Bývalý ředitel kdysi populární kryptoburzy Mt.Gox (Magic: Gathering Online Exchange) Mark Karpeles si po dlouhých měsících čekání vyslechl rozsudek týkající se obvinění vzneseným vůči jeho osobě.

Japonský okresní soud, který měl jednání na starosti, rozhodl, že Karpeles je nevinný v bodě obžaloby týkající se údajné zpronevěry. Na druhé straně byl však obžalovaný uznán vinným z předložení padělaných záznamů soudu.

Starbucks chce zavést do konce roku platby Bitcoinem

Podmínka na čtyři roky

Okresní soud v Tokiu zbavil Karpelese obvinění ze zpronevěry $3 milionů, přičemž mu udělil čtyřletou podmínku. Nobuyasu Ogata, hlavní právník, který Karpelese zastupoval, musel soudu detailně objasnit souvislosti týkající se útoků na burzu Mt.Gox. Během obhajoby přitom celý čas trval na tom, že jeho klient není s hacknutím burzy nijak spojen a sám se stal obětí tohoto útoku.

Karpeles byl podle dostupných informací během celého jednání klidný, a to i přesto, že prokurátoři požadovali 10letý trest odnětí svobody a vyplacení věřitelů z jeho osobního majetku. Mimo jiné předložili důkazy, že obviněný vede nadstandardní život s množstvím extravagantních výdajů. Navzdory nim a faktu, že osvobozující verdikty jsou v Japonsku ojedinělé (míra odsouzení je vyšší než 99 %), Karpelese soud osvobodil.

Utrpení Karpelese, nebo klientů Mt.Gox?

Karpelesovi se po vynesení rozsudku dozajista ulevilo. Po skončení soudního procesu poznamenal, že jeho výslech trval celé měsíce, přičemž mu byl dlouhou dobu odepřen nárok na právníka. Rovněž uvedl, že byl šikanován a tlačen, aby podepsal přiznání. Během celého období, které trvalo 11 měsíců, ztratil ze své hmotnosti 35 kilogramů. Klientům Mt.Gox vzkázal, že nikdy nezneužil žádný účet a že burza byla hacknuta třetí stranou, za což se všem hluboce omlouvá.

Historie Mt.Gox a přehled soudního procesu

Mt.Gox (Magic: Gathering Online Exchange) se řadila mezi první kryptoměnové burzy. Jejím zakladatelem byl americký programátor Jed McCaleb, který ji však v roce 2011 prodal francouzskému developerovi Markovi Karpelesovi. O pár měsíců na to byla Mt. GOX poprvé hacknuta. Útočníkovi se podařilo odcizit přibližně 2,000 BTC.

Druhý útok nastal v únoru 2014. Burza nejprve pozastavila všechny výběry, přičemž tvrdila, že jde jen o technickou záležitost. 28. února však podala návrh na prohlášení konkurzu. Ve zveřejněné zprávě představitelé burzy tvrdili, že jejich platforma se stala obětí útoku v rozsahu až 850,000 BTC.

V březnu 2014 se objevila informace, že se podařilo zachránit 200,000 BTC, které byly uloženy v cold storage burzy Mt.Gox. Všechny Bitcoiny byly následně převedeny do úschovy japonských právních autorit. V srpnu 2015 byl Mark Karlepes obviněn ze zpronevěry téměř $3 milionů. Po roce odnětí svobody byl však propuštěn na kauci.

O tři roky později, v červnu 2018, kdy se cena BTC dostala na úroveň $6,200, tokijský okresní soud inicioval program splácení úvěrů známý jako civilní rehabilitace. Obnos, který se měl mezi poškozené klienty zkrachovalé burzy rozdělit, byl stanoven ve výši 170,000 BTC a BCH (Bitcoin Cash).

Víkendový ฿ulletin: Odvrátená tvár centralizovaných búrz – Skúša Coinbase trpezlivosť svojich klientov?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: coingape.com