Decentralizované aplikace nebo-li dApps změnily způsob, jak fungují technologické sítě. Typickými charakteristikami dApps jsou otevřený zdrojový kód, figurování na decentralizované platformě, využívající blockchain nebo šifrovací technologii a algoritmus, který generuje tokeny na bázi vestavěného protokolu. dApps se nejvíce rozšířily s příchodem sítě Ethereum, která je momentálně nejpopulárnější platformou na jejich provoz. V našem článku Vám přiblížíme 5 nejpopulárnějších a nejúspěšnějších dApps.

BANCOR (BNT)

Bancor je decentralizovaná platforma, jejímž cílem je vyřešit problém nízké likvidity na kryptografickém trhu. BNT umožňuje konverzi mezi libovolnými dvěma kryptoměnami za automaticky vypočtenou cenu bez zasahování třetí strany. Síť poskytuje likviditu hlavně kryptoměnám, které nemají konzistentní nabídku a poptávku v rámci kryptoměnových burz.

Protokol společnosti Bancor používá koncept smart kontraktů na vytvoření takzvaných Smart tokenů, které provádějí konverzi mezi různými ERC-20 tokeny. Na rozdíl od kryptoměnových burz, protokol nevyžaduje výměnu tokenů s druhou stranou.

Nativní kryptoměna Bancor platformy je Bancor Network Token (BNT), která zprostředkovává snadnou výměnu kryptoměn a která je také držena jako rezerva pro Smart Tokeny.

Úkolem Bancor je přinést likviditu kryptoměnám, které by jinak nikdy neměly místo na globálním trhu. Bancor jako dapp usnadňuje prodávání a kupování kryptoměn s nízkým objemem obchodování, přičemž tímto kryptoměnám zároveň pomáhá vybudovat trh.

Co je to ERC-20 a proč je pro Ethereum a jiné kryptoměna důležitý?

 

KYBER (KNC)

Kyber Network je další platformou orientovanou na výměnu tokenů. Kyber umožňuje uživatelům okamžitou výměnu a konverzi digitálních aktiv a kryptoměn s vysokou likviditou.

Kromě platformy pro výměnu, se Kyber využívá i na přenos tokenů z osoby na osobu (peer-to-peer). Díky síti Kyber si tedy můžete bezpečně vyměňovat své kryptoměny a aktiva s minimálními náklady a provádět transfery typu peer-to-peer.

Síť je poháněna svým tokenem Kyber Network Crystal (KNC). Jde o ERC-20 token, který je potřebný k provozování sítě. Při každé výměně, která se v síti uskuteční, se do rezervy účtuje malý poplatek KNC, který se využívá především na provozní náklady a odměňování třetích stran. Nejzajímavějším aspektem sítě Kyber je to, že nevyžaduje specifikaci zdroje a destinace tokenu, aby došlo k převodu. Síť během převodu tokeny zároveň zaměňuje a tím usnadňuje celkový proces pro uživatele.

Kyber platforma tedy přináší rychlost, likviditu a bezpečnost do procesu výměny kryptoměn. Za zmínku stojí i silné partnerství tohoto projektu: Wax, Storm a Request Network.

EDGELESS (EDG)

Edgeless je decentralizované kasíno postavené na Ethereum blockchainu. Platforma využívá Ethereum smart kontrakty na provozování online kasína, které pro hráče nabízí 100% přehlednost.

Jelikož Edgeless funguje na blockchain platformě, uživatelé mají možnost hrát v bezpečném a plně transparentním prostředí bez rizika hackováníVšechny transakce jsou transparentní a dostupné veřejnosti na ověření.

Nativním tokenem Edge je EDG, který se využívá jako měna v Edgeless kasínu. Také se jedná o token typu ERC-20 a počet tokenů je pevně stanoven.

Spoluzakladatel online kasína Edgless, Tomas Lukosaitis, řekl: Jedním z hlavních rysů blockchain hazardu je, že poskytuje plnou anonymitu. Nemůžeme však zkombinovat dvě věci najednou – poskytnout plnou anonymitu a zabránit nezletilým hrát. Musíme si vybrat buď úplnou anonymitu, nebo předpisy. My chceme poskytnout naše služby hráčům, kteří si vyberou úplnou anonymitu.

Edgless je úžasný koncept, který se snaží stát lídrem na poli online hazardních her. Je decentralizovaný, transparentní a pracuje pro hráče. Navíc platforma brzy přidá více her na svou platformu, čímž dláždí novou cestu v odvětví online her.

STEEMIT (STEEM)

STEEM je blockchainová databáze, která podporuje budování internetových komunit a sociálních interakcí odměnami ve formě kryptoměn. STEEM kombinuje koncept sociálních médií a kryptoměnového odměňování.

STEEMIT je webová stránka pro blogování a sociální síť, která využívá platformu odměňování založenou na Steem blockchainu pro uživatele, kteří vytvářejí digitální obsah jako články, videa, písničky, knihy a jiné. Steem blockchain produkuje tokeny Steem a Steem Dollars, které jsou obchodovatelné. Tyto tokeny uživatelé STEEMITu získávají například za přidávání příspěvků, nebo komentování obsahu. Tento zajímavý model tedy přímo vybízí vydavatele dělat kvalitnější obsah, kteří lidé ocení.

Platforma STEEMIT tedy slouží jako alternativní způsob, jakým se vydavatelé obsahu mohou dostat k příjmu. Vydavatelé, kteří byli dříve odkázáni na nepříjemné reklamy nebo dotace, tak získali platformu určenou přímo pro ně.

STEEM v současnosti tvoří skvělá komunita a poskytuje kvalitní multižánrový obsah. S více než 50,000 denními aktivními uživateli a s miliony interakcí každý měsíc, tato platforma roste závratným tempem. Pokud platforma bude pokračovat v prudkém růstu i nadále, zanedlouho bude soupeřit s podobnými sociálními médii.

Podrobněji o platformě STEEMIT se dočtete v našem článku zde.

 

Cryptokitties

Cryptokitties představuje jeden z nejranějších pokusů nasazení blockchain technologie pro rekreační a zábavní účely. Cryptokitties není kryptoměna, ale virtuální hra založená na blockchainu a smart kontraktech, která umožňuje uživatelům chovat, shromažďovat, nakupovat a prodávat „sběratelské předměty“ –  kryptokočky (cryptokitties).

O Cryptokitties se dá mluvit jako o blockchain aktivech. Zatímco se po technické stránce podobají ostatním kryptoměnám, každá tato kryptokočka je jedinečná a nezaměnitelná. Hra využívá síť Ethereum a smart kontrakty pro tvorbu a obchodování s kryptokočkami. Každá kryptokočka je unikátní ERC-20 token a osoba, která ji vlastní, ji může držet, chovat nebo ji může kdykoliv vyměnit/prodat.

I když se koncept Cryptokitties zdá být přinejmenším úsměvný, tento nápad se rychle stal mezi lidmi populárním. Navíc Cryptokitties představují jednoduché a poměrně užitečné prostředí pro uvedení nových lidí do blockchainu.