Během události Lightning Hack Day, která se konala 31. března v Hong Kongu, předvedl vývojář a developer Felix Weis úspěšnou demonstraci svého Lightning Network pluginu, pomocí kterého uskutečnil vůbec první transakci tohoto typu přes kryptoměnový bankomat.

Video, kterým Felix demonstroval nákup Bitcoinu prostřednictvím využití Lightning Network (off chain škálovacího řešení) a ATM, zaznamenalo na Twitteru obrovský zájem. Na uvedeném záznamu je vidět, jak díky pluginu nabídne bankomat možnost zpracování zadané transakce buď klasickým způsobem (on-chain) nebo off-chain. Zatímco při on-chain řešení by převod trval přibližně 10 minut, v případě využití Lightning Network je platba provedena okamžitě. Řešení, které Felix Weis předvedl, je však podle jeho slov aktuálně omezeno na 20 HKD, což je zhruba $2.55 nebo 0.000539 BTC.

Plugin nabízí zatím pouze vklad

Momentálně je podle slov developera LN plugin nainstalován v kryptoměnových bakomatech české společnosti General Bytes v Hong Kongu. V případě, že by jeho řešení chtěly využívat i další společnosti, je nutné, aby provozovaly vlastní uzel v LN síti. Kromě této podmínky má zmíněné řešení ještě jeden malý nedostatek – aktuálně podporuje pouze vklady.

V případě, že byste chtěli stejnou rychlostí z obousměrných bankomatů vybírat fiat měny (prodávat kryptoměny), budete si muset počkat na rozšířenou verzi pluginu. Na ní však Weis podle jeho slov již usilovně pracuje.

Sázkové kanceláře Tipsport a Chance nyní akceptují Bitcoin!

LAPPs – Nová forma decentralizovaných aplikací

Kryptoměnové bankomaty se touto událostí přidaly k již existujícím možnostem, kde se Lightning Network stále více využívá. Mimo klasické platby mezi účastníky sítě bychom mohli zmínit především decentralizované aplikace vytvořené na LN MainNetu – LAPPs.

Jejich hlavním záměrem je pochopitelně orientace na mikrotransakce, které se musejí vyznačovat dvěma klíčovými vlastnostmi. Rychlostí a nízkými poplatky. Díky zmíněnému off-chain řešení jsou však oba atributy snadno dosažitelné. Aktuální seznam LAPPs si můžete prohlédnout na stránkách Lightning komunity zde.

Za zmínku stojí určitě Nanopos, aplikace fungující jako point-of-saleFilebazaar, který se orientuje na prodej dokumentů, obrázků či videí, nebo NanoTip, který, jak již název napovídá, slouží k „tipping„, tedy poslání podpory ve formě Bitcoinu tvůrci obsahu, kterého chcete touto formou odměnit.

Lightning Network překročila kapacitu 1,000 BTC

Za posledních 30 kalendářních dnů zaznamenala síť Lightning Network vskutku zajímavý nárůst. Podle monitorovací stránky 1ml.com je aktuální počet uzlů 7,772  (téměř 12% nárůst za poslední měsíc), počet kanálů v síti se blíží k hranici 40,000  (40% nárůst oproti předchozímu období) a celková kapacita sítě překročila hranici 1,000 BTC. Přesněji to je 1,062 BTC, což znamená 44% nárůst.

Progres toho off-chain řešení, jehož cílem je přinést instantní a především extrémně levné platby prostřednictvím Bitcoinu, nezůstal bez povšimnutí ani v ratingové agentuře Weiss Ratings. Ta v pravidelné periodicitě vydává hodnocení jednotlivých kryptoměn z technologického a adoptivní hlediska. V aktuálním vydání si Bitcoin i díky rozšiřujícímu využívání LN zlepšil své předchozí hodnocení z „C-“ na „B-„.

Weiss Rating: V roce 2019 dosáhne Bitcoin nových rekordů, XRP se může stát nejhodnotnější kryptoměnou

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinmagazine.com