srpna rebrandingem a z původního názvu ZenCash se tak stal Horizen.

Rob Vigilone, spoluzakladatel Horizen, přiblížil myšlenku projektu. Funkce ochrany osobních údajů na platformě Horizen (ZEN) je již nyní dobře rozvinutá. Vývojáři mají v úmyslu vytvořit aplikace, které využívají ZK-snarks a blockchain síť ZEN na poskytování soukromého zasílání zpráv, sdílení médií, hlasování a ukládání anonymních údajů soukromých osob nebo společností.

Investiční fond

Společnost Grayscale, která stojí i za investičním fondem Bitcoin Investment Trust, zakoupila ZEN tokeny ve výši $6.3 milionu (přibližně 400,000 ZEN) za účelem vytvoření fondu. Ten umožní akreditovaným investorům nebo finančním institucím zakoupit „ZEN akcie“. Tento ZEN fond od Grayscale se tak připojuje k podobným fondům, které se zaměřují na Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, XRP nebo ZCash.

ZEN momentálně obsazuje 72. pozici žebříčku nejsilnějších kryptoměn. Tento krok může být pro mnohé překvapením, protože ZEN v kryptoodvětví patří mezi méně známé projekty. Horizen, jako silný projekt s relativně malou tržní kapitalizací, $81 milionů, mnozí považují jako za jeden z nejperspektivnějších projektů v oblasti anonymních kryptoměn. Z tohoto důvodu vytvoření investičního fondu dává smysl.

Michael Sonnenshein, výkonný ředitel společnosti Grayscale, vysvětluje, proč se jeho firma rozhodla uskutečnit tento neočekávaný krok. Podle jeho vyjádření, špičkový experti na investice společnosti Grayscale jsou přesvědčeni, že Horizen se vyznačuje vynikající technologií a silným týmem“.  Z těchto důvodů se Horizen jeví jako vhodný projekt pro společnosti zaměřené na blockchain, které plánují využívat prvky ochrany soukromí.

Závěr

Po těchto zprávách hodnota ZEN stoupla o 15 %. V době psaní článku se jeho cena pohybovala na úrovni $17.39. Denní objem obchodování dosahoval téměř $1.84 milionu a celková tržní kapitalizace byla $81.1 milionůVzhledem ke skutečnosti, že vlivná společnost jako Grayscale zakoupila neuvěřitelných 7 % všech ZEN tokenů v oběhu (a pravděpodobně je neprodá), ve střednědobém horizontu můžeme očekávat, že cena tohoto aktiva bude růst.

Vývoj ceny ZEN. Po zprávách o vytvoření investičního fondu cena ZEN stoupla o 15 % (červený kruh).

Zdroj: cryptovest.com