Nadcházející spuštění EOS mainnetu je v současnosti jedno z nejočekávanějších událostí tohoto léta. V současnosti, všechny EOS jsou ERC-20 tokeny, které fungují na Ethereum síti. Se spuštěním mainnetu se EOS dočká vlastní blockchain sítě, kterou mnozí krypto-odborníci označují jako blockchain třetí generace. Přestože mainnet by měl být spuštěn až 2. června, cena EOS reaguje silným růstem už teď. Za poslední týden cena EOS vzrostla o více než 72%. S tržní kapitalizací více než $17 miliard, EOS zaujal 5. místo v žebříčku nejsilnějších kryptoměn podle tržní kapitalizace. Otázka však zní, je tento silný růst opodstatněný?

Kromě blížícího se spuštění mainnetu, EOS nedávno oznámil řadu dalších iniciativ a partnerství, které tlačily cenu tokenu nahoru. Mezi ně patří například financování vývojářů, kteří budou využívat EOS software nebo programovat decentralizované aplikace (dApps) na EOS platformě.

EOS je v současnosti 5. nejsilnější kryptoměna podle tržní kapitalizace.

Cena EOS stále roste

V době psaní článku cena EOS dosáhla $ 19.12, což představuje nárůst přes 220% oproti hodnotě z předchozích dvou týdnů. Celková tržní kapitalizace se pohybuje na úrovni $15.7 miliard, což umísťuje tuto kryptoměnu na 5. příčku nejsilnějších kryptoměn.

Vývoj ceny EOS za poslední dva týdny.

 

Dokáže EOS naplnit své cíle?

Projekt EOS získal značnou pozornost díky svým slíbeným funkcím. Systém EOS je navržen tak, aby poskytoval ideální prostředí pro vývoj a nasazení dApps a zároveň nabízel extrémně vysokou výkonnost transakcí spárovanou bez jakýchkoliv transakčních poplatků. 

Cílem EOS je vybudovat decentralizovanou komunitu různých softwarů a webových stránek na internetu, které budou napájené touto technologií. EOS také odkazuje na tento koncept zkratkou DAC – Decentralizované Autonomní Komunity nebo Autonomní Korporace.

Přestože tým EOS teoreticky disponuje kapacitami, aby udržel krok s intenzivními požadavky, které představují miliony dApps využitím PoS (Proof-of-Stake), někteří pozorovatelé krypto-trhu si myslí, že EOS je značně nadhodnocený.

Tvůrce Etherea Vitalik Buterin nedávno naznačil, že celé spektrum altcoinů je vysoce nadhodnocené, zdůrazňuje jeho pohled, že blokchain ekosystém je v současnosti přesycený spekulacemi.

Kryptoměnový analytik Joseph Young si také myslí, že EOS je nadhodnocený a ve svém twitter příspěvku ho přirovnal k projektu SpaceX:

EOS v roce 2017 měl větší hodnotu než SpaceX: $17 miliard.

Jedna společnost vystřelila do vesmíru raketu, ta druha zas spustila testnet (testovací síť).

Souhlasím s @twobitidiot, myslím si, že $17 miliard je příliš velká částka pro blockchain síť, která ještě nespustila mainnet. 

Pokud EOS skutečně dokáže poskytnout avizovaných „milion transakcí za sekundu“ a zároveň vytvořit a udržet si silnou aktivní komunitu vývojářů třetích stran, pak je pravděpodobné, že si tento token udrží vysokou hodnotu. Současná hodnota EOS lze připsat přílišnému nadšení ze spuštění mainnetuvysoce efektivní marketingové kampani.

Obavy z centralizace

Projekt EOS sice může poskytnout řešení problémů se škálovatelností, které v současnosti brání rozsáhlému nasazování a používání dApps, ale za jakou cenu? Technická architektura EOS je založena na 121 uzlech zvolených komunitou, z nichž 21 plní funkci mining (těžebních) bloků.

Někteří členové komunity přirovnávají tuto organizaci uzlů ke společnosti z třetí strany, což je v silném rozporu s původní decentralizovanou vizí tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamoto.

Zastánci EOS však tvrdí, že tyto EOS „super uzly“ jsou voleny a vybírány komunitou. Podle vývojářů je EOS architektura vysoce odolná vůči korupci a je tedy v souladu s principem decentralizace. Tento model řízení EOS také umožňuje implementovat změny na úrovni protokolu bez hard forku, což umožňuje držitelům EOS tokenů efektivně participovat na vývoji samotné sítě.

Generální ředitel společnosti EOS, Dan Larimer, se domnívá, že otázka decentralizace je komplikovanější a nedá se na ni dívat ve spektru bílé a černé. Podle Larimera, pokud jde o decentralizaci, čísla nejsou vše, záleží na distribuci.

Závěr

Jelikož EOS mainnet nebyl dosud spuštěn, nikdo nemůže tuto technologii v reálném světě používat. Zatím se dá jen testovat na zkušební síti, ale to však od jedné z TOP 10 kryptoměn určitě není dostačující. Pokud EOS nebude oficiálně spuštěn, jeho aktuální cena bude odrážet nadšení a očekávání investorů. Je však třeba poznamenat, že ambice této platformy jsou skutečné velké a zajímavé. Pokud je vývojáři dokáží splnit, je možné, že v kryptosféře dojde k obdobné revoluci, jakým bylo spuštění Ethereum sítě a smart kontraktů.

Zdroj: cryptoslate.com