Facebook se svou nedávno ohlášenou digitální měnou (Libra) nerozvířil diskusi pouze v kryptokomunitě, ale i mezi zákonodárci. Členové demokratické strany amerického kongresu dokonce začátkem tohoto měsíce požádali Facebook, aby pozastavil vývoj Libry až do dalšího zkoumání jejích možných rizik.
Senát vyjádřil své obavy ohledně důvěry
Dne 16. 7. a 17. 7. se zástupce Facebooku David Marcus (zodpovědný za digitální měnu Libra) dostavil na jednání, na kterém odpověděl na dotazy amerických zákonodárců. Ti už v prvotní fázi, kdy tento gigant v oblasti sociálních médií oznámil spuštění projektu digitální měny, neskrývali své obavy. Ty pramenily především z možného využití Libry na nezákonnou činnost jakož i její potenciální vyhnutí se regulačnímu dohledu.
V rámci jednání mnozí zákonodárci zpochybnili Marcusova slova, jehož cílem bylo hájit projekt Libra a na ní navázanou peněženku Calibra.
Nejzásadnější otázka, která na něj od senátu směřovala, se týkala důvěry. Senát argumentoval tím, že momentálně neexistuje důvod, aby lidé mohli v dostatečné míře důvěřovat této společnosti, která chce spravovat jejich peníze. Marcus však argumentoval, že Facebook bude jen jedním ze sta členů sdružení Libra Association, které bude za touto digitální měnou stát. Víceméně tak zopakoval své tvrzení z 3. července, kdy uvedl:
„Facebook nebude kontrolovat síť, měnu ani její rezervu. Bude jen jedním ze sta členů sdružení Libra Association. Nebudeme mít žádná zvláštní práva ani privilegia. Je pro nás důležité budovat projekt s důvěryhodnými subjekty, které by mohly fungovat v regulovaném prostředí, přičemž by disponovaly operační odborností potřebnou k zajištění integrity.
Řekl bych, že sto geograficky rozložených, průmyslově různorodých organizací je dostatečný počet na to, abychom mohli hovořit o decentralizaci.“
Koupě bitcoinu přinesla od jeho vzniku až 98% šanci na zisk!
Sherrod Brown: Libra může představovat hrozbu pro demokracii
Nejkontroverznějším tématem v rámci jednání byla otázka týkající se nabourání klasického monetárního systému. Senátor Sherrod Brown opakovaně kritizoval plány Facebooku, přičemž navázal na svá slova z minulého týdne, kdy tvrdil, že Libra by mohla představovat „hrozbu pro naši demokracii“.
Někteří senátoři totiž považují možné zasahování technologických společností do aktuálního platebního systému za nepřípustné. Marcus však uvedl, že ani Libra Association, ani Libra samotná nemá za svůj cíl nahradit Federální rezervní systém nebo jakoukoliv jinou centrální banku.
„Libra Association nemá v úmyslu konkurovat žádným suverénním měnám nebo vstupovat do oblasti měnové politiky.“
Zákonodárce taktéž zajímalo, proč si Facebook vybral pro sídlo Libra Assocation právě Švýcarsko. Mnozí za tímto rozhodnutím hledali snahu vyhnout se regulacím a finančním zákonům platným na území USA. Marcus uvedl, že společnost plánuje dodržovat všechny federální a státní finanční předpisy a dodal:
„Rozhodnutí zřídit sídlo ve Švýcarsku nebylo pokusem vyhnout se regulacím v USA. Libra jako globální digitální měna, kterou budou lidé používat na celém světě, by mohla podle nás těžit z toho, že sídlo organizace, která ji zastřešuje, je na mezinárodním místě, které je zároveň domovem mnoha mezinárodních organizací.“
Jednání budou pokračovat
Ne všichni zákonodárci však byli s Marcusovými odpověďmi spokojeni. Některé důležité otázky zůstaly totiž nezodpovězené. Šlo především o skutečnost, zda a jak bude Facebook shromažďovat údaje o uskutečněných transakcích, respektive, zda společnost samotná má investované prostředky do Libra Investment Tokenu. Jeho držitelé budou totiž dostávat dividendy z „Libra Reserve“. Jde o rezervu, kterou bude Libra krytá a která bude sestávat ze souboru aktiv s nízkou volatilitou. Mezi ně lze zařadit bankovní vklady a státní cenné papíry v silných světových fiat měnách, jako jsou americký dolar, britská libra, euro a japonský jen.
Často napjaté slovní výměny mezi zákonodárci a Marcusem ilustrují cestu, kterou si bude muset Facebook projít, než svou digitální měnu oficiálně spustí. To má přitom v plánu uskutečnit již příští rok. Je tedy více než pravděpodobné, že v rámci snahy o splnění všech regulačních kritérií a zákonů bude muset Facebook absolvovat ještě několik jednání.
Jednání zatím trvala dva dny, jsou časově velmi zdlouhavá, ale zajímavá. Prohlédnout si je můžete zde:
Libra: Komentář šéfredaktora
Šéfredaktor KryptoPortalu Tomáš Zorvan komentuje situaci:
Vyslýchání pana Marcuse jsem zhlédl a musím poznamenat, že dostal od kongresu pořádně naloženo. Senátoři a kongresmani jsou z historických událostí vůči Facebooku velmi skeptičtí. A nelze se jim divit. Jejich skepticismus je na místě.
Co se mi však velmi líbilo, byl fakt, že se tito politici postupně vzdělávají. Mnoho z nich totiž prokázalo alespoň základní pochopení decentralizovaných technologií, Bitcoinu či blockchainu. Mnoho z nich jsou dokonce zastánci podobného směrování finančního systému, avšak pod patřičným regulačním dozorem. Marcus zákonodárce ubezpečoval, že pokud nebudou splněna všechna potřebná nařízení a legislativní regulace, Libru samotnou nespustí. Myslím si však, že ani kongres ještě nemá ucelenou představu, jak digitální měny podobné Libře regulovat a ani co přesně chtějí regulovat. Navzdory tomu budou regulace představovat asi nejzávažnější problém, který musí Libra vyřešit.
Líbilo se mi i vyjádření pana Marcuse, že je ochoten přijímat celý svůj plat v Libra měně. Ukazuje to, že projektu věří. David Marcus je zkušený člověk v oblasti platebních systémů a protokolů. A myslím si, že dokáže dotáhnout Libru do úspěšného konce. Čeká ho však náročná cesta. Na otázky ohledně Libry přijde do kongresu pravděpodobně i Mark Zuckerberg.
Dokáže Facebook skutečně ochránit naše data? S pomocí blockchainu ano!
Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk
Zdroj: bitcoinist.com
Odpovědět