Francouzský ministr financí Bruno Le Maire ve svém pondělním projevu uvedl, že jeho země bude prosazovat zásadní postoj týkající se regulací kryptoměn. Stejný přístup bude vyžadovat i od dalších členů Evropské unie, čímž chce docílit vytvoření společného a jasně definovaného rámce, který by usměrňoval vývoj v této oblasti.

Povinná registrace pro burzy, obchodní platformy a zprostředkovatele kryptoměn

Minulý týden Francie uzákonila první regulační rámec upravující práva a povinnosti zprostředkovatelů kryptoaktiv. Francouzský parlament schválením tohoto návrhu zákona docílil, že státní orgány budou vyžadovat zdanění zisku plynoucího z  investování do kryptoměnových aktiv. Návrh zákona také vyžaduje, aby všechny  kryptoburzy, poskytovatelé správcovských služeb či obdobné obchodní platformy byly povinně registrovány v rámci registru finančních zprostředkovatelů a tím získaly potřebné osvědčení o své činnosti.

Čína zavádí regulace pro společnosti využívající blockchainovou technologii

Specifické požadavky, které musejí společnosti splnit, aby získaly uvedené osvědčení, však musejí být ještě definovány vládními dekrety. Následná certifikace společností by měla investorům poskytnout základní záruky proti přímému  podvodu. Před případnými ztrátami je však chránit nebude.

Společný postup Evropské unie?

Prvotní náznaky regulací ve Francii začaly přitom ještě loni. Finanční úřad tehdy vydal směrnice, kterými usměrňoval ICO (Initial Coin Offering) projekty. Místní regulační orgány tak získaly pravomoc k ověření, kdo stojí za samotnou emisí nové mince či tokenu. Díky tomu dokázaly zkontrolovat obchodní plány společností a především skutečnost, zda dodržují pravidla boje proti praní špinavých peněz.

Francouzský ministr financí nyní očekává, že v podobném duchu se k dané problematice postaví i další evropské státy. Le Maire ve svém projevu uvedl:

„Svým evropským partnerům navrhnu, abychom vytvořili jednotný regulační rámec pro kryptoaktiva, který by byl inspirován zkušenostmi z naší země. Náš model je ten správný.“

Nejednotná pravidla napříč Evropou

Francie přitom není prvním evropským státem, který rázně přistoupil k regulacím a  zdanění kryptoměn. Obdobný přístup je už déle v platnosti ve Španělsku, kde jsou všichni rezidenti povinni zdaňovat všechny zisky plynoucí z obchodování s kryptoaktivy.

Minulý měsíc přišel nový návrh i z dílny švýcarských zákonodárců. Federální shromáždění švýcarské vlády přistoupilo k úpravě stávajících právních předpisů ohledně regulací kryptoměn. Tento krok má za cíl vyplnit mezery v ochraně uživatelů kryptoměn před nezákonnými činnostmi, jako je vydírání a praní špinavých peněz.

I přesto, že Evropská komise nedávno provedla případovou studii ohledně integrování jednotného postupu v rámci regulací kryptoměn, analytici nepředpokládají, že by jednotlivé státy uzavřely dohodu ještě v tomto kalendářním roce.

Evropské finanční orgány žádají regulace a předpisy pro kryptoměny a ICO

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: uk.reuters.com