Kryptoměnové projekty často využívají služeb etických hackerů. Ti jim v rámci takzvaných bounty programů nabízejí své služby v podobě nalezení chybných částí kódu, za což jim jednotlivé společnosti vyplácejí zajímavé částky. Podle zprávy, kterou zveřejnil portál HackerOne, jen během prvního měsíce v tomto roce vyplatily touto formou dva přední kryptoprojekty TRON a EOS desítky tisíc dolarů.

Hackeři odhalili v ekosystému TRON a EOS 9 závažných chyb

HackerOne, který funguje jako veřejné fórum sloužící ke zveřejnění informací o chybách ve zdrojových kódech, odhalil, že EOS.io, který stojí za vývojem EOS tokenu, vyplatil v lednu za pět odhalených kritických chyb více než $50,000. Specifika samotných chyb z bezpečnostních důvodů zveřejněna nebyla. Stránka však publikuje samotnou výši odměny, jejíž nejvyšší hodnota byla $10,000.

Obdobný způsob odchytu mezer v systému využívá i TRON. V minulém měsíci za  odhalení čtyř chyb vyplatili celkovou částku $22,700. Potenciální zranitelná místa se podařila ve spolupráci s etickými hackery odstranit i známým kryptoměnovým burzám Cobinhood a Coinbase.

Další EOS chyba způsobila pětihodinový výpadek hlavní sítě!

Na jedné straně uživatelé kvitují způsob využití prostředků ze strany vývojových týmů a nadací, které se takto snaží zabránit hackerům zaútočit na jejich platformy. Jde totiž o efektivní způsob, jak zvýšit bezpečnost, a zároveň stimulovat angažovanost komunity. Někteří investoři jsou však znepokojeni množstvím  kritických chyb objevených v tak krátkém rozpětí.

64 projektů mělo během předchozího roku až 3,000 chyb

O celkové efektivitě etických hackerů, respektive o množství chyb v kódech jednotlivých kryptoprojektů, vypovídá poslední report. V něm HackerOne uvádí, že  za předešlý rok 2018 se podařilo odchytit více než 3,000 chyb. Je však třeba mít na paměti, že jde jen o chyby reportované a zaznamenané na HackerOne. Celkový počet tedy může být podstatně vyšší. V rámci odměn se za uplynulý rok vyplatilo $878,504. Z této částky až 60 % vyplatil EOS ($534,500) následovaný burzou  Coinbase ($290,381) a TRONem ($76,200).

Které kryptoměny přežijí altcoinovou apokalypsu?

Skutečnou chybovost je obtížné odhadnout

Zajímavý je i údaj, že z celkového množství odměn v rámci všech technologických sfér tvoří odměny za odchycení chyb v oblasti kryptoměn pouze 4 %. Průměrná odměna za rok 2018 ve sféře kryptoprojektů představovala $1,490. HackerOne disponuje daty od 64 blockchainových společností.

Pokud vezmeme v úvahu, že na trhu je již více než 2,000 kryptoměn, výsledný sumář objevených chyb může obraz o jejich zranitelnosti zkreslovat. Jinými slovy, skutečný počet zranitelných míst je s pravděpodobností hraničící s jistotou výrazně vyšší.

Významný milník pro kryptoměny: Oblíbená platební aplikace implementuje Bitcoin Lightning Network

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cointelegraph.com