Podle zprávy zveřejněné deníkem Wall Street Journal vývojáři Facebooku aktivně pracují na novém platebním systému. Ten má být založen na jejich vlastní kryptoměně – stablecoinu. Lídr v oblasti sociálních médií už údajně komunikuje s vícero e-commerce a finančními společnostmi, které by se měly na tomto projektu spolu s Facebookem podílet.

Investice v hodnotě $1 miliardy

Ve zprávě se uvádí, že Facebook už oslovil dva přední hráče na poli online plateb – společnosti Mastercard a Visa. Zároveň komunikuje s venture capital společnostmi. Prostřednictvím nich chce získat na svůj vlastní stablecoin až $1 miliardu. Plánovaný coin má být podle předběžných informací krytý právě americkým dolarem.

Wall Street Journal dále uvádí, že Facebook plánuje využívat svůj vlastní stablecoin nejen jako formu úhrady (například prostřednictvím jimi vlastněného komunikačního klienta WhatsApp), ale i na online nákup zboží. V rámci distribuce stablecoinu zazněla informace, že klienti této sociální sítě by mohli být odměňováni „facebook-coinem“ za sledování reklam nebo za tvoření obsahu. Na podobné bázi staví, prostřednictvím webového prohlížeče Brave, svůj byznys model i Basic Attention Token.

Facebook rozšiřuje svůj blockchainový tým o vývojáře z Chainspace

Spolu se zavedením stablecoinu musí Facebook vyřešit i otázku soukromí

Jedním z největších problémů týkajících se Facebooku je ochrana soukromí. V uplynulém roce se jméno této sociální sítě vícekrát spojovalo se skandály. Ty se týkaly úniku dat a porušování soukromí jejich uživatelů. Akcionáři společnosti v nedávné reakci požádali Zuckerberga, aby odstoupil ze své pozice generálního ředitele. Vedení Facebooku ale trvalo na tom, aby v této funkci setrval. Zuckerberg následně prohlásil, že společnost podniká veškeré nezbytné kroky k zajištění ochrany osobních údajů svých uživatelů.

Vzhledem k tomu, že kryptoodvětví se vyznačuje častými útoky hackerů a různými podvody, Facebook bude muset výrazně přehodnotit svůj aktuální postoj k  zabezpečení dat a navrhnout podstatně vyšší a sofistikovanější úroveň ochrany. Motivaci má pro to více než dobrou! Podle výpočtů přední investiční banky Barclays by totiž zavedení vlastní kryptoměny mohlo Facebooku dodatečně vygenerovat zisk až $19 miliard.

Ruská alternativa Facebooku již svůj token spustila

Zatímco Facebook teprve zvažuje uvést na trh svůj stablecoin, jeho ruský konkurent VKontakte už svůj vlastní token VK Coin představil. Ten se však momentálně používá pouze v rámci samotné sociální sítě a není jím možné platit za zboží nebo služby. Uživatelé této platformy jej mohou využívat pouze na nákup emojis a jiných dodatečných funkcí. Aktuálně není obchodován ani na žádné burze, takže jeho celkový přínos je více než sporný.

Tvůrci sítě VKontakte bratři Durovovi však mohou prorazit se svým aktuálním projektem Telegram, prostřednictvím jehož vybrali od investorů na nativní token této sítě již více než $1.7 miliardy.

Lite.IM přináší Bitcoin na Facebook Messenger a Telegram!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ethereumworldnews.com