Developerský tým Cardana zpřístupnil novou verzi kódu Cardano 1.5. Tato verze je dostupná na testovací síti, kde již v současnosti probíhá intenzivní testování zmíněné aktualizace. Vydání Cardano 1.5 je podstatným milníkem, protože jde o poslední krok současné vývojové fáze Byron, která probíhá od spuštění Cardano mainnetu.

Bližší pohled na platformu Cardano

Poslední etapa fáze Byron

Cardano 1.5 je důležitá verze pro samotný přechod na další vývojovou fázi s názvem Shelley. Aktualizace s sebou přináší nový konsenzus protokol, a to Ouroboros BFT. Ten je klíčovým krokem v přechodu z Ouroboros Classic, současně aktivního protokolu, na Ouroboros Genesis, protokol nové Cardano (ADA) etapy Shelley.

Shelley je dlouho očekávaná aktualizace Cardano kódu, která zavede mnoho změn a novinek jako  decentralizaci sítě stakepool těžení  pomocí PoS (proof-of-stake) systému.

Ouroboros Genesis  je aktualizace protokolu, který pohání samotnou ADA síť. Ouroboros Genesis je první protokol typu proof-of-stake, který konkuruje vysokým bezpečnostním standardům proof-of-work protokolu, který používá i Bitcoin.

Cardano se dostalo do poslední fáze vývojové etapy Byron

Ouroboros BFT však nebude aktivován se spuštěním Cardano 1.5. Bude však aktivován v separátní aktualizaci, která bude oznámena samostatně. Tento upgrade protokolu deaktivuje protokol Ouroboros Classic a aktivuje protokol Ouroboros BFT. Technicky vzato, tato druhá aktualizace je hard fork, ale bude probíhat plynulým a automatickým způsobem, protože se jedná o dlouhodobě plánovanou aktualizaci kódu, se kterou souhlasily všechny strany zodpovědné za provoz a vývoj ADA.

Kdokoli, kdo bude používat starší verzi než Cardano 1.5, nebude schopen podstoupit tento hard fork. Uživatelé ADA testnetu byli důrazně vyzváni, aby svůj software upgradovali na verzi 1.5 a tím pomohli vývojovému týmu testovat přechod na test dříve, než se Cardano 1.5 aplikuje na samotný mainnet.

Vydání verze 1.5 také přináší mnoho dalších vylepšení. Patří mezi ně zlepšení výkonu při vykreslování seznamů s velkým množstvím transakcí a adresami peněženek, přidání funkcí na zjištění nedostatečného místa na disku a nová obrazovka, která zobrazuje proces konsolidace blokových úložných prostorů.

Závěr

Cardano momentálně nevyužívá celý svůj potenciál. Avšak neustálá implementace nových funkcí a oznámení nových spoluprací představují silný fundament a základnu pro potenciální budoucí růstový impuls pro tuto kryptoměnu.

Proč někteří lidé stále nechápou kryptoměny?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: forum.cardano.org