Dominance bitcoinu (BTC) se po jeho slušném nárůstu až nad hranici $13,000 dostala přes hodnotu 60 %. BTC tak 28. června dosáhl hodnoty dominance, kterou naposledy viděl v dubnu 2017. Podle údajů z CoinMarketCapu jeho dominance stále stoupá. Aktuálně má hodnotu 62.5 %.

Nárůst dominance bitcoinu nad celým kryptoměnovým trhem je úzce spojen i s jeho cenovým boomem. Pokud sledujeme cenový vývoj bitcoinu, i tato hodnota dosahuje úrovní, na které jsme byli zvyklí z bull runu v roce 2017, případně začátku roku 2018.

Bitcoin opět nad $10,000! V čem se tento růst odlišuje od roku 2017?

Dominance bitcoinu je nejvyšší za poslední dva roky

Úspěchy se dostavily i na úkor altcoinů, kterým se dosud nepodařilo dosáhnout podobný výkon jako BTC. I když i altcoiny vykazují slušný nárůst, bitcoin jako kryptoměna číslo jedna dominuje trhu. Výsledkem je 62.5procentní BTC dominance nad tržní kapitalizací ostatních kryptoměn, což je nejvíce za poslední dva roky.

BTC Dominance

Dominance BTC. Zdroj: coinmarketcap.com

Tržní kapitalizace BTC je momentálně na úrovni $205 miliard z celkové tržní kapitalizace kryptoměn, která má hodnotu $327 miliard.

Ve čtvrtek 27. června 2019 si BTC za 24 hodin polepšil o 20 %. Kryptoměnový pár BTC / USD představuje jednu z nejlepších možností cenového zhodnocení v žebříčku TOP 10 kryptoměn spolu s etherem (ETH), které zaznamenalo 13procentní růst a jeho tržní kapitalizace je na úrovni $37 miliard. ETH tak překonalo hranici $35 miliard poprvé od srpna 2018.

Zároveň ve čtvrtek začala výrazná cenová korekce, která pokračuje dodnes. Aktuální ceny a 24hodinové přírůstky či ztráty naleznete v našem KURZOVNÍM LÍSTKU zde.

Dominance by mohla být dokonce i vyšší

Bitcoinoví analytici a komentátoři se z posledních údajů o dominanci BTC radují. Jeden z Twitter účtů, známý pod jménem Armin van Bitcoin, dodává, že  CoinMarketCapu nedůvěřuje a že podle něj se dominance blíží až k hodnotě 95 %.

Armin van Bitcoin vysvětluje:

„Pokud je kryptoměna centralizovaná, má nízký objem obchodů a je zalistovaná pouze na jedné burze nebo je k obchodování vázaná jen s BTC, je její tržní kapitalizace bezvýznamná. Bohužel většina kryptoměn odpovídá těmto kritériím.“

Jinými slovy, pokud je BTC dlouhodobou zavedenou kryptoměnou, potenciální počet nových altcoinů je virtuálně neomezený. To však může zkreslit index celkové tržní kapitalizace.

Podle technických metrik BTC by se měla jeho cena do konce roku 2019 dostat na úroveň $21,000. Tím by se překonala dosud nejvyšší dosažená cena ATH z roku 2017. Dobře víme, že jsou to všechno jen dohady a realita může být úplně jiná.

Bitcoin jako uchovatel hodnoty překonává zlato!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: cointelegraph.com