Bitfinex, podle denního objemu obchodování šestá největší kryptoměnová burza na světě, oznámila, že v blízké budoucnosti spustí decentralizovanou platformu pro obchodování. Příspěvek na Twitteru uvádí, že se burza bude jmenovat EOSfinex. Od tohoto projektu si společnost Bitfinex slibuje vysoce škálovatelnou síť pro obchodování aktiv peer-to-peer způsobem, plně auditovatelnou a postavenou na bázi transparentnosti, rychlosti a integrity.

Plně decentralizovaná burza

Ve svém blogovém příspěvku společnost Bitfinex uvádí, že burza EOSfinex, která má být spuštěna v nadcházejících měsících, bude vysoce výkonná decentralizovaná platforma postavená na technologii Eos.io. Společnost se sídlem v Hongkongu přiblížila, že se EOSfinex bude soustředit na tři hlavní pilíře: decentralizace, důvěra a výkonnost. Konečným cílem budoucí platformy je vytvoření plně decentralizované burzy.

„Klíčem ke skutečně hodnotné decentralizované obchodní platformy je odstranění třetí strany. Prostřednictvím služby EOSfinex budete moci uskutečnit transparentní a auditovatelnou transakci typu peer-to-peer, kterou mohou účastníci z celého světa sledovat a kdykoliv si ji ověřit,“ ve svém blogu přibližuje Bitfinex.

 

Zpočátku se na burze EOSfinex bude dát obchodovat s páry: BTC-USD, ETH-USD a EOS-USD, přičemž v budoucnu přibudou další páry. Uživatelé budou moct vytvářet obchodní příkazy market, limit, immediate-or-cancel a post-only. Další typy příkazů budou přidány po zpětné vazbě od komunity.

Vývojáři poukazují na to, že samotný výměnný kontrakt je flexibilní a umožňuje obchodování s jakýmkoli tokenem vytvořeným konkrétní důvěryhodnou protistranou.

„Přidávání nových obchodních párů se tak stane triviálním, že ho bude moci přidat každý po tom, co se prostřednictvím důvěryhodného kontraktu (trusted contract) vydá nový token,“ přibližuje vývojářský tým EOSfinex.

Závěr

Burza Bitfinex je známá tím, že jí chybí certifikovaný audit. Společnost sice publikovala pár dokumentů, které se na audit podobají, ale kryptokomunita zůstala znepokojena poté, co Bitfinex náhle ukončil vztahy s auditorskou společností.

V každém případě je vývoj produktu EOSfinex určitě pro Bitfinex krokem vpřed, pokud jde o budování větší důvěry od uživatelské základny a potenciálně přilákání nových uživatelů.