Společnost IBM požádala o udělení patentu na systém, který bude používat blockchain technologii na řešení problémů souvisejících s ochranou osobních údajů a bezpečností pro drony. Tento požadavek je v souladu s podáním zveřejněným 20. září americkým Úřadem pro patenty a ochranné známky (USPTO).

Blockchain zodpovídající za správu údajů

Počítačový gigant podal svůj první patent v březnu 2017, kde podrobně popsal, jak může být blockchain použit na bezpečné uložení dat spojených s bezpilotními leteckými dopravními prostředky (UAV), známějšími pod názvem drony. Patent uvádí, že blockchain může poskytnout „efektivní prostředí na řízení dat souvisejících s UAV […], zejména pokud je úroveň bezpečnostního rizika na vyšší úrovni.

Podle patentu mohou takové údaje zahrnovat polohu dronu, jeho výrobce, nebo model dronu, taktéž i jeho chování ve vzdušném prostoru. Mezi údaji o dronu mohou být i detailnější informace, například rozlišení kamery, informace o externích podmínkách, ať už půjde o počasí, případně o vzdálenost zařízení od zakázaných letových zón.

Znění patentu hovoří o tom, že údaje o transakcích by se mohly přidávat častěji ve formě bloků do řetězce v případě, pokud se úroveň rizika dostala na vysokou úroveň. Pokud jde o problémy týkající se ochrany osobních údajů, tak v případě, že je dron vybaven snímačem s vysokým rozlišením, patent navrhuje, aby se tyto informace mohly zaznamenávat na blockchainu, přičemž při každém detekování senzoru se aktivují další datové transakce.

Výhodou je i transparentnější kontrola

Podle podaného dokumentu může sdílená a nezměnitelná kniha jako taková umožnit více stranám, které by mohly zahrnovat i jiné drony, pracovníků dohlížejících na vzdušný prostor, regulační orgány, atd., rovnocenně se zúčastňovat při řízení rizika. Uzly sítě zodpovědné za platnost údajů by kromě toho mohly udělovat speciální povolení pomocí transparentně uložených dat. Prostřednictvím těchto údajů je možné ověřit, zda má daný dron oprávnění létat v určité zóně, nebo ne.

Přečtěte si: 19 oblastí života, které blockchain výrazně ovlivní

Patent dále navrhuje, aby blockchainové kontrakty byly použity k propojení blockchainového systému s dalšími informacemi generovanými machine learning modely, či jinými algoritmy zaznamenávajícími historické údaje.

Závěr

Společnost IBM neustále rozšiřuje své aktivity v tomto odvětví. Toto léto podepsala pětiletou smlouvu s australskou vládou s cílem vylepšit bezpečnost dat a automatizaci v rámci jednotlivých oddělení. Nové údaje zveřejněné koncem srpna odhalily, že IBM vede, spolu s čínským internetovým gigantem Alibaba, ve sféře blockchainových patentů. S 89 podanými žádostmi jsou jen těsně za svým čínským konkurentem, který jich podal celkově 90.

Zdroj: cointelegraph.com