Nedávný průzkum společnosti Fundstrat Global Advisors odhalil názor institucionálních investorů ohledně očekávaného vývoje kryptoměn během ekonomické krize.

Investoři tvrdí, že krize přinese zesílení cen kryptoměn

MarketWatch přinesl výsledky průzkumu, v němž se uvádí, že více než 70 % investorů věří v to, že ceny kryptoměn budou během krize růst. Výsledky se shodují s podobným průzkumem mezi uživateli platformy Twitter. V rámci sociální sítě Twitter uvedlo 59 % respondentů, že v době ekonomické krize věří v růst cen  kryptoměn.

Otázka: Přinese ekonomická krize pro kryptoměny růst jejich cen? Zdroj: Fundstrat, Twitter

Ve státech jako Venezuela nebo Írán začali lidé ve velkém přecházet na Bitcoin (BTC) a další digitální měny, aby se tak ubránili nežádoucím efektům krize. V minulosti se Bitcoinu ve Venezuele podařilo dosáhnout prémiové úrovně. Možná i právě proto si společnosti neumí zatím představit dopad krize v globálním měřítku.

Mati Greenspan prohlásil, že krize nemusí nutně způsobit vzrůst cen virtuálních měn:

Nemyslím si, že je to tak binární. Pokud se podíváme na poslední roky, kryptoměny měly vždy unikátní korelaci s vysoce rizikovými aktivy. Ta rostla, jak se investoři snažili o dodatečný risk.

Jsou za příchozí krizí zodpovědné i kryptoměny?

Finanční experti odhadují, že další ekonomická krize může nastat již v roce 2020Mezinárodní měnový fond (MMF) však vydal varování k nadcházející hrozící ekonomické krizi. Podle MMF se globální dluh zvyšuje raketovým tempem, což značně ovlivňuje světovou ekonomiku. Finanční systém musí čelit i rychlému  rozvoji finančních technologií.

Bude očekávaná krize horší než ta z roku 2008 a bude v ní BTC a kryptoměny hrát významnou roli?

Vyjádření MMF:

Posloupnost otřesů a politických reakcí, které následovaly po bankrotu Lehman Brothers, vedly ke stavu světové ekonomice, jejíž medián veřejného dluhu k HDP před krizí představoval 52 % z 36 %. Výkazy centrálních bank, zejména ve vyspělých ekonomikách, jsou několikanásobně větší než před krizí. Rozvíjející se trhy a ekonomiky v současnosti představují 60 % světového HDP v paritě kupní síly, v porovnání s 44 % před 10 lety, což částečně odráží slabé oživení ve vyspělých ekonomikách.

Shrnutí průzkumu: Ripple (XRP) jako velmi oblíbený token

Nehledě na části průzkumu týkající se perspektivy kryptoměn během krize, průzkum také prozkoumal smýšlení rostoucí kryptosféry v několika aspektech trhu. Respondenti měli vybrat jejich nejoblíbenější coiny nebo tokeny. 59 % institucionálních investorů si vybralo BTC, zatímco na sociální síti Twitter se 46 % dotázaných rozhodlo právě pro XRP.

Ripple: Platební řešení xRapid je připraveno na komerční používání!

Ripple můžeme na základě výsledků průzkumu považovat za nejvíce polarizační token z patnácti coinů v rámci studie. 31 % lidí se na Twitteru vyjádřilo, že právě  token a platební síť Ripple jim dává největší smysl. Na straně investičních společností přišlo k témuž závěru 28 % dotázaných, přičemž ani jeden neurčil XRP za svou oblíbenou kryptoměnu.

Dalším zajímavým závěrem průzkumu je názor institucionálních a malých investorů na Bitcoin54 % investičních společností si myslí, že BTC již dosáhl svého dna, oproti 44 % na Twitteru.

Investiční společnosti více věří tomu, že BTC přesáhne hranici $15,000 do konce roku 2019 než malí investoři. Tak můžeme konstatovat, že větší hráči v kryptosféře jsou většími vizionáři BTC než malí investoři.

Zdroj: bitcoinist.com