Ethereum 2.0, též známý jako Serenity, je název, kterým se označuje série plánovaných aktualizací, přičemž řetězec Ethereum Beacon je první, který bude implementován. Preston Van Loon, spoluzakladatel developerské společnosti Prysmatic Labs, to oznámil v příspěvku 7. května.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 je připravovaná aktualizace blockchainu, která má za úkol implementovat vylepšení v oblasti bezpečnosti, škálovatelnosti a decentralizace. Ethereum 2.0 nebude zaveden do stávající sítě Ethereum pomocí hard forku. Namísto toho budou moci uživatelé přenášet své tokeny ze současného PoW (Proof-of-Work) blockchainu do nového prostřednictvím stejnosměrného smart kontraktu.

Loom v příspěvku uvádí:

„Síť je veřejně přístupná. Nejedná se pouze o simulaci. Poskytujeme cloudové uzly, které se účastní na tvorbě konsensu. Kdokoliv se může zúčastnit udržování sítě při životě.“

Vše, co byste měli vědět o hardwarových kryptoměnových peněženkách

Z příspěvku také vyplývá, že jádrem Ethereum 2.0 je sharding. Shardy jsou jednotlivé řetězce, které spravují smart kontrakty a transakce, které jsou však i nadále koordinované hlavním řetězcem, jenž nese jméno Beacon. Van Loon vysvětluje výhody implementace shardingu:

Sharding umožňuje horizontální škálovatelnost systému, protože transakce mohou být zpracovány souběžně na rozdíl od současného PoW blockchainu Ethereum.“

Řetězec Ethereum Beacon je PoS blockchain, a proto na něm neexistují mineři, kteří by se podíleli na těžbě. Namísto toho jsou účastníci konsensuálního procesu známí jako validátoři. Validátor je registrovaný účastník, který může vytvářet a navrhovat nové bloky pro řetězec Beacon.

V počátečních fázích Ethereum 2.0 bude pouze jeden způsob, jak se stát validátorem, a to vložit 32 ETH do vkladného kontraktu na Ethereum 1.0, což je současný PoW Ethereum mainnet.

Jakmile se spustí Beacon, započne první fáze shardingu. Přibližně o dva roky později se očekává spuštění jeho plné verze. Tím se zakončí první a také nejtěžší fáze aktualizace.

Poté bude následovat období vylepšení, avšak to už bude mít ETH 2.0 značnou kapacitu. První odhady se pohybují kolem 100 milionů transakcí denně. Mezi tím budou vylepšení probíhat i na ETH 1.0. Nějaký čas budou oba blockchainy běžet souběžně, než se účastníci postupně přesunou na PoS blockchain Beacon.

Nakonec bude PoW řetězec složený do shardu v síti Beacon, čímž zakončí nejdelší a největší upgrade v historii blockchainu a z Etherea se stane čistě PoS blockchain.

Hackerský útok na Binance! Burza přišla až o 7 074 BTC

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: cointelegraph.com