Od momentu, kdy se tokeny Ethereum sítě začaly poprvé prodávat, uběhlo již 5 let. U příležitosti tohoto výročí jsme se rozhodli podívat na stav tohoto impozantního projektu. Tento rok se pro společnost Ethereum ukázal jako kritický. Po historicky rekordní kryptoměnové recesi se však Ethereum dokázalo jakžtakž vzchopit a je populárnější než kdykoliv předtím.
Druhá největší kryptoměna na světě se může pochlubit lepšími statistikami než kdykoliv předtím
Ethereum, druhá nejsilnější kryptoměna a jedna z nejpopulárnějších blockchain sítí na trhu, v současnosti slaví své páté výročí. Předprodej ether tokenů začal v polovině roku 2014 a během 5leté historie si Ethereum prošlo mnoha událostmi. Přestože cena ethereu (ETH) ani z daleka nedosahuje ATH, síť jako taková je na tom lépe než kdykoliv předtím.
Podle oficiálního příspěvku společnosti ConsenSys síť od svého vzniku zpracovala přes 500 milionů transakcí. Jen v tomto roce bylo zpracováno více než 130 milionů transakcí a využití sítě se v současnosti pohybuje na úctyhodných 90 %. Od začátku roku bylo vytvořeno kolem 16 milionů nových adres, což svědčí o neustále rostoucí popularitě sítě. V současnosti existuje více než 70 milionů jedinečných adres na síti Ethereum, ale pouze 616,000 z nich bylo letos aktivních a zapojilo se do transakcí.
Co se týče vývoje, síť pomalu ale jistě postupuje v přechodu ze současného algoritmu potvrzování transakcí Proof-of-Work na nový Proof-of-Stake. Poté, co v únoru tohoto roku byla aktivována aktualizace Constantinople, Ethereum je už jen krůček od očekávané aktualizace Serenity.
Ethereum 2.0: Spuštění nové verze je naplánováno na 3. ledna 2020
Zmíněný obrovský nárůst popularity a využití sítě není náhodný – ve zprávě společnosti Deloitte z roku 2018 bylo zjištěno, že 95 % společností plánuje investovat do technologie blockchain již v roce 2019, zatímco až 84 % věří, že blockchain bude škálovatelný a pronikne do mainstreamu. Jelikož Ethereum je největší veřejnou blockchain platformou na světě, mohla by se stát průkopnickou sítí pro společnosti, které chtějí vstoupit do blockchainu.
Ethereum má největší počet vývojářů pracujících na zdrojovém kódu
Na podporu stále rostoucího počtu uživatelů a transakcí potřebuje síť Ethereum neustálou údržbu. Zpráva z Electric Capital Dev z března tohoto roku ukázala, že Ethereum má stále největší počet vývojářů pracujících na tvorbě a úpravě zdrojového kódu. Počet vývojářů dokonce překonal i krále kryptoměn Bitcoin, který má mnohem větší tržní kapitalizaci.
Studie dále zjistila, že společnost zastřešující vývoj projektu zaznamenala nejsilnější a konzistentní růst počtu vývojářů s průměrem 240 aktivních vývojářů v lednu 2019. To představuje nárůst o 23 % ze 190 vývojářů, kteří pracovali na síti v roce 2018.
Jelikož stovky vývojářů aktivně pracují na síti, není divu, že se jedná o projekt s nejvyšším počtem commitů, tedy změn v kódu. Podle společnosti Electric Capital má Ethereum osmkrát více commitů než Bitcoin a 20krát více než XRP.
Všechno toto odhodlání a práce ze strany vývojářů se odráží v důvěře společností a korporací, které využívají a vytvářejí nové dApps (decentralizované aplikace) na platformě. Podle žebříčku 50 nejlépe hodnocených dApps až 29 z nich figuruje na tomto blockchaiu. Když se však podíváme na 50 nejlepších dApps podle jejich zaměření, ETH vychází z toho ještě o něco prominentnější. Z 50 nejlepších finančních dApps je 42 % postaveno na systému Ethereum. Z TOP 50 dApps určených na výměnu kryptoměn je na Ethereum serverech postaveno až 44 z nich.
Závěr
V současnosti fakta hovoří sama za sebe a poukazují na velmi úspěšný rok pro Ethereum. I když tuto platformu za posledních pár týdnů zasáhlo několik problémů, zdá se, že postupně vstupuje do fáze konsolidace. Jak to zasáhne samotnou cenu ETH, uvidíme již brzy.
Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk
Odpovědět