Není tajemstvím, že prodej tokenů exponenciálně vzrostl a stále roste od začátku minulého roku. Rozměr, jaký tento průmysl nabral, se možná nedá tak snadno představit v prostoru, kde se čísla výšky kapitálu pohybují v miliardách. Nejnovější data odhalují astronomický růst ICO a poukazují rovněž na růst prodeje zabezpečených tokenů.

Prodej tokenů nemá zatím tendenci klesat

Je jedno jakým způsobem to měříte – dolary rostly, ETH rostlo, počty projektů za měsíc a prodeje tokenů se přímo množí. Nějaký čas byly na vzestupu a každým měsícem lámaly nové a nové rekordy. Nejnovější zjištěná data společností Elementus, která získala informace z blockchain záznamů namísto ze samotných ICO zpráv, dali světlo tomuto davovému růstu prodeje. Společnost vytvořila  vizualizaci, která zachycuje pomalé a skromné začátky ICO zpět do roku 2014 a následnou explozi, která byla odpálena v polovině roku 2017. Když se podíváte na jejich video, opravdu je vidět, jak pomalu se celý prodej ICO spouštěl a pak najednou začaly ICO růst, jako houby po dešti, nezastavitelným tempem.

Vizualizace ukazuje tři davové prodeje, které převyšují zbytek. Každý z nich je kontroverzní, se svým vlastním pozadím. Petro je diskutabilní projekt, pokud vezmeme v úvahu jeho  $5 miliardový růst, který je jen těžko ověřit s absolutní přesností. Vzhledem k neochotě investorů veřejně vyjádřit svou účast a absenci informací o poskytnutých slevách při prodeji.  Prodej Telegram ICO proběhl bez velkého veřejného prodeje, ale byl směrován přímo na soukromé investory. Pak tu je „Ethereum“, kde prodej $2.5 miliardy ICO nahromadilo přes 5 milionů ETH, což přesahuje 5% celkové nabídky.

Počet měsíčních prodejů tokenů stále roste

Elementus také zaznamenal nárůst prodeje tokenů o nejméně $100 tisíc. Zjistili, že prodej tokenů každý měsíc rostl s výjimkou mírného poklesu v prosinci. V březnu se dokončil prodej 174 tokenů, což je v průměru 6 za den a jen o 2 více než v únoru, kdy jich bylo na prodej 172.

Nová data zobrazují výbuch v prodeji tokenů

Obrázek znázorňuje počet prodaných tokenů po měsících:

Pravděpodobně jeden z nejzajímavějších grafů, je ten, který ukazuje růst tokenů cenných papírů a SAFT (simple agreement for future tokens). Rok dozadu, o prodeji tokenu  Red G  prakticky nikdo neslyšel, ale následně skočilo ze 6ti v listopadu, na 23 v prosinci a 36 v březnu. Red G umožňuje vysbírat finanční prostředky od akreditovaných investorů a nemá žádný strop částky, která by mohla být vybraná. Samozřejmě nevýhodou takového vybírání financí je fakt, že se nejedná o crowdsaly (typ veřejné sbírky pro určitý projekt), protože prakticky se veřejnost do těchto sbírek zapojit nemůže.

Graf ukazující počet tokenů nebo zaměnitelných tokenů, které byly podány na Securities and Exchange Commission (SEC):

Nová data zobrazují výbuch v prodeji tokenů

Jinou předpokládanou explozí by měl být prodej REG A+ tokenů. Jsou to něco jako mini IPO  (Initial public offering – počáteční nabídka pro veřejnost) a umožňují projektům růst až do $50 milionů ročně. Bylo podáno četné množství přihlášek na SEC pro Reg A+ akreditace, ale kvůli času, který je třeba k vytvoření a schválení OPM (Offering placement memorandum), jako u fondů, je třeba podat i pomocnou ruku. Když se tak stane, davový prodej cenných papírů bude oficiálně spuštěn pro veřejnost a následně US investorům bude zpřístupněný trh s tokeny.

Zdroj: news.bitcoin.com