V pátek 7. září se setkali ministři financí všech členských států EU ve Vídni, aby  diskutovali také o kryptoměnách. Hlavním výstupem setkání je, že se Evropská unie zaměří zejména na patřičnou klasifikaci kryptoměnových aktiv a vytvoření jednotného regulačního rámce. Uvedl to místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis v tiskové zprávě po tomto setkání.

Podle zprávy EU, toto neformální shromáždění bylo svědkem rozsáhlé diskuse o současných politických otázkách souvisejících s finančními a hospodářskými záležitostmi.

Nárůst i v těžkých časech

Dombrovskis ve svých úvodních poznámkách uvedl, že komise zastává obecně pozitivní pohled vůči kryptoměnám a ICO. Nárůst zájmu o toto odvětví i v dobách  turbulentního trhu, jakého jsme právě svědky, je důkazem životaschopnosti této sféry.

Podle jeho slov:

„Jsme svědky toho, že kryptoměnové aktiva jsou zde, aby tu zůstala. Navzdory nedávným turbulencím tento trh nadále roste. Vidíme, že zejména ICO (počáteční nabídky mincí) mají potenciál stát se životaschopnou formou alternativního financování projektů a začínajících společností. Už loni pomohla ICO získat finanční prostředky ve výši více než 6 miliard USD a tento rok bude toto číslo podstatně vyšší.“

Místopředseda Evropské komise se v tomto nemýlí. Přes ICO bylo letos vysbíraných téměř $20 miliard a stále máme pár měsíců do konce roku.

Dombrovskis, který dohlíží na finanční stabilitu, finanční služby a jednotu kapitálových trhů v EU, je otevřeným zastáncem rozvíjení jednotného regulačního rámce pro kryptoaktiva napříč celou Evropskou unií.

Dombrovskis znovu přednesl i své obavy ohledně kryptoměn a uvedl, že stále  existují zvýšená rizika pro ochranu investic a bezpečnost trhu samotného, jakož i riziko praní špinavých penězpotenciálních podvodů a hackingu. Toto uvedl jako hlavní důvod toho, aby EU ve spolupráci s Radou pro finanční stabilitu a skupinou  G20 nadále pokračovala ve sledování vývoje v kryptosféře.

Poznamenal také, že EU již rozšířila rozsah stávajících právních předpisů v oblasti boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu i na kryptoměnové burzy a poskytovatele kryptopeněženek.

Vývoj regulačního rámce

Místopředseda EK řekl, že stále zkoumají, jaké předpisy mohou být nutné v souvislosti s kryptoměnami a ICO, aby nezpůsobily více škody než užitku.

Dombrovskis řekl:

„Jednou z našich hlavních výzev je, jak správně kategorizovat a klasifikovat digitální aktiva. Dále je to otázka, jak a zda vůbec aplikovat stávající finanční pravidla EU na tato aktiva, nebo zda potřebujeme zcela nová pravidla.

V této souvislosti již pracujeme s evropskými orgány dozoru na tom, co nazýváme regulační mapování kryptoměnových aktiv, abychom mohli odpovědět přesně na tyto otázky. Mnohé členské státy podpořily potřebu takového mapování, a proto očekáváme, že se nám podaří přijít k závěrům v těchto věcech ještě v průběhu tohoto roku. To vše nám poskytne pevný základ, na kterém můžeme budovat a rozhodovat o dalších krocích v této oblasti.“

Z Evropské unie je hlavním místem pro kryptoměnové projekty a ICO Estonsko.  Dále je velmi populární Švýcarsko, to však není v EU. Estonsko by tak mohlo poskytnout alternativu ke Spojeným státům, přičemž země EU poskytne přístup k celé Evropské unii. Ta kombinovaně představuje jeden z největších světových trhů. Když už jmenujeme evropské země, které jsou pozitivně nakloněny kryptoměnám,  nesmíme zapomenout ani na Maltu, kam se aktuálně stahuje množství firem, včetně burzy Binance.

V létě se Rada pro finanční stabilitu vyjádřila, že kryptoměny a podobné digitální aktiva nepředstavují žádné významné riziko pro globální finanční stabilituTato oblast je však stále velmi mladá a potřebuje hloubkové a důkladné monitorování kvůli rychle se vyvíjející povaze.

Zdroj: trustnodes.com