Evropská centrální banka (ECB) zveřejnila nejnovější studii, která se zabývá potenciálním vlivem digitálních měn na hospodářský vývoj a měnovou politiku v rámci Evropské unie.

Kryptoměny nejsou důvěryhodnou alternativou vůči hotovosti

Ve zprávě nazvané „Kryptoaktiva: Implikace pro finanční stabilitu, měnovou politiku, platby a tržní infrastruktury“ autoři připouštějí, že kryptoměny by do určité míry mohly ovlivnit finanční trhy a ekonomiku v eurozóně, avšak jedině za předpokladu, že by se staly důvěryhodnou alternativou vůči hotovosti a vkladům.

Zároveň dodávají, že kryptoměny aktuálně tuto funkci nesplňují a v blízké budoucnosti s největší pravděpodobností ani splňovat nebudou. Ve zprávě stojí, že tento stav je způsoben velmi nízkým rozšířením využívání tohoto druhu digitálních aktiv. A to nejen mezi veřejností samotnou, ale i v rámci firem a společností. Za hlavní důvod nízké obliby placení kryptoměnami označili autoři jejich příliš vysokou míru volatility.

Ve zprávě se uvádí:

„Kryptoaktiva v současnosti nepředstavují významné riziko pro finanční stabilitu v eurozóně. Jejich kombinovaná hodnota je ve vztahu k finančnímu systému malá.

Toto odvětví však přesto vyžaduje nepřetržité a pečlivé sledování, protože vývoj na tomto trhu je dynamický, a propojení na širší finanční sektor se může v budoucnu zvýšit na významnější úrovně.“

ECB vydání vlastní digitální měny zatím neplánuje

Co se týče konceptu stablecoinů, analytici Evropské centrální banky tvrdí, že kryptoměny by se mohly stát méně volatilními, kdyby byly zajištěny rezervami centrálních bank. ECB však v současnosti nezvažuje emitování vlastní digitální měny. Přesto ale  dodává, že je otevřena myšlence podrobného průzkumu vývoje oblasti digitálního hospodářství.

Za další příčinu nízkého využívání kryptoměn označili tvůrci zprávy kromě volatilityabsenci jakékoli konkrétní instituce, která by chránila hodnotu majetku investovaného do kryptoaktiv.

Autoři zprávy měli na mysli centrální banku nebo jiný měnový orgán, který by měl za úkol zmírnit cenové výkyvy kryptoměn. Ty totiž podle analytiků znemožňují jejich vlastníkům využívat je jako úložiště hodnoty, odrazují je od používání jako platebního prostředku jakož i ztěžují jejich využití jako zúčtovací jednotky.

Poměr držitelů BTC a ETH v Evropě. Zleva doprava: banky, domácnosti, penzijní fondy, investiční fondy, jiné finanční instituce a zbytek investorů. Zdroj: ecb.europa.eu

Předseda ECB: Kryptoměny nejsou reálnými měnami

Výstupní myšlenku uvedené zprávy sdílí i předseda ECB Mario Draghi. Ten začátkem května tohoto roku uvedl, že kryptoměny nejsou reálnými měnami.

„Kryptoměny nejsou ve své podstatě dostatečně významné na to, aby mohly ovlivnit naše hospodářství a makroekonomické ukazatele. Kryptoměny jako bitcoinether a jim podobné nejsou skutečnými měnami. Jsou to jen aktiva.

Euro je a bude eurem dnes, zítra, za měsíc, přičemž za touto měnou stojí ECB. Kdo však stojí za kryptoměnami? Z mého pohledu jde o velmi, velmi riskantní typ aktiv.“

Je však nutno podotknout, že Evropská komise má na rozdíl od ECB vůči kryptoměnám pozitivní postoj.

Budou stablecoiny řešením cenové volatility kryptoměn?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: coindesk.com