ICO (primární nabídka virtuálních mincí) je v tomto roce často zmiňovaný pojem. Jedná se o způsob financování určitého projektu konkrétní firmy za pomocí prodeje tokenů, které mohou dávat jejich uživatelům určitá práva. Často jsou však tyto tokeny také oblíbeným nástrojem spekulantů, kteří po jejich zalistování na některou z kryptoburz mohou silně hýbat s jejich cenou.

I to bylo předmětem výzkumu renomované poradenské společnosti Ernst & Young (E&Y), která se zaměřila na úspěšnost ICO projektů a jejich srovnání oproti loňskému roku. V následujících odstavcích Vám přinášíme shrnutí a nejdůležitější zjištění této analýzy.

Většina ICO na pokraji krachu?

Předem je potřeba upozornit, že E&Y nezahrnul do své analýzy všechny ICO projekty, kterých jsou tisíce. Zaměřují se tak jen na ty největší, konkrétně na 141 ICO, jejichž tokeny byly v roce 2017 zalistovány na kryptoměnových burzách a celkově získaly 87 % prostředků ze všech ICO.

Hlavním zjištěním a také důležitou zprávou pro investory je to, že cena tokenů 86 % ICO se nyní nachází pod hodnotou, která byla při jejich zalistování na kryptoburzách v loňském roce. Téměř třetina dokonce ztratila prakticky celou svou hodnotu, tedy jinými slovy jejich cena se ocitla velmi blízko nule.

To nevylučuje úspěch spekulantů, kteří si krátkodobým obchodováním mohli přijít na zisky až v řádu stovek procent. Vysoká volatilita tohoto neregulovaného sektoru však také mohla znamenat silné ztráty pro ty, kteří věřili v úspěch projektů, do nichž investovali své prostředky.

Za vela peněz málo muziky

Podle zjištění E&Y totiž jen 25 ICO dokázalo letos za vybrané prostředky nabídnout funkční produkt. Oproti loňsku se jedná o zlepšení, celkově se však jedná o malé číslo, které ještě navíc neznamená, že produkt bude úspěšný dlouhodobě. To i proto, že 7 z těchto projektů přijímá i jiné měny, než-li tu, která byla jimi vytvořena za účelem výběru prostředků. Tím se snižuje užitkovost dotčených tokenů, což může mít negativní vliv na jejich cenu.

„Užitkové tokeny (utility tokens) zatím nevytvářejí očekávané angažované komunity, které by stály za inovativními nápady. Mnoho úspěšných ICO je navíc zataženo do soudních sporů nebo konfliktů kvůli nedodrženým slibům nebo neočekávaným změnám v obchodní strategii s omezenými nebo žádnými právy pro ICO investory“, říká Yuri Geddafov, který v E&Y stojí v čele centra pro media a telekomunikace.

Množství vybraných prostředků závratne roste

Co do množství vybraných prostředků vyjádřených v amerických dolarech byly ICO letos velmi úspěšné. V první polovině tohoto roku bylo takto získáno $15.5 miliardy, což je 2.5 násobek částky vybrané za celý loňský rok. 52 % těchto prostředků šlo na účty 10 nejúspěšnějších ICO. E&Y přitom vychází z dat zveřejněných samotnými ICO a také z renomovaných webů, které tyto statistiky sledují.

Říká se důvěřuj, ale prověřuj a tím samým se řídí i E&Y. Ta chce ještě do konce tohoto roku čísla ověřit s částkami, které lze dohledat na blockchainu. Jedná se o mravenčí práci, která však může přinést zajímavá zjištění. Třeba u státní venezuelské kryptoměny Petro, kterou E&Y ve svém žebříčku také uvádí, panují pochyby o její úspěšnosti.

Není překvapením, že úspěšnými ICO byly ty které se zaměřovaly především na blockchainovou infrastrukturu. Dominantní platformou pro ICO pak bylo Ethereum.

Technologie Zcash může pomoci při škálování Ethereum sítě, tvrdí Vitalik Buterin

S poklesem trhu klesá také zájem o ICO

Díky letošnímu poklesu a následné stagnaci kryptotrhu lze očekávat postupný pokles počtu nových ICO. Tomu nahrává i snaha mnohých zemí toto odvětví regulovat a mnohá varování samotných regulátorů před zvýšenou rizikovostí těchto investic. Opadá i zájem investorů, což dokládá nedávný průzkum TrustNodes, dle kterého společnosti vybraly skrze ICO v srpnu $326 milionů, což bylo nejméně od května 2017. Nová ICO by naopak mohl podpořit boom kryptotrhu a silný dlouhodobý růst cen kryptoměn, což by znamenalo i zvýšený zájem široké veřejnosti. Zatím to však na takový vývoj nevypadá.

Z údajů analýzy E&Y je zřejmé, že pročištění ICO prostoru by mohlo kryptu do budoucna pomoci. Kvalitních projektů je poskrovnu, přesto ICO mají stále co nabídnout. Zní to jako klišé, ale je důležité, aby i sami investoři dávali pozor, do čeho vlastně vkládají své prostředky a nespoléhali pouze na marketingové upoutávky.

Měli by si tak zjišťovat reference projektů, kdo za nimi stojí, o jaký produkt ICO usiluje a zda má naději na úspěch a alespoň zběžně si projít whitepaper, který by měl celý projekt a jeho tzv. „cestovní mapu“ detailně popisovat. V rámci sociálních sítí jakými jsou Reddit nebo Facebook pak mohou v k tomu určených skupinách diskutovat detaily konkrétních ICO ať už s podobně smýšlejícími osobami nebo přímo odborníky na danou problematiku.

Zdroj: ey.com