ICO se pro mnohé zdá být velmi výhodnou investicí, druzí si myslí přesný opak. Pojďme se společně podívat na statistiky, jak si ICO vedou za minulý rok ve srovnání se současným rokem. Tento průzkum se bude zabývat množstvím vytvořených ICO, vloženými finančními prostředky do nich, nejžádanějšími kategoriemi pro ICO a nakonec návratností investice.  

Počet ICO

Rok 2017 vypadal tak, že šel o rok ICO. Každý měsíc přibývalo několik nových projektů, a to hlavně na Ethereum platformě. Výjimkou byly měsíce září, říjen a listopad, kdy můžeme vidět pokles počtu nových projektů. V prosinci se však toto číslo extrémně navýšilo oproti běžným měsícům a dosáhlo rekordních 45 nových ICO. Celkový počet za rok 2017 činil 209 ICO projektů.

Velký boom z minulého roku poměrně plynule pokračoval i v roce 2018, kdy se v lednu zdvojnásobil počet nově vzniklých ICO. Pak však přišla mírná stagnace vzhledem k obavám na trhu a následující dva měsíce trh s ICO zaznamenal přibližně stejné hodnoty jako v lednu. Opětovný nárůst můžeme vidět v dubnu a květnu, kdy poprvé v historii dosáhl počet ICO stovku. Nastal relativně vysoký příliv kapitálu, který se částečně odrazil i na tržní kapitalizaci kryptoměn, která se zvýšila hlavně v dubnu. Celkový počet za rok 2018 v současnosti představuje přibližně 638 ICO projektů. Zajímavostí je, že v dubnu a květnu dohromady vyšlo více ICO než za celý rok 2017.

Počet ICO v roce 2017: 209                                         Počet ICO v roce 2018: 638 (zatím)

                                 

Výše finančních prostředků vložených do ICO

V roce 2017 se počet ICO celkově vyšplhal na číslo 209, přičemž nejvíce ICO prostředků bylo vybraných během prosince a bylo to přesně $1,099,922,902. Největší ICO minulého roku byly HDAC, FilecoinParagon. HDAC vybral $258,000,000. Celkové investice do ICO se vyšplhaly na přibližně $3.69 miliardy.

Investice do ICO během roku 2017

Oproti tomu jsme teprve v polovině roku 2018 a už je venku 638 nových ICO, přičemž cena v dolarech oproti minulému roku neustále narůstá. Rekordní měsíc je zatím červen, kdy se vybralo až $5,586,192,687. Prvenství si drží kryptoměna EOS, TelegramPetro. EOS vybralo přesně $4,000,000,000, což je oproti HDAC z minulého roku 15.5násobný nárůst. Investice do ICO zatím dosahují $16.85 miliard, což je přibližně 4.5-násobný nárůst oproti minulému roku. A to se nacházíme teprve v polovině kalendářního roku!

Investice do ICO za aktuální rok 2018

Tato statistika jasně zaznamenává rapidní nárůst počtu ICO a také velký zájem investorů vkládat své prostředky do nově vznikajících projektů. Sofistikovaní investoři však v roce 2018 musí vyvinout více práce na identifikaci výhodných investičních příležitostí, protože kvůli mnoha podvodům v tomto odvětví jsou nuceni prověřovat důvěryhodnost a ukazatele kvality daných společností.

Volba ICO podle kategorie

Oba srovnávané roky mají společného vítěze v kategorii infrastruktura. Mění se jen její dominance, která v roce 2018 narůstá. V roce 2018 posílily komunikace na čele s Decentralized News Network (DNN). Výrazně se propadlo ukládání dat na blockchainu, či zdravotní péče.

ICOs podle kategorií za rok 2017

ICOs podle kategorií za rok 2018

Návratnost investic do ICO

Kapitola, která zajímá asi nejvíce lidí. Za poslední roky jsme zažili mnoho případů podvodů, ale na druhé straně zde byly i projekty, které byly nesmírně výnosné. Za rok 2017 měla nejlepší zhodnocení kryptoměna Binance Coin (BNB) s neskutečnými 11,590.0%. První trojici uzavřeli StorjAeternitas s také velmi pěkným ziskem.

ROI 2017

Rok 2018 je teprve v polovině, ale zatím vypadá o dost slabší. Na čele je zatím Zilliqa s 2,076.7%, kterou následuje AlphacamMithril. Tuto skutečnost můžeme připsat k celkově klesajícímu trhu a nemám na mysli jen krypto trh. Pokles zaznamenaly například i trhy se zlatem. Mnohé investice v roce 2018 do ICO se zdají být hluboko v mínusu, a to i při poměrně kvalitních projektech.

ROI 2018

Celkově mezi nejlepší ICO všech dob se zařadily kryptoměny Next (NXT), s návratností investice (ROI) 1,688,166.3%, a na druhém místě Ethereum (ETH), s návratností 154,502.6%.

Průměrný výdělek z ICO dnes činí 6,639.9%. Je nutno podotknout, že toto je průměr všech ICO, takže jsou mezi ně zařazeny i výše zmíněné NXT či Ethereum, které extrémně zvedají tento průměr. Kromě toho se mnohé z ICO nacházejí v hlubokém mínusu, až do -99.9%. Top 100 nejlepších ICO všech dob má kumulovanou návratnost investice 193,636.7%.

Průměrné ROI

Závěr

Z pohledu do minulosti můžeme vidět, že počet nových ICO projektů se poměrně rychle zvyšuje. Zatímco v prosinci minulého roku jich bylo 45, v květnu tohoto roku se číslo vyšplhalo na 142 nově vzniklých projektů za jeden měsíc. Investice do ICO nabraly také na popularitě. Zatímco loňské ICO HDAC vybralo $258 milionů, EOS jejich ICO letos překonal na plné čáře s hodnotou $4 miliardy.

V nejvíce využívané kategorii ICO si udržela první místo a ještě k tomu i posílila svou pozici infrastruktura. Sice je za námi jen polovina roku, ale návratnost ICO nedosahuje ani z poloviny taková čísla, jako loni. Některé ICO ze začátku roku jsou dokonce v hlubokém mínusu. Počet ICO tedy stoupá, ale jejich návratnost klesá.

Zatím zde nemáme konec roku, a tak by bylo předčasné dělat nějaké závěry. Na konec bych podotkl jen tolik, že buďte opatrní při výběru kvalitního ICO a také berte v úvahu načasování, kdy do projektu investujete.

Zdroj: coinschedule.com, coinist.io