Se zvyšující se popularitou kryptoměn a blockchainových řešení je pochopitelné, že narůstá i počet konferencí či meetupů, kde se nadšenci mohou setkat, diskutovat, prezentovat nové nápady a zkrátka být součástí komunity. Oficiální Ethereum konference nesou označení Devcon a ta letošní byla již čtvrtá v pořadí. Letos se uskutečnila v pražském kongresovém centru na Vyšehradě a hostila bez mála 4,000 účastníků.

Devcon je však úplně jiný druh konference, na jaký jsem zvyklý a jakých jsem se dosud zúčastnil. Akce trvala až čtyři dny, z nichž každý jeden byl od rána do večera nabitý přednáškami, prezentacemi či workshopy. A když říkám nabitý, myslím to naprosto vážně. Z jedné prezentace bylo nutné odejít dříve, abyste stihli další. Přesto to skutečně stálo za to!

Na oficiálních přednáškách bylo doslova zakázáno mluvit o ceně nebo budoucím cenovém vývoji ETH. Toto bylo skutečně dodrženo, a dokonce cena ETH nikoho nezajímala ani při volných diskusích na chodbách. To mě příjemně překvapilo. Sám jsem na konferenci jel za účelem technického vzdělávání v této oblasti.

Kaizen – idea, které se Ethereum drží.

Vitalikova hlavní prezentace

Pochopitelně Vitalikova keynote přednáška přitahovala nejvíce pozornostiEthereum bylo spuštěno před více než třemi lety (práce však začaly již v roce 2014). Věděl jsem, že na tuto přednášku mám přijít dříve, abych si měl kde sednout. Přišel jsem hodinu před jejím začátkem a to mě už přivítal asi 20metrový zástup lidí čekající před hlavní sálem. Určitě souhlasíte, že kolem Vitalika a Ethereum projektu za tři roky vyrostl doslova kult.

Génius stojící za vznikem tohoto projektu nás převedl značně technickou historií Etherea od roku 2014. Zmínil snad všechny projekty, na kterých se pracovalo a jejichž cílem bylo a stále je zlepšit bezpečnost, rychlost, uživatelské dojmy a adopci ETH v reálném světě. O nedostatcích sítě se vědělo prakticky od jejího spuštění a mnoho týmů usilovně pracuje na jejich vyřešení. A že těch nápadů mají nepočítaně.

„Proof-of-Stake a Sharding jsou budoucnost Ethereum sítě.“

-Vitalik Buterin

Ethereum 2.0 = Serenity

Nejočekávanějším bodem Vitalikové přednášky byl bezpochyby ten popisující  budoucnost Etherea. Kolem ETH 2.0 v poslední době panoval velký rozruch, ale z přednášky nakonec vyplynulo, že to byl jen pracovní název pro upgrade sítě, který Vitalik oficiálně nazývá Serenity (tento název byl používán již déle).

Serenity bude spojení více stále probíhajících prací, zejména Casper – čistý Proof-of-Stake (PoS), Sharding a řada vylepšení samotného protokolu sítě a VM (Virtual Machine) jako EWASM. To například znamená, že díky Serenity aktualizaci se změní Ethereův aktuální Proof-of-Work model a přejde na zmíněný PoS.

PoS je model, ve kterém účastníci sítě drží ETH tokeny (namísto jejich těžby) a tak zajišťují chod sítě. Za to jsou pochopitelně odměňováni. Podobný model už implementovalo několik projektů, např. PIVX,  HORIZEN a mnohé jiné.

Serenity postupuje, ale nepřijde tak brzy

Říci, že Serenity upgrade bude spuštěn již brzy, je velmi odvážné. Je třeba vzít v potaz, že na zmíněných změnách pracuje několik týmů. Vše je nutno otestovat lokálně, pak dohromady, pak v testovacím provozu a následně v reálném provozu (a to je jen testování). Přitom některá řešení nejsou stále finalizována. Momentálně se nacházíme teprve v polovině Metropolis aktualizace a víme, že druhá polovina –  Constantinople, byla odložena na začátek roku 2019V případě Serenity je se určitě na co těšit, ale až tak brzy to nebude.

Celý keynote si můžete prohlédnout zde (v angličtině):

Jsou decentralizované aplikace připraveny pojmout milion uživatelů?

Této konference se zúčastnila i většina členů Ethereum Foundation, kteří vyprávěli o všech aspektech Etherea. Já osobně jsem přišel s největším zájmem o škálování a bezpečnost sítě, ale uchvátily mě též přednášky zaměřené na masovou adopci, použitelnost dApps a decentralizovanou společnost.

Skutečně zajímavá přednáška z dílny Coinbase s názvem Jak získat milion uživatelů pro decentralizovanou aplikaci“ popisovala cestu Coinbase k vytvoření svého dApps prohlížeče. Oni ji tedy nevytvořili, spíše ji koupili už jako zaběhnutou  Toshi wallet, ale velmi pozitivně přispěli k jejímu rozšíření. Tento prohlížeč, který se již přejmenoval na Coinbase Wallet, poskytuje vstupní bránu do světa dApps (podobně jako např. Metamask, kteří na Devconu představili svou verzi mobilního dApps prohlížeče).

Všichni řečníci, kteří vyprávěli o masové adopci a rozšíření decentralizovaných aplikací, se shodli, že tato sféra na to není ani zdaleka připravena. Denní objem ETH v dApps se pohybuje v rozmezí 1 – 6 ETH, což je skutečně málo. Není se čemu divit. Když lidé slyší o privátních klíčíchrecovery frázíchdlouhých a nezapamatovatelných adresách, raději utíkají. Všechny tyto problémy se již několik projektů snaží vyřešit.

Všechny poučky při tvorbě aplikací, které mají přilákat obrovské množství lidí, říkají: Nenuťte uživatele přemýšlet“. Myslím si, že tento bod v decentralizované revoluci neuspěje. Pokud chtějí mít lidé plnou kontrolu nad svými daty, financemi a identitou, budou muset začít přemýšlet! Musí si být vědomi, že od nynějška nemohou vinit centrální autoritu za chyby. Toto je nový decentralizovaný svět, který vyžaduje nové myšlení.

Ethereum komunita

Termín Bitcoin maximalismus je již dobře znám. Devcon4 se však dá popsat jako  Ethereum maximalismus. Loni měl Devcon3 v mexickém Cancúnu více než 1,700 účastníků. Letos to bylo o 2,000 více, což je fakt úžasné. Každý, s kým jsem se bavil, je přímo či nepřímo zainteresován do Ethereum světa. Malé či velké startupy, freelanceři, designeři, všichni pracují na zlepšení tohoto ekosystému.

Vidět takovou upřímnou svornost mě opravdu potěšilo a ujistilo, že Ethereum má před sebou slibnou budoucnost. Možná to bude právě tato komunita, která povede zmíněnou decentralizovanou revoluci.

Shrnutí

Shrňme si podstatné informace v bodech:

  • Vitalik určitě Ethereum neopouští.
  • Na Serenity se usilovně pracuje, ale spuštění není tak blízko, jak se může zdát.
  • Serenity je očekávaná aktualizace ETH sítě, která mimo jiné přinese Proof-of-Stake a Sharding do ostrého provozu. Očekává se, že zvýší výkonnost sítě až tisícinásobně.
  • Decentralizované aplikace nejsou připraveny na masovou adopci.
  • Ethereum komunita je naprosto skvělá.

Určitě se podívejte i na tuto písničku s názvem BUIDL“ (Vitalik také trochu „zpíval“ :-D):

Galerie:

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk