Ethereum vývojáři se dohodli na době spuštění dlouho očekávané aktualizace Constantinople. Ta by měla být aktivována s příchodem bloku č. 7,080,000. Podle odhadů manažera Party Ethereum clienta Afriho Schoedona by se to mohlo udát v období mezi 14. až 18. lednem.

Constantinople měl být původně aktivován v listopadu tohoto roku, ale vývojáři se ho nakonec rozhodli odložit v důsledku několika chyb nalezených v kódu poté, co byla tato aktualizace nasazena na testovací síť Ethereum. Avšak na posledním meetingu se core vývojáři Etherea dohodli na spuštění aktualizace a to s příchodem bloku č. 7,080,000.

Na core developer meetingu se diskutovalo i o ProgPoW – o navrhované změně algoritmu PoW (Proof-of-Work), na kterém Ethereum funguje. Vývojáři totiž uvažují o zakázání specializovaného těžebního hardwaru známého jako ASIC zařízeníPřestože vývoj ProgPoW probíhá hladce, vývojáři se ještě neshodli na finální verzi podoby kódu.

„O ProgPoW ještě nebylo definitivně rozhodnuto,“ řekl Hudson Jameson, mluvčí Ethereum Foundation.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se nás dotkne blockchain za 10 let?

Co nového přináší Constantinople?

Kromě menších úprav a vylepšení přináší Constantinople hard fork významné novinky a změny. Ty se v ETH světě nazývají EIPs (Ethereum Improvement Proposals) a mezi ty nejdůležitější patří:

  • EIP 145 – Nákladově efektivnější přístup ke zpracování informací.
  • EIP 1014 – Lepší přístup k řešení škálování sítě, jako jsou transakce mimo hlavní síť.
  • EIP 1052 – Zlepšení způsobu zpracování smart kontraktů.
  • EIP 1234 – 12měsíční zpoždění pro spuštění difficulty bomb a snížení odměny za vytěžení bloku z 3 ETH na 2 ETH.
  • EIP 1283 – Lepší způsob, jak zpeněžit změny v uložených datech (prováděné vývojáři smart kontraktů).

Kromě toho představuje aktivace Constantinople jeden z posledních kroků předtím, než Ethereum zavede Proof-of-Stake. Nicméně těžení bloků pomocí hardwaru bude i nadále možné, ale se sníženou odměnou z předešlých 3 ETH na 2 ETH za blok. Constantinople je tak v pořadí druhá aktualizace, která dramaticky zredukuje odměny za těžení. V říjnu 2017 byla implementována aktualizace Byzantium, která zredukovala odměnu za blok z původních 5 ETH na 3 ETH.

Proof of Stake: Algoritmus založený na vlastnictví majetku, v tomto případě tokenů. Pokud vlastníte určité procento tokenů, dostanete část odměny za vytěžený blok.

Martin Holst Swende, bezpečnostní vedoucí Ethereum Foundation a Go-ethereum klienta, uvedl, že nový software bude obsahovat i nouzový přepínač na odložení aktualizace v případě jakýchkoliv neočekávaných problémů.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: coindesk.com