25. září informovala společnost Facebook o vážném bezpečnostním problému na své platformě, který postihl téměř 50 milionů uživatelů. Doufejme, že toto narušení bezpečnosti přinutí management společnosti, aby urychlili své úsilí o zlepšení ochrany osobních údajů možná i s použitím blockchain technologie.

50 milionů účtů v ohrožení

Zranitelnost účtů na Facebooku, která postihla téměř 50 milionů uživatelů, byla dosud největším bezpečnostním incidentem, jakému společnost čelila. Podle bezpečnostní aktualizace společnosti dosud probíhající vyšetřování odhaluje, že:

Začátkem tohoto týdne jsme zjistili, že externí útočník napadl naše systémy a využil zranitelnost, která odhalila přístupové tokeny pro účty lidí v jazyce HTML při vykreslování určitých komponentů funkce „Zobrazit jako,“ píše se v bezpečnostní aktualizaci společnosti jako výsledek probíhajícího vyšetřování.

Bezpečnostní zpráva také naznačuje, že zranitelnost byla výsledkem interakce tří odlišných chyb zaměřených na funkci Zobrazit jako“. Jedná se o funkci, pomocí které si můžete prohlédnout, jak vypadá Váš Facebookový profil z pohledu jiného uživatele či veřejnosti. Paradoxně právě tato funkce slouží i na kontrolu toho, zda jste si správně nastavili viditelnost Vašich údajů pro různé publikum, jakož i jiné bezpečnostní prvky.

Společnost už oznámila, že chyba byla opravena.

Aktualizovaná zpráva dále dodává:

„Museli jsme obnovit přístupové tokeny k téměř 50 milionům účtům, o kterých víme, že byly chybou ovlivněny, a také jsme udělali preventivní krok a resetovali jsme tyto tokeny i pro dalších 40 milionů účtů, které použili funkci „Zobrazit jako „(View as) v posledním roce nebo ji pravidelněji používají. Nakonec jsme dočasně funkci „Zobrazit jako“ vypnuli jako součást důkladné bezpečnostní kontroly.“

Pomůže s bezpečností blockchain?

Tomuto narušení bezpečnosti se určitě dalo zabránit. Důvěra ve schopnost společnosti ochránit soukromá data svých uživatelů je již delší dobu nízká a tento incident k negativní pověsti jen přispívá. Facebook čelí i obviněním z prodávání informací třetím stranám a z toho plynoucímu ovlivňování prezidentských voleb v USA. Mohl by právě blockchain pomoci se zjevně zanedbanou bezpečností osobních údajů?

Blockchain umožňuje uživatelům vyměňovat si data v distribuovaném, decentralizovaném, bezpečném a nezkorumpovatelném prostředí. Síla této technologie spočívá v její transparentnosti. Každý může vidět transakce, které byly blockchainem zaznamenány. Nejdůležitější je, že modifikace v blockchainu nezůstanou nedetekované.

Stav blockchainu za druhý kvartál 2018

V médiích se již delší dobu šíří zprávy o tom, že společnost Facebook zkoumá možnost využívat tuto technologii.

V květnu 2018 společnost Facebook jmenovala vedoucího Messenger týmu, aby řídil nový tým, který byl pověřen „přezkoumáním toho, jak nejlépe využívat blockchain na Facebooku“.

6. září 2018 společnost CNBC oznámila, že společnost Facebook přidá šest nových pracovních pozic do svého blockchain týmu.

Facebook potřebuje například i vedoucího Business Developmentu pro Blockchain. Samozřejmě, třeba jsou odborné znalosti a odpovědnost, jakož i důkladné pochopení blockchain technologie a produktu s cílem informovat a ovlivňovat produktový plán, podporu a realizovat plány. Blockchain tým se tak pomalu ve Facebooku stává realitou, ale je otázkou, kdy se dočkáme prvních reálných výsledků.

Zdroj: bitcoinist.com