Josef Lubin, jeden ze spoluzakladatelů projektu Ethereum, se nedávno objevil na Bloomberg Markets, kde diskutoval o různých tématech týkajících se Etherea, Bitcoinu, blockchain technologie a ICOs – Initial Coin Offerings.

Josefa Lubina zpovídaly dvě známé moderátorky Bloomberg TV – Julie Chatterley a Scarlet Fu. Lubin začal předestřením rozdílů mezi Bitcoinem a Ethereem a vysvětlil, jak tyto dvě kryptoměny mohou koexistovat či spolupracovat v dlouhodobém horizontu.

Lubin vysvětlil, že komunita podílející se na vývoji samotné Ethereum sítě vidí Bitcoin jako jen jednu aplikaci blockchain technologie. Bitcoin slouží především jako měna a uchovatel hodnoty. Poznamenal, že Ethereum komunita je mnohem více nadšená ostatními aplikacemi, včetně vzniku inovativních decentralizovaných aplikací, které byly spuštěny na platformě Ethereum. Vzpomeňme si například na kryptokoťataPro někoho možná blbost, ale tato aplikace byla první reálnou zkouškou toho, zda je Ethereum síť připravena na ostrý provoz aplikací s velkým počtem uživatelů. Pokud si pamatujete, celá síť byla dost dlouho zahlcena transakcemi právě z této aplikace.

„Náš svět je velmi vzrušující. Nejsme obrovskými zastánci Bitcoinu jako kryptoměny. Jsme rádi, že je to úspěšná a průlomová technologie. Bitcoin je opravdu jen první aplikací na blockchainu. Ethereum jsme postavili jako decentralizovanou aplikační platformu na celosvětové globální počítačové blockchain síti. Jsme nadšení z mnoha aplikací, které daleko přesahují Bitcoin,“ řekl Lubin.

První „reálné“ blockchainové aplikace

Během posledních pár měsíců dosáhlo několik decentralizovaných aplikací významný komerční úspěch. Stalo se tak navzdory současným problémům škálovatelnosti, kterými trpí nejen Ethereum. EtherDelta a zmíněné CryptoKitties jsou dva příklady, které prokázaly možnost decentralizovaného obchodování s virtuálními aktivy v opravdu velkém rozsahu. Služby svým uživatelům umožňují volně a bezproblémově obchodovat s digitálními aktivy na bázi peer-to-peer (P2P).

Lubin vysvětlil, že v budoucnu bude Ethereum sloužit jako hostitelská platforma pro širokou škálu dalších platforem, které budou vytvářet vlastní nezávislé tokenizované ekosystémy. Dodal, že zatímco některé tokeny, které již byly na síti Ethereum spuštěné, mají jen dílčí význam, jiné představují obrovský potenciál z hlediska své užitečnosti.

„Některé tokeny s sebou přinášejí opravdu vynikající a kvalitní projekty. Vydali jsme tokenizované akcie pro financování nezávislého filmu, vydali jsme tokeny, o kterých se domníváme, že jsou jen tzv. utility tokeny, které by nebyly charakterizovány SEC jako cenné papíry. Představují tedy služby nebo jednotky nějaké služby, které si mohou uživatelé zaplatit nebo předplatit. Tyto tokeny mohou být chápány jako Amazon Web Services kredit.“

Lubin také projevil svůj optimistický názor v souvislosti s Bitcoinem a Ethereem. Tvrdí, že by mohly v budoucnu koexistovat vedle sebe. Říkal, že vidí dlouhodobou funkci Bitcoinu jako úložiště hodnoty a měny, zatímco Ethereum bude fungovat jako hlavní platforma pro decentralizované aplikace.

Lepší programovatelné peníze

Dodal, že Ether představuje „programovatelné peníze“, se kterými mohou vývojáři svobodně a flexibilně vytvářet aplikace v rámci decentralizovaného a distribuovaného ekosystému.

„Ether může být programovatelnější forma peněz. My ho chápeme jako kryptopalivo, protože napájí programy a aplikace na tomto světovém počítači. V budoucnosti budeme svědky množství nových projektů či nových technik. Projekt Ethereum je neuvěřitelně agilní při zavádění nových technologií. Máme za námi obrovskou síť schopných lidí,“ řekl Lubin.

Lubin také vysvětlil, že Ethereum má v současnosti nejaktivnější komunitu vývojářů v blockchain sféře a má třicetkrát více developerů než Fabric, druhá nejaktivnější komunita.

Historicky, jak ukázala studie, kterou publikoval profesor Jean-Philippe Vergne působící na Ivey Business School, aktivita vývojářů byla nejpřesnějším předpověditelem budoucí hodnoty kryptoměny.

Aktivní vývojářská komunita stojící za Ethereem spolu s inovativními projekty, které na Ethereum platformě vznikají, jsou pozitivní a optimistické faktory, které přispějí k přijetí Etherea ve středním až dlouhodobém horizontu.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bloomberg.com