Ethereum je dnes považováno za nejoblíbenější decentralizovanou platformu, která přitahuje množství vývojářů. Vlastní ERC-20 token a k tomu ICO si může dnes vytvořit každý.

EOS si udržuje svou pozici v  top 10 podle tržní kapitalizace i díky $4 miliardovému ICO. Určitě stojí za zmínku některé z vyjádření zakladatele Dana Larimera, které naznačuje, že jejich síť bude nabízet transakce bez poplatků a k tomu je zpracuje hned několik milionů za sekundu. Všechny vyjádření zatím zůstávají jen při slibech a pravdu ukáže spuštění mainnetu. Hlavní rozdíly, kterými se odlišují tyto dva projekty, jsou následující.

Uživatelská zkušenost

Ethereum účty jsou reprezentovány řetězcem čísel a písmen, tak jako u většiny kryptoměn. ETH adresa vypadá asi takto:  0xcFca13050e60a1e4bC3992b76967830F3993ac85. Pokud uděláte chybu v zadávání byť jen jediného znaku, vaše odeslané ETH tokeny příjemce nikdy nedostane.

EOS přidal na svou platformu několik funkcí, které jsme dosud na blockchain platformách neviděli. Jednou z nich je, že vaše adresa nebude směs čísel a písmen, ale může nést vaše vlastní, nebo vymyšlené jméno, čímž minimalizuje chyby, které mohou nastat při zadávání adresy. Další skvělou funkcí, kterou přidává EOS, je obnovení ztraceného hesla účtu.

Konsensus

Ethereum používá jako svůj konsensus mechanismus  Proof of Work (PoW), a tedy umožňuje těžit Ether pomocí hardwaru. Vitalik se již několikrát vyjádřil, že tento konsensus v budoucnu opustí a  přejdou na Proof of Stake (PoS). Ethereum síť se zaměřuje na přísné dodržování kodexu, přičemž hlavní neshody řeší prostřednictvím hard forku. Tímto způsobem vzniklo i Ethereum Classic (ETC), které se oddělilo od Etherea po DAO útoku.

EOS bude využívat technologii Graphene, která využívá delegovaný Proof of Stake (DPoS). Tento mechanismus dokáže zmrazit, opravit a aktualizovat celý systém bez narušení ostatních aplikací. Díky tomu není potřeba vytvářet několik konkurenčních blockchainů během hard forku. Aplikace mohou běžet i nadále, aniž by se „rozdělily“. Důkazem toho je i 18 úspěšných hard forků sociální sítě Steem, která také funguje na DPoS a založil ji Dan Larimer.

Škálovatelnost

Ethereum síť dosahuje přibližně 10 až 15 transakcí za sekundu. Tuto situaci má v plánu řešit různými nástavbami, jako je například Sharding, který již v současnosti používá Zilliqa. Tento protokol zaručuje, že pokud počet minerů v jejich síti roste, zvyšuje se i počet transakcí, které mohou být zpracovány. To znamená, že čím větší je síť, tím větší je množství zpracovaných transakcí.

Díky Graphene dokázal EOS v testech zpracovat 10,000 až 100,000 transakcí za sekundu. Podle slov Larimera bude EOS dokonce využívat paralelní škálování sítě, které jim potenciálně umožní posílat miliony transakcí za sekundu.

Poplatky

Ethereum používá poplatky za každou transakci, kterou provedete na jejich síti. Poplatky mohou kolísat na ceně a mineři mají možnost vybírat si potvrzení transakce v závislosti na výši Vámi zvolených poplatků. Změny, které má Ethereum v plánu, se snaží snížit tyto poplatky v síti, a také omezit schopnost minerů vybírat si transakce na základě poplatků.

EOS síť bude mít nulové transakční poplatky a nebudou existovat žádné náklady na vývoj sítě, s výjimkou počátečního nákupu tokenů EOS. Také využívá model vlastnictví, který umožňuje držitelům EOS tokenů podílet se na provozu sítě. To znamená, že pokud budete vlastnit 1% EOS tokenů, budete mít přístup k 1% sítě.

Programovací jazyk

Dalším klíčovým rozdílem, který rozděluje tyto dva projekty, je programovací jazyk. Ethereum používá vlastní jazyk nazvaný Solidity.

Na druhé straně EOS umožňuje uživatelům vybrat si libovolný jazyk, který je možné sestavit v systému Web Assembly. Zatím je však k dispozici jen jazyk C++.

Závěrečné zhodnocení

EOS velmi správně zacílil na základní problémy, které má Ethereum. Jedná se hlavně o škálování, velikost transakčních poplatkůuživatelské zkušenosti. Tato situace nahrává projektu EOS, ale třeba mít na paměti, že Ethereum má již v současné době fungující produkt a několik stovek projektů nasazených na síti. Hned po tom, jak bude spuštěn a plně funkční EOS mainnet, dostanou obě platformy prostor pro růst. Zdravá konkurence je běžnou součástí byznysu a v konečném důsledku může díky EOS a jeho aplikacím přitéct nový kapitál do celého kryptoměnového trhu. Obě platformy se však vyvíjejí a mají na čem pracovat. Ať už jste zastáncem Ethereum nebo EOS, inovace je klíčem k posunu vpřed.