Bitcoin Během své 10leté historie zaznamenal několik klíčových momentů. Podívejme se na okolnosti, které vedly k výběru charakteristického symbolu a korespondujícího loga Bitcoinu. Jak vyplývá z internetových záznamů, prvotní logo Bitcoinu bylo jedním z mála netechnických aspektů Bitcoinu, v němž měl Satoshi Nakamoto slovo.

Od Baht k Bitcoinu

Když Satoshi Nakamoto, zakladatel Bitcoinu, zveřejnil před deseti lety „white paper“ a dva měsíce na to vytěžil genesis blok, čekala Bitcoin ještě dlouhá cesta k úspěchu. V té době ještě neexistovaly kryptoměnové peněženky, žádné blokové vyhledávače a ani kryptoburzyDokonce neexistoval žádný směnný kurz a symbol, který by reprezentoval digitální měnu Bitcoin (BTC). První pokus o BTC logo přišel od samotného Satoshiho. Ten ho navrhl pro prvního klienta BTC a vytvořil tak zlatou minci obsahující písmena „BC“. Začátkem roku 2010, v době kdy se začala formovat první BTC komunita, se mluvilo o nahrazení prvotního symbolu nějakým unikátním znakem, který by reprezentoval první kryptoměnu.

Vývoj Bitcoin symbolu.

5. února 2010 přišel člen Bitcointalk fóra s nickem NewLibertyStandard s návrhem, aby oficiálním symbolem pro Bitcoin byl znak thajského bahtu – ฿ a oficiálním kódem měny byly tři písmena „BTC“. Tento člen udělal 4 měsíce před tím svůj první nákup nové, digitální měny pomocí fiat měny. Za $5.02 získal 5,050 BTC. Následovala intenzivní diskuse mezi členy fóra, kteří varovali, že symbol baht může způsobit zmatek.

Transakce prvního BTC klienta se symbolem měny BC v levém horním rohu.

Nové logo pro novou éru

1. listopadu 2010 jistý člen fóra bitboy“ sdílel nový design BTC loga. Nové logo mělo být vydáno v současné obchodní, bílo-oranžové značce doplněné o 14% náklon ve směru hodinových ručiček. Zajímavé je, že znak dolaru pochází ze dvou vertikálních pruhů a ne z jednoho, jak tvrdí mnohé teorie.

PŘIPOMEŇTE SI:

Co je to kryptoměna Bitcoin (BTC)?

Bitcoinu tehdy dlouho chybělo řízení, nebyla vytvořena dohoda o tom, který symbol by měl být přijat. Průzkum v polovině roku 2011 ukázal, že členové fóra hlasují ve velké míře ve prospěch ฿ před možnostmi jako β, Ƃ a Ƀ. O několik let později, v červnu 2017, získal Bitcoin svůj vlastní unikátní symbol, kterým se stal:

Oficiální symbol Bitcoinu. Zdroj: vu.hn 

Zajímavé je, že slovo Bitcoin nebylo použito ani jednou v těle Satoshiho nejdůležitějšího white paperu. Zobrazuje se jen v názvu a názvu domény .org přímo vytištěné pod ním. Bitcoin, ať už je označován jako BTC, XBT (neoficiální ISO 4217 kód měny), ฿ nebo ₿, nebyl nikdy o značce, vždy šlo o ideu změnit svět a současné chápání finančního systému.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: news.bitcoin.com