Navzdory intenzivnějším varováním různých vlád, regulátorů a poradců týkajících se ICO, chuť investorů vrážet peníze do podobných projektů zůstává stejná. Dosud byly v roce 2018 vysbírány $2 miliardy. Pokud se tento trend podaří udržet, rok 2018 snadno překoná 2017, ve kterém bylo vybraných „jen“ $25.7 miliard. Avšak s nejnovějším vývojem ICO, které se stále více zaměřují na soukromé investory, běžní uživatelé zůstávají s prázdnýma rukama. Data ukazují, že 84 % všech prostředků investovaných do ICO v tomto roce pochází od soukromých investorů a veřejně nepřístupných předprodejů.

Situace kolem ICO se mění

Když se poprvé objevily ICO crowdsales, byly prezentovány jako demokratické nástroje na získávání finančních prostředků a vytváření různorodé a angažované komunity. Na chvíli to tak skutečně fungovalo. Avšak v roce 2018 se okolnosti kolem ICO začaly dramaticky měnit. V minulém roce získali soukromí investoři přednostní místo v ICO distribuci tokenů. Například takový BAT ICO (Basic Attention Token) je notoricky známý tím, že se tokeny vyprodaly za několik minut poté, co jich hrstka finančních „velryb“ (z ang. „Whales“ – jednotlivci s enormním kapitálem) všechny vykoupila. Letos to vypadá, že ICO pro veřejnost se pomalu stávají minulostí. Většina  dnešních ICO  prodejů probíhá v předprodejích nebo v soukromých etapách a pro malé investory a běžné kryptonadšence často zůstávají už jen „předražené“ zbytky.

Výše kapitálu vysbíraného v jednotlivých měsících. Částky jsou uvedeny v miliardách.

Údaje nedávno vydané společností TokenData ukazují, že z $1.97 miliardy investovaných do ICO v tomto roce,  84 % ($1.63 miliardy) pocházelo od soukromých investorů. Navíc tyto údaje nezohledňují $850 milionů vysbíraných v soukromém prodeji ICO telegramu. Této exkluzivní události se mohli zúčastnit jen ti největší a nejvlivnější investoři. Telegram ICO končí koncem února, ale investoři údajně už nyní vybírají dvojnásobné zisky. Takové projekty jsou dobré na to, aby pomohly bohatým stát se ještě bohatšími, avšak běžným uživatelům nedávají možnost se na těchto projektech zúčastnit.

Letošní ICO vykazují jen mírné zisky

94 ICO, které TokenData letos sleduje, je na burzách možné koupit jen 28 z těchto ICO tokenů. V této fázi je průměrná návratnost investic do tokenů zakoupených prostřednictvím ICO a prodávaných na burze jen 2.17x a návratnost ETH jen 0.75x. Jinými slovy, v mnoha případech je výhodnější od začátku roku držet ETH, než jej vyměnit za ICO tokeny. Nicméně je třeba myslet na fakt, že rok 2018 je pouze na začátku a situace se může změnit.

Mnoho dnešních ICO využívá model, ve kterém nabízí výhodné koupě a různé slevy v předprodejní fázi ICO. Díky těmto velkorysým slevám je pro soukromé investory mnohem jednodušší generovat zisk než pro účastníky veřejného prodeje. Navíc tokeny z předprodeje bývají často téměř okamžitě vyprodány na decentralizovaných burzách, čímž se podstata veřejného prodeje stále zmenšuje. Ze statistik vyplývá, že ICO jsou populárnější než kdykoliv předtím. Ve skutečnosti z nich má užitek jen 1 % lidí se správnými kontakty a samozřejmě s vysokým kapitálem.

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který byl publikován na našem webu kryptoportal.sk.

Budeme rádi, když nás podpoříte „lajkem“ na naší české facebookové stránce.

Zdroj: altcointoday.com