Hacknutí a odcizení kryptoměn z burz bohužel není nic neobvyklého. Jen nedávno jsme byli svědky útoků na burzy BitHumb a Coincheck, o kterých jsme Vás  informovali. Naposledy došlo k útoku na japonskou kryptoměnovou burzu Zaif, kde se útočníkům podařilo odcizit kryptoměny v hodnotě až $60 milionů. Všechny tyto burzy mají kromě nešťastných obětí ještě jednu společnou vlastnost – nebyly adekvátně zabezpečené. Avšak decentralizované burzy mohou nabízet řešení nedostatečné bezpečnosti.

Kryptoměnová burza Coincheck, která během útoku přišla o více než $500 milionů v XEM, což je nativní token kryptoměny NEM, pobouřila investory v Japonsku poté, co Koichiro Wada, generální ředitel této burzy, připustil, že společnost nemá dostatek odborníků na bezpečnost, kteří by dohlíželi na burzu.

„Byli jsme si vědomi toho, že nemáme dostatek lidí, kteří pracují na vnitřních kontrolách, managementu a systémovém riziku. Snažili jsme se rozšířit naše řady pomocí agentur, ale bohužel jsme skončili v této nezáviděníhodné situaci,“ řekl Wada.

Vývojářský tým NEM v oficiálním prohlášení uvedl, že i když nasadili automatický systém značení tokenů pro vyhledávání odcizených prostředků uživatelů Coincheck, burza měla velmi slabé bezpečnostní systémy.

V podobné situaci se ocitla i jihokorejská burza Bithumb, což v konečném důsledku vedlo k přerušení aktivity této burzy na více než měsíc z důvodu přepracování interních systémů řízení.

Decentralizované burzy mohou představovat řešení bezpečnostních problémů

Decentralizované burzy, jako například IDEX, která využívá Ethereum blockchain, využívají smart kontrakty na realizování transakcí peer-to-peer způsobem (jedna strana přímo druhé, bez využití prostředníka). Decentralizované burzy jsou chráněny před pokusy o narušení bezpečnosti a proti hacknutí, protože hackeři se nemohou infiltrovat do sítě peer-to-peer .

7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout

Na decentralizované burze uživatelé obchodují prostřednictvím peněženek, od kterých přímo vlastní privátní klíče (například Trezor, Ledger nebo MetaMask). Proto mají uživatelé vždy úplnou kontrolu nad svými finančními prostředky i tím, že jejich kryptoměny jsou vždy v jejich vlastnictví a peněženky spojují s burzou jen během transakce.

Prostředky tedy zůstávají v peněženkách uživatele, dokud nedojde k uzavření obchodu na blockchain síti podporující smart kontrakty (Ethereum, EOS atd.). Prostředky jako takové nikdy nejsou ohrožené nebo zranitelné vůči vnějším útokům. Při konvenčních centralizovaných burzách se kryptoměny nacházejí v peněženkách těchto burz. Nikdy tedy nemáte nad nimi plnou kontrolu a navíc jak jsme stále svědky, tyto prostředky jsou náchylné na krádeže.

Decentralizované burzy začaly apelovat především na skupinu specializovaných obchodníků, kteří mají zájem o investování do nových kryptoměn s nízkou likviditou před jejich samotnou integrací na centralizované burzy.

Například nově vytvořené ERC20  tokeny se v současnosti prvotně zpřístupňují transakcím typu peer-to-peer za účelem získání likvidity. Pro takové kryptoměny je to obzvláště výhodné, protože je to nic nestojí a je to relativně efektivní. Zalistování na centralizované burzy může být pro nové kryptoměny obzvlášť finančně náročné.

Přečtěte si:  Co je to ERC20 token?

Mohou decentralizované burzy konkurovat centralizovaným výměnám?

Momentálně drtivá většina obchodů s kryptoměnami probíhá právě na centralizovaných burzách. Ty budou mít ještě určitý čas výhodu, avšak s postupnou osvětou a pochopením výhod decentralizovaných burz se náskok konvenčních obchodních platforem bude rychle zmenšovat. A společnosti jsou si toho dobře vědomy.

Binance už dříve avizovala, že jejich hlavním cílem je plně decentralizovaná burza. Ostatní společnosti také chtějí vyplnit díru na trhu. Bitfinex, podle denního objemu obchodování šestá největší kryptoměnová burza na světě oznámila, že v blízké budoucnosti spustí decentralizovanou platformu pro obchodování s názvem EOSfinex. Podle informací má být tato burza postavena na technologii EOS a spuštěna bude už v nadcházejících měsících.

Závěr

Je téměř jisté, že se decentralizované burzy budou stávat stále populárnějšími. Také je dost pravděpodobné, že právě ony budou tvořit budoucnost obchodování nejen kryptoměn. V současnosti však společnosti, které usilují o vytvoření decentralizované burzy, čelí několika výzvám, především škálovatelnosti. S příchodem nových technologií a blockchain platforem nové generace však i tento problém může být vyřešen.

Zdroj: ccn.com