Některé z největších světových společností na odesílání zpráv doufají, že uspějí tam, kde mnoho kryptostartupů selhalo. Společnost Facebook pracuje na vlastní digitální měně a vede rozhovory s kryptoměnovými burzami o potenciálním uvedení na trh.

Množství společností, včetně Facebooku a Telegramu, plánuje během příštího roku uvést na trh nové kryptoměny. Ty mají umožnit uživatelům posílat peníze kontaktem v jejich zařízeních, podobně jako například Venmo nebo PayPal, které umožňují přeshraniční platby.

Společnost Facebook pokročila s vývojem vlastní kryptoměny natolik, že vyjednává s vícero kryptoměnovými burzami ohledně distribuce. Facebook přepracovává svou komunikační infrastrukturu tak, aby spojovala tři aplikace – Messenger, WhatsApp a Instagram. Tato integrace by rozšířila dosah digitální měny Facebooku na 2.7 miliardy lidí, kteří používají jednu z těchto tří aplikací pravidelně.

Facebook Coin bude pravděpodobně vázán na tradiční měny, což z něj dělá  stablecoin. Digitální token se stabilní hodnotou však nebude přitahovat spekulanty, což byla dosud cílová skupina kryptoměn. Umožnilo by to však běžným uživatelům uchovávat tokeny bez obav z toho, že by ztratily hodnotu.

Velkou otázkou, které Facebook čelí, je, jakou kontrolu si nad kryptoměnami ponechá. Pokud bude společnost Facebook zodpovědná za schvalování každé transakce a sledování každého uživatele, není jasné, proč by potřebovala blockchain, a nikoliv tradiční centralizovaný systém, jako je například PayPal.

Zaměstnanci společnosti Facebook oznámili burzám, že doufají, že dostanou produkt na trh v první polovině roku.

Lite.IM přináší Bitcoin na Facebook Messenger a Telegram!

Facebook není jediný hráč na trhu

Vývojáři aplikace Telegram už před nějakým časem ohlásili svůj vstup na trh s kryptoměnami. Poté, jak minulý rok vybrali $1.7 miliardy v investicích na vývoj své platformy TON (Telegram Open Network), poslali svým investorům minulý měsíc dopis, ve kterém uvedli, že jsou na 90 % hotoví s klíčovými komponenty sítě, v níž bude používán jejich vlastní token, jenž ponese název Gram.

Telegram, který byl vytvořen týmem ruských vyhnanců, se pyšní tím, že vlády nedokážou rozluštit jejich šifrovací systém. To by mohlo pomoci telegramu na místech, jako je Írán a Rusko, kde lidé (zejména odpůrci) mají potíže s používáním tradičního finančního systému.

Ne každý je však přesvědčen

Zatím víme, že Facebook Coin bude vázán na tradiční měny a že bude integrován do většího ekosystému sestávajícího z Messengeru, Instagramu a WhatsAppu. Kromě těchto funkcí nemůžeme s jistotou vědět, co Facebook se svou vlastní digitální měnou zamýšlí, ale ani tato možná použití nemusí nutně vyžadovat používání blockchainu. Společnost Facebook by mohla snadno integrovat stávající platební řešení, jako je PayPal, a fungovalo by to stejně.

Je také neznámé, jaké informace budou muset uživatelé poskytnout, aby mohli používat Facebook Coin. Dokonce, i když uživatelé nakoupí tokeny přes burzy, je velmi pravděpodobné, že Facebook bude vyžadovat nějakou formu dodatečné autentifikace předtím, než umožní uživatelům posílat prostředky přes WhatsApp, Facebook Messenger či Instagram.

Vzhledem k tomu, že Facebook není nejdůvěryhodnější, pokud jde o zajištění našich soukromých informací, vyvolává to ještě více otázek. Věříme, že to Facebook nepoužije na to, aby přilákal inzerenty a případně vytvořil filtry na zobrazování reklam pouze jednotlivcům, kteří utratí určité množství peněz každý měsíc nebo podobně. Nebylo by překvapivé, kdyby právě tohle byl hlavní cíl Facebooku.

Celý obchodní model společnosti Facebook závisí na osobních údajích. Jak se říká, když za to neplatíte, jste produktem. Společnost je již podrobena důkladnému vyšetřování ohledně její politiky shromažďování a ochrany osobních údajů. Jejich vstup na trh s kryptoměnami je pravděpodobně dalším pokusem získat více osobních údajů od miliard svých uživatelů.

Vzděláváme se: Jak kryptoměny používají kryptografii

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: nytimes.com