Podle výzkumníka v oblastí kryptoměn, Kevina Rooka, Ethereum a EOS v současnosti spolu zastřešují jen osm decentralizovaných aplikací (dApps) s více než 300 aktivními uživateli. Přesto obě blockchainové platformy mají tržní kapitalizaci ve výši několika miliard dolarů. Ethereum, jako dlouhodobě druhá nejsilnější kryptoměna, se pyšní kapitalizací přes $28 miliard a EOS se může pochlubit $4.6 miliardami.

V současnosti nejpoužívanější dApp je IDEX, která je postavená na Ethereum blockchainu. IDEX je přední decentralizovaná burza s více než 95,000 transakcemi za týden.

Co se týče nejpoužívanější dApp postavené na EOS ekosystému, tak je to EOS Knights. Hra typu RPG pro mobilní zařízení iOS a Android. Tato hra využívá EOS blockchain a je to vůbec první hra pro iOS, která plně interaguje s blockchainem. EOS Knights v současnosti na denní bázi hraje více než 920 uživatelů.

Je množství aktivně používaných dApps až tak důležité?

V minulém roce Fred Ehrsam, spoluzakladatel kryptoměnové směnárny Coinbase a bývalý trader pro Goldman Sachs, uvedl, že aby byl Ethereum blockchain schopný hostit velké dApps ve své síti s miliony aktivních uživatelů, musí být schopen udržet síť (škálovat se) 100 násobně větší než je nyní. Pro srovnání, platební systém Visa má kolem 880 milionů kreditních karet v oběhu a několik set milionů aktivních uživatelů po celém světě. Na zvládnutí tak obrovského denního objemu transakcí musí síť Visa zpracovávat desítky tisíc transakcí za sekundu.

Vitalik Buterin, zakladatel Etherea, řekl, že v nadcházejících letech řešení škálování pomocí druhé vrstvy, jako je Plasma a Sharding, bude schopné výrazně zvýšit denní kapacitu sítě Ethereum a to potenciálně na milion transakcí za sekundu.

Nedostatek množství aktivních dApps, jak pro Ethereum tak i pro EOS, není jen problém škálování blockchainových sítí. Například takový protokol 0x (který je postaven na Ethereum blockchainu), usnadňuje obchody typu peer-to-peer prostřednictvím jedinečného hybridního mechanismu hlavního a bočních řetězců (main chain a side chain). Už nyní dokáže zpracovat velký objem transakcí pro  decentralizované kryptoměnové burzy.

Nedostatek dApps je způsoben převážně neatraktivním uživatelským rozhraním. Pro vytvoření dApps musíte ovládat určitý programovací jazyk, který často bývá unikátní nebo nový. V případě Ethereum je to programovací jazyk Solidity. Existuje však iniciativa na řešení tohoto problému v podobě podpory konvenčních programovacích jazyků jako v případě blockchainové platformy Cardano.

Navíc využívání dApps a blockchainu je stále pro drtivou většinu lidí relativně nový koncept. Je možné, že dApps mají před sebou ještě léta hibernace, než se naplno dostanou do mainstreamu a široká veřejnost je bude plně využívat.

Nicméně tvůrce blockchain obchodní plaformy Gnosis, Martin Koppelman si myslí, že existuje ukazatel, který je mnohem důležitější než aktivní uživatelská základna dApps. Je to síťový efekt a propojení dApps. V současnosti, kdy je adopce poměrně nízká, se dApps budou muset zaměřit na infrastrukturu vzájemného propojování, aby vytvořily skutečně decentralizovanou síť takových aplikací.

„Ukazatel, na kterém nám momentálně záleží, je používání decentralizovaných aplikací. Další důležitý parametr je množství dApps, které navzájem bezproblémově komunikují a přinášejí užitek z toho, že se nacházejí na stejné platformě. S rostoucím počtem takových dApps poroste i cena dApps platforem a poptávka po použití takových aplikací ve spolehlivém, otevřeném a propojeném prostředí,“ řekl Koppelman.

Závěr

Rozvoj dApps není nutně ovlivněn otázkami škálovatelnosti blockchainů. Ve světle neustále rostoucí komunity vývojářů a přílivu nových a sofistikovanějších blockchainových řešení, škálovatelnost nepředstavuje dlouhodobý problém.

Kryptoměny a blockchain jsou stále jen v počáteční fázi. Tento nový průmysl roste neuvěřitelným tempem. S postupným vytvářením dokonalejších a hlavně pro běžného uživatele přijatelnějších decentralizovaných aplikací, bude růst i počet těch aktivně využívaných, až nakonec budou součástí běžného života.

Pokud již nechcete, aby Vám unikaly novinky ze světa kryptoměn v českém jazyce, dejte like na naši facebookovou stránku.  

Zdroj: ccn.com