Říká se, že blockchain je jen pro šprty a kryptoměny jsou peníze počítačových nadšenců. Samozřejmě, jedná se o technicky náročnou oblast a tak není divu, že blockchain přitahuje pozornost velkých firem z této oblasti. Jednou z nich je i společnost IBM. Počítačový gigant spustil své finanční řešení založené na blockchainu do testovacího provozu. Podle nich má potenciál zcela změnit současné status quo v oblasti globálních plateb a remitencí.

Nové řešení s názvem IBM Blockchain World Wire“ kombinuje Stellar blockchain  s digitálními aktivy. Ta umožňují okamžité převody peněz s garantovanou hodnotou.

IBM není žádný nováček v kryptosvětě. Společnost v červenci podpořila stablecoin, který vydává společnost Stronghold v síti Stellar. V témže měsíci IBM oznámil, že se podílel na ekologicky zaměřeném kryptoprojektu také postaveném na Stellar síti.

Nová platforma postavená na Stellar blockchainu se označuje jako finanční nástroj, který dokáže současně zúčtovat a vyrovnávat přeshraniční platby téměř v reálném čase.“ Podle IBM, World Wire se snadno integruje do stávajících platebních systémů. Taktéž podporuje platby jakékoliv velikosti, do jakékoliv destinace a v jakékoli měně. To vše v prostředí s vysokým stupněm bezpečnosti.

Potenciál platformy World Wire popisuje IBM následovně:

„Odesílání peněz přes hranice si dnes vyžaduje sérii zprostředkovatelů pro vypořádání celé transakce, přičemž každý z nich do procesu přidává čas a náklady. S IBM Blockchain World Wire se vyrovnávání a zúčtování plateb uskutečňuje v reálném čase. Řešení využívá digitální aktiva na vypořádání transakcí – sloužící jako předem dohodnutý uchovatel hodnoty – jakož i na integraci zpráv o platebních instrukcích. Znamená to, že prostředky lze nyní převádět za zlomek nákladů a času oproti tradičnímu korespondenčnímu bankovnictví.“

Jak to celé funguje?

Pod kapotou platformy World Wire se nachází systém umožňující finančním institucím či stranám používat digitální aktivum dle vlastního výběru. Je jedno asi se jedná o digitální měnu centrální banky, kryptoměnu nebo stablecoin. Tato aktiva mohou sloužit jako most mezi dvěma fiat měnami. Digitální aktivum tak usnadňuje obchodování a poskytuje důležité pokyny potřebné pro zúčtování transakce.

Pomocí připojení k rozhraní World Wire API mohou instituce využívat své stávající platební systémy na bezproblémovou konverzi svých fiat měn na požadované digitální aktiva, přes které se transakce uskuteční. Platforma pak konvertuje digitální aktivum na druhou fiat měnu (měnu příjemce). Díky tomu dokáže zpracovat celou transakci téměř okamžitě.

Porovnání současných platebních systémů a řešení IBM World Wire.

Všechny transakce jsou zaznamenány ve Stellar blockchainu k zajištění a zúčtování. Také to pomáhá s dodržováním předpisů, protože existuje skutečně trvalý záznam o každé transakci, která se uskutečňuje pomocí World Wire.

Podle společnosti IBM, výhody tohoto nového řešení zahrnují rychlejší zpracování plateb, současné zúčtování a vypořádání, zkrácený čas na řešení případných problémů a podstatně nižší náklady na zúčtování.

World Wire také eliminuje přítomnost více stran v jedné transakci a výrazně snižuje kapitálové požadavky na přeshraniční transakce. Kromě toho, společnost IBM tvrdí, že World Wire zlepší i transparentnost celého procesu prostřednictvím jednoho výměnného poplatku mezi všemi měnami.

Stellar zažívá pozitivní časy

Stellaru se v poslední době velmi daří. Je to povedený projekt, který si oblíbily velké firmy, ale i jednotlivci a startupy. Nedávno Stellar síť oslavila významný milník v podobě jednoho milionu aktivních uživatelských účtů. Jedná se o skvělý úspěch pro tak mladý (tříletý) projekt, který se snaží vytvořit nový digitální finanční systém.

Pouze v průběhu července tohoto roku bylo do sítě Stellar přidáno více než 350,000 nových účtů. Kromě toho, ve Stellar síti bylo obchodovaných více než 3,300 různých aktiv s kumulovanou hodnotou 48.75 miliard Stellar tokenů – XLM (přibližně $11.5 miliardy). Provedeno bylo více než 25 milionů plateb.

Můžete si dále přečíst:

Platební síť Stellar Lumens

Zdroj: ccn.com