Ethereum jako platformu pro vytváření decentralizovaných aplikací a Ether (ETH), jako kryptoměnu používající se na úhradu poplatků vznikajících na této platformě, určitě zná každý z Vás. S cenou za 1 ETH pohybující se v době psaní článku na úrovni přibližně $ 485 a tržní kapitalizací přes $ 47 miliard, patří této kryptoměně právem druhé místo v žebříčku nejúspěšnějších kryptoměn.

Za svou relativně krátkou existenci, přibližně tři roky (vydané bylo 30.6.2015), si toho Ethereum zažilo víc než dost. V dnešním profilu kryptoměny rozebereme vznik a historii celého projektu, podíváme se na to, jaký je rozdíl mezi Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC), vysvětlíme si, co je to DAO (Distributed Autonomous Organisation) a jak je tento koncept propojen s Ethereem.

Historie

Koncept a fungování projektu Ethereum bylo popsáno koncem roku 2013. Mladý programátor kanadsko-ruského původu  Vitalik Buterin,  ve svém white paper zveřejnil svou vizi. Vitalik je dnes v kryptosvětě již známé a důležité jméno. V době psaní svého nápadu byl Vitalik zainteresovaný v Bitcoin Magazin i jako autor. Na této stránce stále můžete najít jeho články.

Buterin tvrdil, že Bitcoin potřebuje skriptovací jazyk pro vývoj aplikací. Jednoduchý programovací jazyk, který by přilákal nové programátory a podnítil tak tvorbu nových decentralizovaných aplikací – dApps. V Bitcoin komunitě se však jeho nápad nesetkal s porozuměním, a tak navrhl vývoj nové platformy s obecnějším skriptovacím jazykem.

V době veřejného prohlášení o založení společnosti Ethereum v lednu 2014 byli hlavními členy Vitalik Buterin, Mihai ALIS, Anthony Di Iorio a Charles Hoskinson. Formální vývoj projektu Ethereum začal na začátku roku 2014 prostřednictvím švýcarské společnosti Ethereum Switzerland GmbH (EthSuisse). Následně vznikla i švýcarská nezisková nadace jménem Ethereum Foundation (Stiftung Ethereum). Vývoj byl financován online veřejnou sbírkou, dnes známou jako ICO (Initial Coin Offering). Toto ICO se uskutečnilo v průběhu července až srpna 2014. Účastníci si kupovali hodnotový Ethereum token (Ether) výměnou za Bitcoin.

ETH se během ICO prodávalo v poměru 2,000 ETH = 1 BTC. Cena BTC v té době byla přibližně $ 600, což představuje cenu $ 0.30 za 1 ETH. Pokud jste investovali do Ethereum ICO $ 1,000, máte dnes skoro $ 2.8 milionu.

Přestože se Ethereum setkalo s chválou na margo jeho technických inovací, už tehdy se objevily první pochybnosti o jeho bezpečnosti  a zejména škálovatelnosti. Práce na škálovatelnosti, ale samozřejmě i na bezpečnosti probíhají dodnes.

Historické milníky

Několik prototypů platformy Ethereum bylo vyvinuto nadací, jako součást jejich Proof-of-Concept série (demo verze projektu jako důkaz, že nápad bude fungovat) před oficiálním spuštěním sítě pojmenované Frontier. Olympic byl poslední z těchto prototypů a také poslední veřejná beta verze produktu. Ethereum nadace nabídla uživatelům 25,000 ETH výměnou za nalezení chyb v síti a testování možností Ethereum blockchainu. Frontier je tedy označení experimentálního vydání platformy Ethereum v červenci 2015.

Homestead byla považována za první stabilní Ethereum verzi. Zahrnovala zlepšení při zpracování transakcí, určování cenách gasu a bezpečnosti. Od svého počátečního spuštění prošel Ethereum několika plánovanými aktualizacemi protokolů, což jsou důležité změny ovlivňující základní funkce a důležité struktury samotné platformy.

V budoucnu jsou naplánovány minimálně dvě další aktualizace protokolů: Metropolis – má za cíl snížit složitost systému EVM (Ethereum Virtual Machine) a poskytnout větší flexibilitu vývojářům inteligentních kontraktů. Metropolis také přidává podporu pro zk-SNARK (ze Zcash). První zk-SNARK transakce byla provedena na testovací ETH síti 19. září 2017.

zk-Snark je  technologie pro ověření transakce bez zveřejnění totožnosti obou zúčastněných stran.

 

Aktualizace Serenity by měla obsahovat zejména zásadní změnu v konsensus algoritmu společnosti Ethereum. To má umožnit přechod od hardwarové těžby (Proof-of-Work) k virtuálnímu těžení (Proof-of-Stake). Zlepšení škálovatelnosti, konkrétně Sharding  se rovněž považuje za klíčový bod na roadmap projektu.

Sharding –  „štěpení  nebo  rozkouskování sítě“ je protokol Etherea, který má vyřešit problém se škálováním. Prakticky to znamená oddělení celé transakční historie sítě, která se za dobu od spuštění ETH nahromadila do extrémní velikosti od funkční sítě. Dodatečný plánovaný algoritmus by měl zajistit, že po rozštěpení sítě budou jednotlivé uzly moci stále komunikovat a ověřovat údaje.

Štěpení ETH sítě na menší části by však nebylo náhodné, ale strategické  v tom smyslu, že se nejdůležitější části dají dohromady a budou tvořit jakési  univerzální sítě.

Tyto sítě by fungovaly jako určitá forma  bočních řetězců, kde by platila různá pravidla a kladl by se důraz na rychlejší řešení transakcí, zatímco hlavní síť by zůstala stabilní. OmiseGo, blockchainový projekt východoasijské finanční společnosti Omise naznačil, že plánuje používat podobný systém, ve kterém by transakce byly ověřeny na postranním řetězci a jen příležitostně spoléhaly na hlavní blockchain řetězec.

Vznik Ethereum Classic (ETC)

Samotné ETC vzniklo jako fork původní Ethereum sítě. Tomuto hard forku však předcházel útok na Ethereum síť, kde bylo odcizených 3.6 milionu ETH. V té době to představovalo částku přibližně $ 50 milionů. Abychom pochopili, jak a proč došlo k tomuto nechvalně známému útoku, musíme si vysvětlit pojmy DAO a The DAO.

DAO

DAO je zkratka, která znamená Decentralizovaná Autonomní Organizace. Decentralizované autonomní organizace jsou obecně považovány za koncept, který je náročné pochopit, ale mnozí v tomto konceptu vidí potenciální možnosti. Decentralizované autonomní organizace jsou poháněny schopností blockchain technologie poskytovat bezpečný digitální ledger (účetní knihu) na sledování finančních interakcí organizace na internetu a jsou (alespoň teoreticky) odolné proti padělání prostřednictvím důvěryhodného časového označení (Timestamping) a rozmnožování své distribuované databáze.

Tento přístup eliminuje potřebu zapojit do finanční transakce vzájemně akceptovanou důvěryhodnou třetí stranu, a tím výrazně transakci zjednodušit. Náklady na transakci pomocí blockchainu a související oznamování údajů mohou být podstatně kompenzovány odstraněním důvěryhodné třetí strany a potřebou opakovaného vystavování a ukládání smluv v různých záznamech. Například takové na blockchainu uložená data mohou, pokud to povolují regulační struktury, nahradit veřejné dokumenty, jako jsou listiny či tituly.

Decentralizovaná autonomní organizace je v principu instituce sestávající ze smart kontraktů, které se na základě vstupů zvenku automaticky spouštějí. V ideálním případě nehrají v rozhodování organizace žádnou roli lidé. Jako příklad DAO by mohlo posloužit Airbnb. Potřebné by však byly speciální zámky nebo dveře, které by uměly zareagovat na řekněme QR kód. Žádná interakce mezi nájemcem a pronajímatelem nemusí nastat, o vše se postarají inteligentní smlouvy, které Vám byt či apartmán zpřístupní nebo upozorní na konec pobytu. Majitelům se pouze vyplácí zisk.

Daniel Larimer je autor stojící za DAO konceptem, který navrhl v publikaci „Decentralized Organized Company“ zveřejněné 7. září 2013.

Vitalik Buterin navrhl, aby mohla být DAO po spuštění organizována tak, aby běžela bez manažerské interakce, za předpokladu, že inteligentní smlouvy budou Turingovsky kompletní. Ethereum, postavené na blockchainu a spuštěné v roce 2015, bylo popsáno jako Turingovsky kompletní, což umožnilo vznik DAO. Decentralizované autonomní organizace se chtějí stát otevřenými platformami, kde jednotlivci kontrolují svoji identitu a osobní údaje.

The DAO

V roce 2016 již konkrétní decentralizovaná autonomní organizace nazvaná The DAO, v podstatě jen soubor smart kontraktů vyvinutých na platformě, získala rekordní částku $ 150 milionů na financování projektu. The DAO však byla hacknutá v červnu 2016, kdy si zmíněných $ 50 milionů v ETH přivlastnila anonymní entita. O řešení tohoto problému se v Ethereum komunitě silně diskutovalo. Na jedné straně barikády stáli lidé, kteří problém odcizených prostředků chtěli řešit takzvaným  blockchain rollback-em,  ve kterém se změní historie transakcí. Odcizené prostředky by tak skončily ne na hackerové adrese, ale na adrese vývojářů ETH, kteří by následně tokeny vrátili investorům, avšak základním krédem blockchainu je jeho neměnnost.  

Na druhé straně tedy stáli lidé, kteří chtěli zachovat neměnnost blockchainu a nesouhlasili s tím, aby se kód změnil. Obávali se, že to ovlivní důvěryhodnost ETH. Jelikož se tyto dva názorové tábory nedohodli, došlo k hard forku  Ethereum sítě  a vznikly dvě verze:  Ethereum – ETH (s novým kódem) a  Ethereum Classic – ETC  (s původním kódem). Obě měny jsou stále obchodovatelné a každý, kdo vlastnil v té době Ethereum, obdržel stejné množství ETC.

Po rozvětvení sítě souvisejícím s The DAO útokem, byl Ethereum následně „forknutý“ ještě dvakrát ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016, aby se vypořádalo s dalšími útoky. Do konce listopadu 2016 společnost Ethereum zvýšila svou ochranu před DDoS útoky, odstranila nepotřebná data z blockchainu a zabránila dalším spamovým útokům.

V tomto článku jsme si popsali historii projektu Ethereum, co je to DAO, a co předcházelo rozdělení sítě na ETH a ETC. Ethereum je velmi rozsáhlý předmět a pokračovat v něm budeme v samostatném článku.