Jeden z nejvyšších představitelů Evropské centrální banky vyzval vlády členských zemí, aby začaly regulovat a zdaňovat výnosy z kryptoměn, které označil za spekulativní nástroj na praní špinavých peněz.

Postoj ECB ke kryptoměnám

Člen správní rady Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny pro německý deník Sueddeutsche Zeitung řekl:

„Tak jako u konvenčních transakcích, i u kryptoměn by mělo platit základní pravidlo: všichni zúčastnění by měli odhalit svoji totožnost. Jelikož Bitcoin není měna, měl by být zdaněný daní z přidané hodnoty.“

Ewald Nowotny je rakouským ekonomem a sociálně-demokratickým politikem. V současnosti je prezidentem (guvernérem) Národní banky Rakouska a členem správní rady Evropské centrální banky.

Nowotného komentáře odrážejí postoje více zástupců ECB, kteří považují okázalý nárůst hodnoty kryptoměn za bublinu, a ne za znamení, že by se kryptoměny mohly stát digitálním konkurentem jednotné měny eura, kterou používá 19 členských států.

„Digitální zlato“ je znepokojením centrálních bankéřů, protože podle jejich slov umožňuje praní špinavých peněz a možnost vyhnout se stále přísnějším pravidlům v tradičním finančním systému.

„Nemůžeme dovolit, abychom se po tom, jak jsme se rozhodli zastavit tisk 500 eurových bankovek vrámci boje proti praní peněz, dále přihlíželi na praní špinavých peněz pomocí Bitcoinu,“ řekl Nowotny.

Bitcoin, spuštěn v roce 2009, je kryptoměna na bázi počítačového kódu. Kryptoměny používají systém bloků , který zaznamenává transakce aktualizované v reálném čase. Všechny záznamy o transakcích jsou uloženy napříč celou sítí (decentralizace).

Bitcoin je nejznámější a nejpopulárnější kryptoměna a její hodnota vzrostla v prosinci 2017 až na $ 19,500  z přibližně $ 1,000 z ledna téhož roku. Navzdory sérii varování od vlád a finančních analytiků o rizicích a volatilitě se kryptoměnám daří.

Nowotny uznal, že téma kryptoměn se dostala do mainstreamu. Jak sám řekl, nyní se ho lidé ve Vídni ptají, zda by místo zlata měli investovat do kryptoměn.

„Centrální banka zasáhne až tehdy, když (kryptoměny) začnou měnit chování lidí. Zatím k tomu nedošlo,“ řekl Nowotny a poznamenal, že vysoká volatilita a pomalé transakční rychlosti Bitcoinu, znemožňují jeho každodenní používání.

Odlišné názory Evropské komise a Evropské centrální banky

Evropská centrální bankaEvropská komise se však v názoru ohledně regulaci a zdanění kryptoměn rozcházejí. Zatímco ECB staví kryptoměny do šedé zóny, Evropská komise s nimi problém zatím nemá. Jak jsme před nedávnem v našem článku avizovali, Pierre Moscovici, komisař Evropské unie pro hospodářské, finanční záležitosti, daně a clo řekl, že EU kryptoměny pozorně studuje, avšak příslušné finanční orgány neplánují žádné regulace, restrikce ani předpisy.

Vypadá to tak, že jednotlivé instituce na kryptoměny nemají stejný postoj a zatím vládne status quo. S loňským průnikem kryptoměn do mainstreamu však můžeme v dohledné době očekávat zvýšenou frekvenci vyjádření ze strany EU a  ECB. Některé země jako Bělorusko nebo Moldavsko již zaujali pevné stanovisko vůči kryptoměnám. Následovat budou další země a je možné, že tento rok budeme svědky začátku formování rámce pro kryptoměny i ze strany EU.

Zdroj: dailymail.co.uk