Fáze 0 nové verze Ethereum sítě – Ethereum 2.0, která přinese změnu v konsensus algoritmu a tedy přechod z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS), se uskuteční za sedm měsíců, tj. 3. ledna 2020.

Ethereum 2.0 bude spuštěn 11 let po Bitcoinu

Bude to přesně 11 let poté, co byl vytěžen první Bitcoin genesis blok v roce 2009. I to je jeden z důvodů, proč si vývojář ETH 2.0 Justin Drake vybral právě toto datum.

Bitcoinová síť slaví 10 let! Od vytěžení Genesis bloku uplynula již dekáda

Do příprav nulté fáze nové verze se vývojáři pustí už za dva týdny. Pro nové realistické cíle je třeba splnit dva milníky. Jako první se mají spustit kontrakty depozitů ještě před genesis blokem, aby tak ověřovatelům umožnili vklady.

Vývojáři ETH věří, že během Devconu v Japonsku budou pomocí depozitních kontraktů vloženy alespoň dva miliony etherů. Díky tomu si budou moci ověřit adresy na depozitních smlouvách a vyhnout se tak podvodným smlouvám.

Druhý milník je spuštění genesis bloku přesně v den, kdy tak učinil Satoshi Nakamoto pro Bitcoin, tedy 3. ledna. Tyto události proběhnou krátce po Novém roce a mají tak symbolizovat nový začátek Etherea.

Drake poznamenal, že by to umožnilo akumulovat tři měsíce vkladů. A za ten čas by teoreticky měli alespoň dva klienti dosáhnout tzv. produkční stav.

Co znamená produkční stav?  Drake vysvětlil, že to znamená, že už déle existuje testovací síť pro PoS mezi vybranými klienty, která prošla bezpečnostním auditem, fuzzingem, její části prošly formálním ověřením a během určitého času neutrpěla síť žádné vážné problémy. Do produkčního stavu tak budou zařazeni klienti, kteří tyto podmínky splní.

Vitalik Buterin, zakladatel Etherea, objasnil, že tento postup bude stejný jako při spuštění verze Ethereum 1.0. Dlouhodobé testování, bezpečnostní audit a žádné chyby během stanovené doby.

Současný stav nejméně tří Ethereum 2.0 klientů je ve fázi testnetu, ale jen s týmiž klientskými uzly.

Čtyři alternativy k LocalBitcoins, které umožňují nákup a prodej kryptoměn bez ověření totožnosti

Druhá fáze testnetu

Druhá etapa je cross-client testnet. Jonny Rhea, Ethereum vývojář ve společnosti PegaSy, uvedl, že zakladatel společnosti ConsenSys Joseph Lubin předložil odměnu za testovací systém pro více klientů, aby tak mohli otestovat nový konsensus mechanismus. Tento testnet by mohl být venku již během několika týdnů. Údajně se už pracuje i na bezpečnostním auditu.

Vše nasvědčuje tomu, že Ethereum 2.0 se blíží k finální fázi svého spuštění. Tento proces, doufejme, začne již během zmíněného Devconu, který proběhne 8. až 10. října tohoto roku.

Půjde však jen o část Proof of Stake (PoS), která neumožňuje nic jiného ​​kromě depozitů a následného ověřování, aby se zajistilo dodržování pravidel. Na začátek to bude jediný způsob vkladů.

Proof of Stake (PoS, důkaz o vkladu) je typ algoritmu, jehož prostřednictvím se kryptoměnová blockchainová síť snaží dosáhnout distribuovaný konsensus. V kryptoměnách založených na PoS je tvůrce následujícího bloku vybraný pomocí různých kombinací náhodného výběru a množství vlastněného aktiva. Na rozdíl od toho algoritmu kryptoměny založené na algoritmu Proof of Work (PoW, důkaz provedením práce), jako například bitcoin, využívají těžbu neboli mining. To znamená, že hledají řešení výpočetně náročných úloh k ověření transakcí a vytváření nových bloků.

První fáze je prostřední fází. V této fázi půjde o rozdělení dat do shardingu, který by měl zvýšit kapacitu a rychlost sítě. Plné spuštění shardingu je ale naplánováno až v druhé fázi, jež podle odhadů začne během dvou let. Naopak fáze jedna se očekává již v příštím roce.

Libra: 10 věcí, které potřebujete vědět o digitální měně Facebooku

A co bude s Ethereem 1.0?

Stále se diskutuje také o tom, co se stane s původním Ethereem 1.0. Prvotním návrhem bylo překlopení první verze do smart kontraktů a změna celé sítě na jeden nebo více shardů. To by však znamenalo vynaložit značnou inženýrskou snahu a s ní spojené různé problémy řízení sítě.

Drake se obává:

„Nativní integrace by se měla porovnat s výrazně levnějšími střednědobými alternativami. Například obousměrný most mezi ETH1 a ETH2 lze vytvořit pomocí light klientů.“

Dalším tématem, o kterém se obecně mluví mezi stoupenci ETH, je, zda se hodnota 1 ETH1 rovná nebo bude rovnat 1 ETH2.

V případě obousměrného mostu by tak bylo možné provádět arbitráž. Pokud však nemůžete zaměnit ETH2 za ETH1, arbitráž nebude možná. To by znamenalo, že na trhu bude mít starý i nový ether různé hodnoty. Připomínalo by to rozdělení bitcoin cashe, kdy na trhu zůstaly dvě měny: bitcoin cash a bitcoin SV.

Otázkou také zůstává, co se stane s odměnou za Proof of Work (PoW) bloky. Tyto nejasnosti by měly být vyřešeny ještě v době plánování spuštění genesis bloku, jelikož bude nutné provést nějaké změny i na Ethereum 1.0 klientech.

Navrhovaná odměna za PoW blok byla 0.6 ETH s tím, že PoS validátoři by dostali 0.22 ETH za blok. Tyto návrhy však ještě nebyly oficiálně potvrzeny.

Můžeme si však být jisti tím, že Ethereum jako síť bezpochyby podstoupí největší upgrade veřejného blockchainu od doby vzniku blockchainové technologie.

Vliv kryptoměnových velryb na Ethereum trh: Jen 376 lidí vlastní 33 % etherů (ETH) v oběhu

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: trustnodes.com