Donald Trump podepsal výkonný příkaz ukládající nové sankce proti Venezuele, kvůli její kontroverzní kryptoměně Petro.

Americký prezident předtím oznámil, že se chystá podepsat výkonný rozkaz , který udělí další sankce pro jihoamerickou zemi za pokus obejít stávající ekonomické omezení, informoval o tom portál  McClatchy DC v pátek 16.3.2018. V pondělí Trump podepsal příkaz, který zablokuje jakékoliv transakce do Petro coinu ve Spojených státech, oznámil Bílý dům.

Výkonný příkaz uvádí:

,,Všechny transakce týkající se poskytování finančních prostředků ve Spojených státech amerických, jakékoli digitální měny, digitální mince nebo digitální tokeny, které byly vydány jménem vlády Venezuely dne 9. ledna 2018 nebo později, jsou k datu platnosti tohoto příkazu zakázáné.

Sankce představují dosud nejvýraznější reakci na venezuelskou kryptoměnu, odkdy Venezuela  Petro token spustila. Jak v té době uvedli vládní představitelé, Venezuela se snaží využívat kryptoměny jako způsob obcházení mezinárodních sankcí.

Neočekávaný krok ze strany USA?

To, že by Trump udělal takový krok, je možná překvapivé: několik amerických zákonodárců však  ostře kritizovalo Petro. Senátoři Bob Menendez, Marco Rubio  a později Bill Nelson psali dopisy ministerstvu financí, v nichž se ptali, jak ochrání americké investory a zabrání Venezuele získat peníze.

Ministerstvo financí ještě neodpovědělo přímo na obsah dopisů, ale potvrdilo, že riziko sankcí by platilo i pro Američany kupující token. Menendezova kancelář později potvrdila společnosti CoinDesk,  že nadále tlačí na oddělení ohledně odpovědi na související otázky.

Kontroverzní token  stejně získal zpětnou vazbu i z vnitropolitických hranic. Národní kongres ho údajně označil za nezákonný a protiústavní.

Zatímco Maduro tvrdil, že už díky předprodeju tokenu získal až 5 miliard dolarů, nepodařilo se předložit žádný důkaz, který by to však potvrzoval.

Výkonný ředitel Centra pro kryptoměny  Jerry Brito v prohlášení uvedl, že zatím se nejedná o „nic nového“, pokud jde o vydání sankcí ze strany USA:

„Venezuelský pokus o vydání kryptoměny je nepotvrzen. Neexistují nové informace o tom, že USA omezují finanční transakce se sankcionovanými zeměmi a nebudou pomáhat Venezuele uniknout sankcím.“

Zdroj: coindesk.com